Biden, Kuzey Kore’nin nükleer silah testlerine devam etme tehdidinin artmasıyla Güney Kore ve Japonya’ya gidiyor


Tokyo – Başkan Joe Biden, Güney Kore ve Japonya’daki yakın müttefikleriyle toplantılar için Perşembe günü Asya’ya gidiyordu. Yükselen bir tehdidin ortasında gelecek Kuzey Kore üç yıl önce terk ettiği nükleer silah testlerine geri dönüyor.

CBS News’in kıdemli dış muhabiri Elizabeth Palmer’ın bildirdiği gibi, izole edilmiş “Hermit Kingdom”, ülke nükleer bir krizle uğraşırken bile nükleer eşiğinde çıtayı yükseltiyor. büyük COVID-19 salgını.

Tam olarak yaklaşık dört yıl önce, Kuzey Kore büyük bir gösteri yaptı. Punggye-ri’sinin tünellerini havaya uçurmak nükleer test tesisi. Diktatör Kim Jong Un’un ülkesinin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik uzun bir müzakere sürecinde ileriye doğru bir adım olması gerekiyordu.


Kuzey Kore’nin nükleer test sahası yıkım gösterisine ilk elden bakış

03:10

Ancak Palmer’ın bildirdiği gibi, Kuzey Kore şimdi geri adım atıyor.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde (CSIS) bir analist olan Joe Bermudez, CBS News’e verdiği demeçte, “Açıkça yanlış bir şekilde, nükleer silahlardan arındırmaya kararlı olduklarını göstermek istediler.” “Gerçek şu ki tüneli yok etmediler. Sadece portalı yok ettiler. Portal, onun açılış kısmı.”

Şimdi Bermudez, yeni uydu resimlerinin Kuzey Kore’nin sahada hala bozulmamış bir test tüneline yepyeni bir giriş kazdığını gösterdiğini söylüyor.

“Görünüşe göre oldukça ileri gidiyor ve ay sonuna kadar yerinde bir cihaza sahip olabilirler” diye tahminde bulundu.

Dünyanın görmesi için vurgulanan 2018 patlamalarının aksine, bir nükleer bomba olan bir “cihaz”, yeraltında patlatılacaktı. Analistler, daha fazla nükleer test yapmanın amacının, Kuzey Kore’nin füze cephaneliği için nükleer savaş başlıklarını rafine etmek ve minyatürleştirmek olduğuna inanıyor.

Kore Gerginlikleri
Yabancı medya, Kuzey Kore’nin Kuzey Hamgyong Eyaletindeki 24 Mayıs 2018’de sözde yıkımını görmek için bir ziyaret sırasında Kuzey Kore’nin Punggye-ri nükleer test sahasındaki kuzey tünelinin girişini doldurdu.

AP üzerinden APTN


Kim’in emriyle, Kuzey Kore bu yıl füze ardına füze denemeleri yaptı. Nükleer savaş başlıkları taşımak için tasarlandılar ve bazıları Amerika Birleşik Devletleri anakarasına ulaşacak kadar güçlü.

Bermudez, Pyongyang için, artan testlerin son oyunu ve nükleer testlere geri dönme tehdidinin basit olduğunu söylüyor: “Kim rejiminin hayatta kalması ve Kuzey Kore’nin hayatta kalması – ve bu sırayla.”

Kuzey Kore’nin, kanıtlanmış bir nükleer silah saldırı kapasitesinin, ABD dahil ve en önemlisi, başka herhangi bir ülkenin saldırmasını engelleyeceği hesaplamasını yaptığını söyledi.


Kuzey Kore yeni tip füze denediğini iddia etti

04:53

Kuzey Kore’nin dünyanın geri kalanıyla ilişkileri son birkaç on yılda önemli ölçüde azaldı. 2008 yılında New York Filarmoni Pyongyang’da tarihi bir konser verdi.

Ancak bu, iktidardaki Kim hanedanının ikinci diktatörü Kim Jong-il’in ülkesinin nükleer programını küçültmeye açık göründüğü zamandı.

Başkan Donald, 2018’de başka bir iyimserlik patlaması yaşadı. Trump, Kim’in oğluyla görüştü, doğrudan görüşmeler için Kuzey Kore’nin mevcut güçlü lideri. Ama bunlar görüşmeler çöktüarkalarında tehlikeli bir açmaz bırakarak.

Nisan ayında, Pentagon sözcüsü John Kirby, “oturma konusunda herhangi bir isteklilik göstermek yerine
Kuzey, iyi niyetle ve müzakere ederek, konuşarak ve diplomasi kullanarak, testler yapmaya devam ediyor.”

Bermudez, nükleer soğukluğun uzun süredir gözlemcisi olarak geceleri onu en çok neyin uyanık tuttuğunu sorduğunda, CBS News’e bunun bir “yanlış hesaplama” riski olduğunu söyledi.


ABD, Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze denemesini kınadı

02:01

“En büyük endişem bu,” dedi: “Küçük bir olay olarak başlayan bir şey, yanlış hesapla hızla tırmanabilir.” Bermudez’e göre bu risk, Pyongyang’daki nispeten basit stratejik düşünceyle daha da artıyor.

“Uluslararası siyasetin dinamiklerinin, nükleer siyasetin yıllar içinde nasıl geliştiğine baktığımızda, çok muhafazakar ve nükleer silah kullanmakta çok tereddütlü olmaya meyilliyiz” dedi. “Oysa Kuzey Kore, anladığımız kadarıyla nükleer silahlar için çok karmaşık olmayan bir stratejiye sahip.”

Palmer, Pyongyang’dan yayılan ruh hali müziğinin artık yüksek, net ve filarmoni orkestrasının aksine açıkça kavgacı olduğunu söylüyor.

ülke kabarıyor koronavirüs Salgın liderliğin dikkatini dağıtabilir, ancak Kim’in nükleer hırsları gitmiyor ve analistler ölümcül bir yanlış hesaplama riskinin arttığı konusunda uyarıyor.

Bu, Başkan Biden’ın bu hafta Kore Yarımadası’nı ziyaret ederken dikkate alması gereken bir şey.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/north-korea-nuclear-test-threat-as-biden-visits-south-korea-japan/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir