Rusya’nın savaş suçlarına dair kanıt arayışı, Ukrayna’daki bir aileyi, sevgili oğlunu ve kocasını iki kez gömmeye nasıl zorladı?


Harkovİlk Rus askeri mahkum oldu içindeki savaş suçlarının Ukrayna Perşembe günü Kiev’de bir mahkeme salonunda kurbanının ailesinden kendisini affetmesini istedi.

21 yaşındaki Çavuş Vadim Shishimarin, Çarşamba günü cinayeti işlediğini kabul ettiği 62 yaşındaki eşine, “Beni affedemeyeceksiniz biliyorum ama yine de sizden af ​​diliyorum” dedi. savaş. Shishimarin müebbet hapisle karşı karşıyadır.

Savaş suçları soruşturma ekipleri Ukrayna genelinde sıkı çalışıyor kanıt toplamak Rusya’nın işgalci güçleri hakkında daha fazla kovuşturmaya yol açacağını umuyorlar. CBS News, bu ekiplerden biriyle Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov yakınlarındaki bir köye gitti ve hem Vladimir Putin’in savaşının hem de onun korkunç gerçeklerini belgeleme çabasının sıradan Ukraynalı ailelere verdiği acıyı ilk elden gördü.

Tamara minibüsün içindeki tabutu pençeledi. Annenin çıplak kederine sadece gelininin acılı gözyaşları eşlik etti. Kadınlar, sevdikleri adamı ikinci kez gömmek için köyleri Malaya Rohan’da diğer arkadaşları ve aileleriyle toplandı.

“Neden oğlumu aldın?” 83 yaşındaki Tamara, Tanrı’ya isyan etti. Ama tabutunun yanında ona cevap yoktu.

ukrayna-savaş-suçları-probe-cbs-kharkiv.jpg
Ukraynalı savaş suçları müfettişleri, Mikhayl Yerchenko’nun cesedini kendi arka bahçesinde, Kharkiv, Ukrayna yakınlarındaki Malaya Rohan köyündeki sığ bir mezardan çıkardılar, 18 Mayıs 2022.

CBS Haberleri


Sadece iki gün önce, savaş suçları müfettişleri, kocasının cesedini çıkarmak için Lyudmila Yerchenko’nun evine geldi. Onu öldürenleri adalete teslim etmek için bir dava oluşturuyorlar.

60 yaşındaki Mikhayl Yerchenko, Rus birliklerinin tank toplarını köyüne doğrulttuğu sırada öldürüldü. O ve Lyudmila’nın mütevazı arka bahçesi artık bir suç mahalli.

Dul kadın, müfettişlere Mikhayl’ın iki bacağı da koptuktan sonra ölmek üzere yattığını gösterdi. Şarapnel tarafından vurulduğunda, bazıları hala bahçelerinde yerde yatan hayvanlarını beslemek için dışarı çıkmıştı.

Mikhayl öldüğünde, bombardıman o kadar şiddetliydi ki, Lyudmila ve komşuları onu orada, bahçede 24 saat yalnız bırakmak zorunda kaldılar. Ertesi gün onu aceleyle sığ bir mezara gömdüler.

ukrayna-savaş-suçları-kharkiv-cbs-family.jpg
Lyudmila Yerchenko, merkez, savaş suçları müfettişlerini, kocasını öldüren Rus bombardımanının bıraktığı bahçesindeki enkazın etrafında yönetiyor, 18 Mayıs 2022, Kharkiv, Ukrayna yakınlarındaki Malaya Rohan’da.

CBS Haberleri


Lyudmila, müfettişlerin kocasının cesedini mezardan çıkarmasını izlerken, onun kederine tanık olmak neredeyse dayanılmazdı. Ukrayna genelinde sayısız aile için oynanan bir sahne, ancak bunu bir televizyon ekranının filtresi olmadan izlemek tamamen yürek burkan bir şey.

Bir mezardan çıkarmayı tarif etmek zor. Ölüm kokusu, siz olay yerinden ayrıldıktan çok sonra kalır. Ama daha da kötüsü kalp kırıklığıdır.

Topraktan çekilen battaniyenin altında Lyudmila’nın yaklaşık 30 yıllık kocası yatıyordu. Ona hayrandı. Ailesi onun kolay bir gülümsemeye ve iyi bir kalbe sahip koca bir adam olduğunu söyledi.

yerchenko-ukrayna-war-crimes.jpg
Lyudmila ve Mikhayl Yerchenko bir aile fotoğrafında görülüyor.

Yerchenko ailesinin izniyle


Savaş suçları soruşturma ekibinin başında, takım elbiselerini ve kravatlarını vücut zırhı ile değiştiren inek bir sivil savcılar ekibinin başkanı olan Oleksandr Illenkov vardı.

CBS News’e “Bazen tehlikelidir” dedi. “Şimdi bile buradan bomba sesleri duyduk… Sorun değil. Bu bizim işimiz.”

Neredeyse birkaç gün içinde onun 14. mezardan çıkarılmasıydı.

Aileleri bekletmemek için adli muayenelerini bir an önce yapmaya çalışırlar.

ukrayna-kazma-savaş-suç-cbs.jpg
83 yaşındaki Tamara Yerchenko, oğlu Mikhayl’ın cenazesi Ukrayna’nın Kharkiv yakınlarındaki Malaya Rohan köyünde ikinci kez gömülürken tabutuna dokunmak için eğiliyor. 60 yaşındaki Mikhayl, bir Rus tank mermisinden çıkan şarapnel tarafından öldürüldü ve cesedi, savaş suçları müfettişleri tarafından adli inceleme için mezardan çıkarıldı.

CBS Haberleri


Mezardan çıkarılmasından iki gün sonra, Mikhayl’ın cenazesinde Tamara, oğluna uyanıp eve dönmesi için yalvardı. Onunla hala yaşıyormuş gibi konuşuyordu.

Mezarlıktan çıkmak istemiyordu. Hiçbir anne çocuğunun öldüğünü görmemeli.

Lyudmila, kocası son dinlenme yerine indirilirken cesur ve onurlu kaldı, ancak kadınların hiçbiri onun gittiğini kabul etmeye hazır değildi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-news-russia-war-crimes-pain-of-exhumations-amid-hunt-for-evidence/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir