Ukraynalı bir doktor, Mariupol’da küçücük bir vücut kamerasına üzücü sahneler kaydetti. Şimdi Rus ellerinde.


Ünlü bir Ukraynalı doktor zamanını kaydetti Mariupol küçük resimden daha büyük olmayan bir veri kartında, bir tampon içinde dünyaya kaçırılmış. Şimdi, o Rusların elinde ve Mariupol’un kendisi de düşmenin eşiğinde.

Bir sağlık görevlisi olarak Taira’nın yanından geçen Yuliia Paievska, ekibinin insanları ölümün eşiğinden döndürmek için iki hafta boyunca gösterdiği çılgınca çabalara ilişkin 256 gigabaytlık görüntü kaydetmek için bir vücut kamerası kullandı. Nadir bir insani yardım konvoyu ile ayrılırken, Ukrayna’nın Mariupol kentindeki son uluslararası gazeteciler olan Associated Press ekibine üzücü klipler çekti.

Mariupol'daki Ukrayna Savaş Doktoru
Taira olarak bilinen Yuliia Paievska, 27 Şubat 2022’de Ukrayna’nın Mariupol kentinde aynaya bakıyor ve kamerasını kapatıyor.

Yuliia Paievska / AP


Rus askerleri, ertesi gün 16 Mart’ta Taira ve şoförünü ele geçirdi. Ukrayna şimdi Rusya’nın elinde. Rusya, Moskova’nın Ukrayna’yı “denazileştirmeye” çalıştığına dair anlatısına paralel olarak, Taira’yı milliyetçi Azak Taburu için çalışıyor olarak tasvir etti. Ancak AP böyle bir kanıt bulamadı ve arkadaşları ve meslektaşları Azak ile hiçbir bağlantısı olmadığını söyledi.

Yaralıların tahliyesine öncülük ettiği askeri hastanenin Azak’a bağlı değil. Ve kaydettiği video, Taira’nın Ukraynalı sivillerle birlikte yaralı Rus askerlerini kurtarmaya çalıştığını gösteriyor.

10 Mart tarihli bir klip, iki Rus askerinin bir Ukraynalı asker tarafından kabaca bir ambulanstan alındığını gösteriyor. Biri tekerlekli sandalyede. Diğeri dizlerinin üzerinde, elleri arkasından bağlı, bacağında bariz bir yaralanma var.

Mariupol'daki Ukrayna Savaş Doktoru
Sağ ve sol iki yaralı Rus askeri, 10 Mart 2022’de Ukrayna’nın Mariupol kentinde tedavi edilmek üzere bir hastaneye geliyor.

AP aracılığıyla Yuliia Paievska


Ukraynalı bir asker onlardan birine küfreder. “Sakin ol, sakin ol,” dedi Taira ona.

Bir kadın ona, “Rusları tedavi edecek misin?” diye sorar.

“Bize karşı nazik olmayacaklar,” diye yanıtlıyor. “Ama başka türlü yapamazdım. Onlar savaş esiri.”

53 yaşındaki Taira, kaçırılan veya yakalanan yüzlerce yerel yetkili, gazeteci ve diğer önde gelen Ukraynalılar gibi şimdi Rusların tutsağı. Ukrayna’daki BM İnsan Hakları İzleme Misyonu, bazı kurbanların işkence görmüş olabileceğini ve daha sonra beşinin ölü bulunduğunu söyleyerek 204 zorla kaybetme vakası kaydetti.

Cenevre Sözleşmeleri “her koşulda” koruma için askeri ve sivil sağlık görevlilerini seçse de, Ruslar sağlık görevlilerini ve hastaneleri hedef aldı. Rus askerleri, 8 Mayıs’ta Mariupol’dan gelen bir konvoydaki bir kadını askeri sağlık görevlisi olmakla suçladı ve onu 4 yaşındaki kızının kendisine bilinmeyen bir kadere kadar eşlik etmesine izin vermekle Ukrayna kontrolündeki bölgeye devam etmek arasında seçim yapmaya zorladı. Anne ve çocuk sonunda ayrıldı.

Mariupol’un son savunucuları Rusların elindeki bölgelere getirilirken, Taira’nın durumu ve Rusya’nın Ukraynalı mahkumlara yönelik muamelesi hakkında ortaya koydukları yeni bir önem kazanıyor. Rusya, bir çelik fabrikasında saklanan 1.700’den fazla Ukraynalı savaşçının bu hafta teslim olduğunu söylerken, Ukraynalı yetkililer savaşçıların görevlerini tamamladıktan sonra dışarı çıktıklarını söyledi.

Ukrayna hükümeti, haftalar önce bir mahkum değişimine Taira’nın adını eklemeye çalıştığını söyledi. Ancak Rusya, Ukrayna’nın ayrılıkçı Donetsk bölgesindeki televizyon kanallarında ve Rus NTV kanalında kelepçeli ve yüzü morarmış halde görünmesine rağmen onu tuttuğunu reddediyor.

Taira, Ukrayna’da bir yıldız atlet olarak ve ülkenin gönüllü sağlık ekibini eğiten kişi olarak biliniyor. 6 Şubat’tan 10 Mart’a kadar çektiği video, o zamandan beri Rus işgalinin ve Ukrayna direnişinin dünya çapında bir sembolü haline gelen kuşatma altındaki bir şehrin samimi bir kaydını sunuyor.

Savaşın ilk günü olan 24 Şubat’ta Taira, Ukraynalı bir askerin açık kafa yarasını bandajlama çabalarını kaydetti.

İki gün sonra meslektaşlarına yaralı bir Rus askerini battaniyeye sarmalarını emretti. Genç adama “Güneş Işığı” diyor -ellerinden geçen birçok asker için favori bir takma ad – ve neden Ukrayna’ya geldiğini soruyor.

“Benimle ilgileniyorsun,” dedi ona, neredeyse hayretle. Cevabı: “Herkese eşit davranırız.”

Mariupol'daki Ukrayna Savaş Doktoru
Taira olarak bilinen Yuliia Paievska, 2 Mart 2022’de Ukrayna’nın Mariupol kentinde acil durum personelinin bir adamın hayatını kurtarmaya çalışmasını izliyor.

Yuliia Paievska / AP


O gecenin ilerleyen saatlerinde, iki çocuk – bir erkek ve kız kardeş – bir kontrol noktası çatışmasından ağır yaralı olarak gelirler. Ebeveynleri öldü. Gecenin sonunda, Taira’nın “benimle kal küçüğüm” yalvarmalarına rağmen, küçük çocuk da öyle.

Taira cansız bedeninden uzaklaşır ve ağlar. “(Bundan) nefret ediyorum” diyor.

Video boyunca sırt ve kalça yaralanmalarından kaynaklanan kronik ağrıdan şikayet ediyor. Şakalar yapıyor. Ve her zaman, tedavi edebileceği çocuklara vermek için yeleğine doldurulmuş bir hayvan giyer.

15 Mart’ta bir polis memuru küçük veri kartını Associated Press gazetecilerinden oluşan bir ekibe verdi. Taira gazetecilerden bir telsiz üzerinden kartı Mariupol’dan güvenli bir şekilde çıkarmalarını istedi. Gazeteciler 15 Rus kontrol noktasından geçerken kart bir tamponun içine gizlendi.

Ertesi gün Taira, şoförü Serhiy ile birlikte ortadan kayboldu.

21 Mart’ta Rus haber yayınında yayınlanan bir video, onun yakalandığını duyurdu. İçinde, savaşın sona ermesi için çağrıda bulunan bir bildiriyi okurken, sersem ve bitkin görünüyor. O konuşurken, bir ses, meslektaşlarını Naziler olarak alaya alıyor.

Kocası ve genç kızı olan Taira, savaşın bir aileye neler yapabileceğini biliyordu. Bir noktada, yaralı bir Ukraynalı asker ondan annesini aramasını istedi ve annesi ona kendisini arayabileceğini söyledi, “bu yüzden onu sinirlendirme.”

Taira’nın kocası Vadim Puzanov, karısının kaybolmasından bu yana çok az haber aldığını söyledi.

“Gönüllü bir doktoru organ kaçakçılığı da dahil olmak üzere tüm ölümcül günahlarla suçlamak zaten çirkin bir propaganda – bunun kimin için olduğunu bile bilmiyorum” dedi.

Taira, Ukrayna için Invictus Games’in bir parçasıydı. Geçen yıl, Invictus Games’i kuran Britanyalı Prens Harry tarafından üretilen ilham verici figürler hakkında bir Netflix belgesel dizisi çekmek için vücut kamerasını aldı.

Bunun yerine, savaş görüntüleri çekti. Taira’nın çektiği son videoda, kendisiyle birlikte kaybolacak olan şoförün yanında oturuyor. 9 Mart.

“İki haftalık savaş. Kuşatılmış Mariupol,” dedi sessizce. Sonra özellikle kimseye küfretmez ve ekran kararır.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-medic-taira-bodycam-video-mariupol-captive/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir