Biden Güney Kore’yi ziyaret ederken Amerikalılar için işlere odaklandı, Çin savaş oyunları başlattı ve Kuzey Kore nükleer bir test için hazırlanıyor


Seul, Güney Kore — Başkan Joe Biden, Cuma günü ABD teknoloji sektörüne odaklanarak Asya gezisine başladı ve Güney Kora’da elektronik şirketinin Austin, Teksas dışında inşa etmekte olduğu 17 milyar dolarlık bir yarı iletken fabrikası için model görevi görecek bir Samsung bilgisayar çipi fabrikasını gezdi. Bay Biden, Asya’daki altı günlük kalışı sırasında Japonya’yı da ziyaret edecek.

Başkanın Cuma günü ekonomiye odaklanması beklenirken, büyük ölçüde ABD izleyicilerine yönelik bir mesajla, Amerika’nın hasımlarının eylemleri ve niyetleri Çin ve Kuzey Kore bölgeye yaptığı ziyarette dikkatleri üzerine çekecektir.

Biden Asya
Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, 20 Mayıs 2022’de Güney Kore’nin Pyeongtaek kentindeki Osan Hava Üssü’ne vardığında ABD Başkanı Joe Biden’ı selamlıyor.

Evan Vucci/AP


Bay Biden Güney Kore’ye inmeden kısa bir süre önce, Çinli yetkililer tartışmalı Güney Çin Denizi’nde askeri tatbikatların başladığını duyurdu. Tatbikatlar Pazartesi gününe kadar devam edecekti – cumhurbaşkanı, Tokyo’da Avustralya, Hindistan ve Japonya’yı içeren bir grup olan Quad olarak bilinen Hint-Pasifik stratejik ittifakının diğer liderleriyle görüşmeden bir gün önce.

Dört Dörtlü ülke endişelerini paylaşıyor Çin’in artan bölgesel iddiası ve giderek daha yetenekli silahlı kuvvetler. Çin, gruplaşmayı, ekonomik ve siyasi yükselişini engellemek ve kendi kendini yönetmeye gözdağı verme girişimlerini boşa çıkarmak için ABD öncülüğündeki bir girişimin parçası olarak görüyor. Tayvan Pekin yönetimini kabul etme talebini kabul etmeye başladı.


Wray: Çin, ABD’nin karşı karşıya olduğu en büyük karşı istihbarat tehdidi

01:02

Başkan Biden’in Asya’da kaldığı süre boyunca her odadaki diğer devasa fil, Kuzey Kore diktatörü. Kim Jong Un’un nükleer silah programı.

CBS News’in kıdemli dış muhabiri Elizabeth Palmer’ın Perşembe günü bildirdiği gibi, izole edilmiş “Hermit Krallığı”, Kim rejimi bir krizle uğraşırken bile nükleer eşiğinde çıtayı yükseltiyor. büyük COVID-19 salgını. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde (CSIS) bir analist olan Joe Bermudez, Palmer’a Kuzey Kore’nin üç yıl sonra “ay sonuna kadar” ilk nükleer silah testini gerçekleştirmeye hazır olabileceğini söyledi.

Nükleer bir test değilse, Kuzey zaten dikkate değer olan testini hızlandırabilir. füze fırlatma yılı başka bir uzun menzilli roket ateşleyerek – muhtemelen Bay Biden bölgedeyken. Kim’in emriyle, Kuzey Kore bu yıl füze ardına füze denemeleri yaptı. Palmer’ın bildirdiği gibi, hepsi nükleer savaş başlıkları taşımak için tasarlandı ve bazıları ABD anakarasına ulaşacak kadar güçlü.


Kuzey Kore yeni tip füze denediğini iddia etti

04:53

Güney Koreli milletvekili Ha Tae-keung, Seul casus teşkilatı tarafından bilgilendirildikten sonra Cuma günü yaptığı açıklamada, Pyongyang’ın “nükleer test hazırlıklarının tamamlandığını ve sadece doğru zamanı aradıklarını” söyledi.

Bay Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, cumhurbaşkanının Güney Kore’ye gelişinden önce “bölgedeyken bir tür provokasyon için gerçek bir risk” olduğunu söyledi.

“Onlara cevap vermek için ne yapacağımızı biliyoruz. Sadece müttefiklerimizle değil, Çin ile de iletişim kurduk” dedi.

Cips ve “Amerikalılar için iyi maaşlı işler”

Askeri gerginlik bir yana, Bay Biden’ın ziyareti, aynı zamanda, kilit iç önceliklerinden birine de bir selam niteliğinde: bilgisayar çipleri temini. Geçen yıl bir yarı iletken kıtlığı otomobillerin, mutfak aletlerinin ve diğer malların mevcudiyetine zarar verdi. Arz sıkışıklığı, Bay Biden’ın kamu onay notlarını sekteye uğratan ve yönetiminin artan yerli üretimi artırmaya odaklanmasına neden olan yüksek enflasyona neden oldu.


Küresel bilgisayar çipi sıkıntısı yıllarca sürebilir

04:11

Air Force One’daki yolculuğun ön izlemesini yapan Sullivan, Samsung’un Teksas’taki yatırımının “Amerikalılar için iyi maaşlı işler ve çok daha önemlisi, daha fazla tedarik zinciri esnekliği anlamına geleceğini” söyledi.

Güney Kore’nin yeni Başkanı Yoon Suk Yeol ve Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, Cuma günü fabrikada Bay Biden’ı selamlıyorlardı. Yoon, bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce ilk seçilmiş ofisi olan başkan olan siyasi bir yeni üyedir. Kuzey Kore’ye karşı daha sert bir duruş sergilemek ve ABD ile 70 yıllık ittifakı güçlendirmek için kampanya yürüttü.

Küresel bilgisayar çipi sıkıntısının bir kısmı, dünyanın çoğu koronavirüs pandemisinden çıktığı için güçlü talebin sonucudur. Ancak COVID-19 salgınları ve diğer zorluklar da yarı iletken tesislerin kapanmasına neden oldu. ABD hükümet yetkilileri, çip üretiminin 2023’ün başlarına kadar istedikleri seviyelerde olmayacağını tahmin ediyor.

Semiconductor Industry Association’a göre, bu yılın ilk üç ayında küresel bilgisayar çipi satışları, 2021’deki aynı döneme göre %23’lük bir artışla 151.7 milyar dolar oldu.


MoneyWatch: Yarı iletken çip sıkıntısı ulusal güvenlik risklerini artırabilir

04:59

Küresel çip üretiminin %75’inden fazlası Asya’dan geliyor. Bu, ABD’nin Kongre’de müzakere edilen bir yasa tasarısı yoluyla sektöre daha fazla yerli üretim ve hükümet yatırımı yoluyla korumayı umduğu olası bir güvenlik açığı.

Çin’in Tayvan’a saldırma riski, muhtemelen ABD’de askeri teçhizat ve tüketim malları için ihtiyaç duyulan üst düzey bilgisayar çiplerinin akışını kesebilir. Benzer şekilde, hermetik Kuzey Kore’nin balistik füze deneme ateşlemesi, esenliğin artması durumunda Güney Kore’nin imalat sektörü için olası bir risktir.

Çip üretimi açısından Çin, %24’lük payla küresel paketin başında gelirken, onu Tayvan (%21), Güney Kore (%19) ve Japonya (%13) takip ediyor. Semiconductor Industry Association’a göre, çiplerin yalnızca %10’u ABD’de üretiliyor.

Samsung, Teksas merkezli tesisini geçen yılın Kasım ayında duyurdu. 2024’ün ikinci yarısında faaliyete geçmeyi umuyor. Güney Koreli elektronik devi, siteyi hükümet teşvikleri ve yerel altyapının “hazırlığı ve istikrarı” da dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayanarak seçti.

Bay Biden, Samsung’a ek olarak, son konuşmalarında ABD’li Intel firmasının Columbus, Ohio yakınlarında bir yarı iletken tesisi kurma duyurusunu da vurguluyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/joe-biden-asia-north-korea-nuclear-threat-china-war-games-american-jobs/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir