Zincir işini satarken McDonald’s adı Rusya’dan kaybolacak


McDonald’s, 62.000 kişinin çalıştığı 850 restoranın da yer aldığı Rus işletmesini, fast food zinciri mevcut lisans sahibi Alexander Govor’a satıyor. ilan edildi Perşembe.

Anlaşma, McDonald’s’ın Rusya’dan ayrılacağını açıklamasından günler sonra geldi. Şubat ayında Ukrayna’nın işgali. Govor, şirketin Rusya’daki tüm restoranlarını satın alıyor ve onları farklı bir isim altında işletecek. Birkaç hafta içinde tamamlanması beklenen anlaşmanın şartları açıklanmadı.

Chicago merkezli şirket, Mart ayı başlarında, Rusya’daki mağazalarını geçici olarak kapatıyor ancak çalışanlara ödeme yapmaya devam edecekti. Pazartesi günü, bir Rus alıcının bu işçileri işe almasını ve satış kapanana kadar onlara ödeme yapmasını isteyeceğini söyledi. Potansiyel bir alıcı tanımlamadı.

CEO Chris Kempczinski, çalışanlarının ve yüzlerce Rus tedarikçisinin “McDonald’s’a olan bağlılığı ve sadakatinin” ayrılma kararını zorlaştırdığını söyledi.

Kempczinski yaptığı açıklamada, “Ancak, küresel topluluğumuza bir bağlılığımız var ve değerlerimize bağlı kalmalıyız,” dedi ve “değerlerimize bağlılığımız, oradaki kemerlerin artık parlamasını sağlayamayacağımız anlamına geliyor.”

McDonald’s, restoranlarını satmaya çalışırken, şirketin adını taşıyan altın kemerleri ve diğer sembol ve işaretleri kaldırmaya başlamayı planladığını söyledi. Ticari markalarını Rusya’da tutacağını söyledi.

Notre Dame Üniversitesi Mendoza İşletme Fakültesi’nde yönetim profesörü olan James O’Rourke, bir e-postada “Bu, bir dizi zor seçimin en iyisiydi” dedi. “Bu düzenlemeye göre, McDonald’s Rus çalışanları istikrarlı bir istihdam geleceğine sahip olacak, sıradan vatandaşlar bir sandviç ve bir meşrubat için çoğunlukla tanıdık bir mahalleye sahip olacak ve Rusya’daki 850 mağazayı ‘artırarak’ McDonald’s Corporation markayı koruyacak. ve sermaye yatırımının en azından bir kısmını geri kazanın.”

Rusya’daki ilk McDonald’s, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından kısa bir süre sonra, otuz yılı aşkın bir süre önce Moskova’nın ortasında açıldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş gerilimlerinin hafifletilmesinin güçlü bir simgesiydi.

McDonald’s, 1991’de çökecek olan Sovyetler Birliği’nde açılan ilk Amerikan fast food restoranıydı.


Rusya’ya yaptırımlar ne kadar etkili oldu?

04:26

McDonald’s’ın ayrılma kararı, Coca-Cola, Pepsi ve Starbucks gibi diğer Amerikan yiyecek ve içecek devlerinin Batı yaptırımları karşısında Rusya’daki operasyonlarını durdurması veya kapatmasıyla geldi.

İngiliz enerji devleri Shell ve BP’den Fransız otomobil üreticisi Renault’ya kadar şirketler, varlıklarını orada satmaya çalışırken kârları zarar gören Rusya’dan çekildi. Diğer şirketler, bazıları geri tepme ile karşı karşıya kalacak şekilde, en azından kısmen kaldı.

Agence France-Presse, Pazartesi günü Renault’nun Rus varlıklarını Kremlin’e verdiğini ve her iki tarafın da “Moskova’nın Ukrayna’daki askeri harekatına yönelik yaptırımların başlamasından bu yana ilk büyük kamulaştırmayı işaret ettiğini” duyurdu.

McDonald’s, Rusya’dan ayrılmanın ardından 1,2 milyar dolar ile 1,4 milyar dolar arasındaki kazançlara karşı bir suçlama kaydetmeyi beklediğini söyledi.

Ukrayna’daki restoranları kapalı, ancak şirket oradaki çalışanlarına tam maaş ödemeye devam ettiğini söyledi.

McDonald’s 100’den fazla ülkede 39.000’den fazla lokasyona sahiptir. Çoğu franchise sahibine aittir – sadece yaklaşık %5’i şirkete aittir ve şirket tarafından işletilmektedir.

McDonald’s, Rusya’dan çıkışının bu yıl net 1.300 restoran ekleme tahminini değiştirmeyeceğini ve bunun şirket genelindeki satış büyümesine yaklaşık %1,5 katkıda bulunacağını söyledi.

Geçen ay, McDonald’s ilk çeyrekte bir yıl önceki 1,5 milyar dolardan fazla olan 1,1 milyar dolar kazandığını bildirdi. Gelir yaklaşık 5,7 milyar dolardı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russia-mcdonalds-ukraine-exit/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir