Meksika’da silahlı kişilerin otel ve barlara ateş açması sonucu 8 kadın, 3 erkek öldü


Yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, Meksika’nın orta kuzey kesiminde iki bara aynı anda düzenlenen silahlı saldırıda sekizi kadın 11 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Cinayet mahalline bırakılan el yazısı işaretler, saldırıların Guanajuato eyaletinin kontrolü için birkaç yıldır mücadele eden iki uyuşturucu karteli arasındaki rekabetin bir parçası olduğunu gösteriyor.

Celaya kentindeki polis, saldırıların Pazartesi günü geç saatlerde aynı caddede iki barda gerçekleştiğini söyledi. Kurbanlardan 10’unun olay yerinde öldüğünü, diğerinin ise daha sonra bir hastanede ölü ilan edildiğini söylediler.

Celaya'da silahlı kişilerin barlara saldırdığı ve insanları öldürdüğü olay yerini güvenlik güçleri koruyor.
23 Mayıs 2022’de Meksika’nın Celaya kentinde silahlı kişilerin iki bara ateş açarak en az 11 kişiyi öldürdüğü olay yerine bir Ulusal Muhafız üyesi sohbet eden askerlere doğru yürüyor.

STRINGER / REUTERS


Meksikalı El Universal gazetesinin haberine göre, saldırıya bir düzineden fazla silahlı kişi katıldı.

Polis olay yerine mesaj bırakıldığını doğruladı, ancak söylediklerini doğrulamadı. Ancak sosyal medyada yayınlanan fotoğraflar, katillerin Santa Rosa de Lima çetesinden olduğunu öne sürdü. Mesajların, bar sahiplerini Adalet Bakanlığı’nın rakip Jalisco kartelini desteklemekle suçladığı ortaya çıktı. düşünür “dünyanın en tehlikeli beş ulusötesi suç örgütünden biri” olmak.

Fotoğraflar, kadınları gösteriyordu – bar çalışanı mı yoksa müşteri mi oldukları belli değildi – masalar arasında kan birikintileri arasında yığılmıştı. Bir barın da kısmen yanmış olduğu ortaya çıktı.

Bir rafineri ve büyük bir boru hattına ev sahipliği yapan gelişen bir sanayi bölgesi olan Guanajuato, karteller arasındaki bir anlaşmazlık nedeniyle Meksika’nın en şiddetli eyaletlerinden biri haline geldi. Çeteler, uyuşturucu ve çalıntı yakıt kaçakçılığı yollarının kontrolü için savaşıyor.

Mart ayında Celaya’da yedi kişinin yanmış cesetleri bir kamyonette terk edilmiş halde bulundu.

Ve Ocak ayında, Guanajuato eyaletindeki kırsal bir toplulukta bir ailenin altı üyesi öldürüldü – Silao belediyesinde dört ay içinde bu tür beşinci saldırı.

Mart ayında, komşu eyalet Michoacan’da genellikle horoz dövüşlerinde yasa dışı bahislere ev sahipliği yapmak için kullanılan bir mekanda 20 kişi vurularak öldürüldü. Bir amerikalı anne dördü kurbanlar arasındaydı.

Resmi rakamlara göre, hükümetin tartışmalı bir askeri uyuşturucuyla mücadele operasyonu başlattığı Aralık 2006’dan bu yana, Meksika 340.000’den fazla cinayet kaydetti.

Nisan ayında, Başkan Andres Manuel Lopez Obrador, Meksika özel bir birimi feshetti ABD yetkilileri tarafından uyuşturucu kartelleriyle savaşmak için eğitildi çünkü suçlular tarafından sızıldı.

AFP bu rapora katkıda bulunmuştur.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/11-killed-attack-hotel-bars-mexico-cartels/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir