Ukrayna’nın Mariupol kentinde bir bodrum katında yaklaşık 200 ceset bulundu.


Ukraynalı yetkililer Salı günü, Mariupol’daki bir apartmanın enkazını kazarak işçilerin bodrum katında yaklaşık 200 ceset bulduğunu söyledi. daha fazla korku ortaya çıkıyor içinde harap şehir görmüş olan en kötü acılardan bazıları 3 ay süren savaşın

Belediye başkanının danışmanı Petro Andryushchenko, cesetlerin çürümekte olduğunu ve pis kokunun mahalleyi kapladığını söyledi. Ne zaman keşfedildiklerini söylemedi, ancak çok sayıda kurban, onu savaşın bilinen en ölümcül saldırılarından biri yapıyor.

Bu sırada, ağır çatışmalar devam etti Moskova güçlerinin ele geçirmeye niyetli olduğu doğu sanayi bölgesi Donbas’ta. Rus birlikleri, Sievierodonetsk ve komşu şehirleri kuşatma ve ele geçirme çabalarını yoğunlaştırdı.

Mariupol, yaklaşık üç aylık bir kuşatma sırasında acımasızca dövüldü. geçen hafta sona erdi 2500 Ukraynalı savaşçının ardından bir çelik fabrikasını terk etti nerede duruş sergilediler. Rus kuvvetleri, savaş öncesi 450.000 nüfustan tahminen 100.000 kişinin kaldığı ve birçoğu kuşatma sırasında çok az yiyecek, su, ısı veya elektrikle mahsur kaldığı şehrin geri kalanını zaten elinde tutuyordu.

Rusya’yı mobil yakma ekipmanı getirerek ve ölüleri mezarlığa gömerek dehşeti örtbas etmeye çalışmakla suçlayan Ukraynalı yetkililere göre, kuşatmada en az 21 bin kişi öldü. toplu mezarlar.

Rusya Ukrayna Savaş Suçları
Planet Labs tarafından sağlanan 20 Nisan 2022, sol ve 25 Nisan fotoğraflarının bu kombinasyonu, Mariupol’un kuzeyinde Ukrayna’nın Staryi Krym köyü yakınlarındaki mevcut bir mezarlıkta bozulmuş yeryüzünün ilerlemesini gösteriyor.

AP aracılığıyla Gezegen Laboratuvarları


Mariupol’a yapılan saldırı sırasında, Rus hava saldırıları vurdu bir doğum hastanesi ve bir tiyatro sivillerin sığındığı yer. Bir Associated Press araştırması şunu buldu: 600 kişiye yakın tiyatro saldırısında öldü, Ukraynalı yetkililerin tahmin ettiği rakamın iki katı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusları “topyekün savaş” yürütmekle ve ülkesine mümkün olduğunca çok ölüm ve yıkım getirmeye çalışmakla suçladı.

Zelensky, 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesine atıfta bulunarak, “Gerçekten de Avrupa kıtasında 77 yıldır böyle bir savaş olmadı” dedi.

Ukrayna Mariupol Tiyatrosu Hava Saldırısı
Enkaz, 16 Mart 2022’de Ukrayna’nın Mariupol kentinde 4 Nisan 2022 Pazartesi günü Rus kuvvetleri tarafından kontrol edilen bir alanda bombalamanın ardından Donetsk Akademik Bölgesel Drama Tiyatrosu’nun içini kaplıyor.

Alexei Alexandrov / AP


Moskova destekli ayrılıkçılar sekiz yıldır Donbas’ta Ukrayna güçleriyle savaşıyor ve geniş toprak parçalarını ellerinde tutuyorlar. Sievierodonetsk ve komşu şehirler, Donbas’ın Luhansk bölgesinin hala Ukrayna hükümetinin kontrolünde olan tek bölge.

İngiliz askeri yetkilileri, Rus kuvvetlerinin, siperlerdeki güçlü Ukrayna direnişine rağmen “bazı yerel başarılar” elde ettiğini söyledi.

Ukrayna basınında çıkan haberlere göre, Moskova birlikleri Svitlodarsk kasabasını da ele geçirdi ve orada Rus bayrağını kaldırdı. Svitlodarsk, stratejik açıdan önemli Kramatorsk şehrinin yaklaşık 50 km güneydoğusundadır.

İki üst düzey Rus yetkili, saldırının hedeflerine ulaşacağına söz vermelerine rağmen, Moskova’nın ilerlemesinin beklenenden daha yavaş olduğunu kabul etmiş göründüler.

APTOPIX Rusya Ukrayna Savaşı
Genç bir yerel sakin, 21 Mayıs 2022 Cumartesi, Doğu Ukrayna’nın Kramatorsk kentinde bir apartmanın karşısındaki Rus grevinin neden olduğu bir kraterin yanından geçiyor.

Francisco Seco / AP


Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri Nikolai Patrushev. Rus hükümetinin “son teslim tarihlerini takip etmediğini” söyledi. Savunma Bakanı Sergei Shoigu, eski Sovyet devletlerinin Rusya liderliğindeki bir güvenlik ittifakı toplantısında yaptığı açıklamada, Moskova’nın kuşatılmış şehirlerin sakinlerinin tahliyesine izin vermek için saldırısını kasıtlı olarak yavaşlattığını söyledi – ancak güçler defalarca sivil hedefleri vurdu.

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, haftalarca süren amansız bombardımanın ardından toparlanırken, bölge sakinleri bu hafta un, makarna, şeker ve diğer temel gıda maddelerini almak için uzun kuyruklar oluşturdu. Moskova kuvvetleri Harkov çevresinden çekildi bu ayın başlarında, Rus sınırına doğru geri çekiliyor.

Yardım dağıtım merkezi koordinatörü Galina Kolembed, giderek daha fazla insanın şehre döndüğünü söyledi. Kolembed, merkezin her gün 1000’den fazla kişiye yiyecek sağladığını ve bu sayının büyümeye devam ettiğini söyledi.

“Birçoğunun küçük çocukları var ve paralarını çocuklara harcıyorlar, bu yüzden yiyecek desteğine ihtiyaçları var” dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-war-mariupol-200-bodies-found-officials-say/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir