AB, Paskalya yumurtalarının ABD ve diğer 15 ülkede yüzlerce salmonella vakasıyla bağlantılı olduğunu söylüyor


Avrupalı ​​sağlık yetkilileri, çikolatalı Paskalya yumurtalarına bağlı 266 doğrulanmış vakanın ve 58 şüpheli Salmonella enfeksiyonu vakasının şu anda Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da, büyük çoğunluğu çocuklarda rapor edildiğini söylüyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, vakaların %86,3’ünün 10 yaş ve altındaki çocuklar arasında olduğunu ve Avrupa’daki mevcut tüm vakalar için bunların %41,3’ünün hastaneye kaldırıldığını söyledi. Hiç ölüm rapor edilmedi.

14 Avrupa ülkesi, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde vakalar bildirilmiştir.

Avrupa Birliği ajansı hala bir Belçika fabrikasından şüpheleniyor. Ajans, Nisan ayında kapatılması, ürünlerinin küresel olarak geri çağrılması ve raflardan çekilmesinin “maruz kalma riskini azalttığını, ancak uzun raf ömrü ve ürünlerin evde olası depolanması nedeniyle yeni vakaların ortaya çıkabileceğini” söyledi.

Nisan ayı başlarında, birçok Avrupa ülkesindeki gıda yetkilileri, İtalyan şirketi Ferrero’nun Kinder çikolatanın belirli partilerini geri çağırdı ürünler ve bir salmonella salgını arasında bağlantı şüphesi nedeniyle.

Her ikisi de çoklu ilaca dirençli olan iki salgın suşu, ayran, yarı mamul ve bitmiş ürünler de dahil olmak üzere Aralık ve Ocak aylarında Belçika fabrikasında alınan 81 salmonella pozitif örneğin 10’unda tanımlandı. Ayran, salmonella tespit edilmeyen bir İtalyan tedarikçi tarafından sağlandı.

Ajans Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Mevcut kanıtlara göre, diğer bitkilerde salmonella tespit edilmedi” dedi.

Stockholm merkezli ajans, durumu izlemeye devam ettiğini ve etkilenen ülkelerdeki gıda güvenliği yetkilileriyle yakın işbirliğini teşvik ettiğini söyledi.

CDC tahminleri Salmonella, ABD’de her yıl yaklaşık 1.35 milyon enfeksiyona, 26.500 hastaneye yatışa ve 420 ölüme neden oluyor.

Hastalığa neden olan bakteri olan salmonelloz, enfeksiyondan 12 ila 72 saat sonra ishale, ateşe ve karın kramplarına neden olabilir. Hastalık tipik olarak dört ila yedi gün sürer ve çoğu insan tedavi olmaksızın iyileşir, ancak bazılarının şiddetli ishal nedeniyle hastaneye yatırılması gerekebilir. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ciddi bir hastalığa sahip olma olasılığı daha yüksektir.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/salmonella-cases-easter-eggs-eu/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir