ABD, Çin’i Tayvan’a saldırmaktan caydırmak için ne yapıyor?


Tokyo – Başkan Biden, Amerikan lideri olarak Asya’ya yaptığı ilk geziden Salı günü evine dönüyordu. Son günü, sözde Dörtlü ittifakın diğer üç lideriyle bir zirveyi içeriyordu: Hindistan, Japonya ve Avustralya.

Bay Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Hindistan’ın Narendra Modi’si ve Avustralya’nın yeni seçilmiş lideri Anthony Albanese’nin yanında dururken, “ABD, Hint-Pasifik’te güçlü, istikrarlı ve kalıcı bir ortak olmalı ve olacak” dedi. Hepsi, Amerika’nın yayılmacı ve saldırgan bir ülkeyle ilgili endişesini paylaşıyor. Çin.

Dörtlü liderlerle Tokyo'da zirve toplantısı
Soldan: Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Başkan Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 24 Mayıs 2022’de Tokyo’da Japonya-ABD-Avustralya-Hindistan Bursu (“Dörtlü”) Kuruluş Kutlaması etkinliğinde.

Yuichi Yamazaki/Havuz/Reuters


Pazartesi günü Başkan Biden dedi ABD, Tayvan’ı devasa komşusuna karşı savunmak için askeri müdahalede bulunacaktı.

CBS News’in kıdemli dış muhabiri Elizabeth Palmer, herhangi bir Hint-Pasifik çatışmasında ön saflarda yer alabilecek ABD birliklerini ziyaret edecek.

Yaklaşık 50.000 ABD askeri yalnızca Japonya’da bulunuyor – ABD dışındaki herhangi bir ülkeden daha fazla

Palmer, Okinawa adasında yağan yağmurda bir eğitim tatbikatı yapan 2. Deniz Piyadeleri Üçüncü Taburuna katıldı.

0524-ctm-ustrainingvchina-palmer-1027208-640x360.jpg
ABD Deniz Piyadeleri Japonya, Okinawa’da eğitim alıyor.

CBS Haberleri


Teğmen Robert Booker ve müfrezesi, teorik bir düşmana karşı bir çim parçasını savunuyorlardı, ancak tatbikatın Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi için bir prova olduğunu bilmeyen bir Denizci yoktu.

Booker, Palmer’a “Özellikle araziye bakıyor” dedi. “Orada karşılaşacağımız şey bu.”

Tayvan adası kendini bağımsız görüyor. Çin öyle olmadığında ısrar ediyor ve şu ya da bu şekilde bölgeyi geri gönderme sözü verdi.

Pazartesi günü, Başkan Biden, Çin’in Tayvan’ı zorla ele geçirmesi halinde ABD’nin müdahale edeceğini söyledi.


Biden, Çin saldırırsa Tayvan’ı savunma sözü verdi

02:35

Bunun politikada bir değişiklik olmadığını söyledi ve Beyaz Saray da pozisyonunun uzun süredir benimsenen “stratejik belirsizlikten” değişmediğini vurgulayan bir bildiri yayınladı – yani, Çin’in ABD’nin tepkisinin gerçekte ne olacağını tahmin etmesini sağlayın gibi görünmek.

Çin, Tayvan çevresine düzenli olarak askeri uçaklar ve gemiler gönderiyor. Pekin, Amerika’nın bölgedeki askeri varlığını provokasyon olarak nitelendiriyor.

Şimdiye kadar, bir kelime savaşı olarak kaldı. Bu, dedi Palmer, The Quad’ın geldiği yer.

ABD, Hint-Pasifik’te Japonya, Hindistan ve Avustralya ile ortak askeri tatbikatlar düzenleyerek, zorlama olursa Amerika’nın yalnız kalmayacağının sinyallerini verdi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/china-taiwan-biden-us-marines-train-as-quad-alliance-meets-in-tokyo/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir