Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e: “Suçluları öldürürüm, çocukları ve yaşlıları öldürmem”


Görev süresi sona eren Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya lideri Vladimir Putin’i Ukrayna’da masum sivillerin öldürülmesi nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi ve ikisi katil olarak etiketlenirken, “Suçluları öldürürüm, çocukları ve yaşlıları öldürmem” dedi.

Duterte, açıkça Putin’e idol diyor ve bir arkadaş, ilk kez azarını dile getirdi Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Salı günü yayınlanan ve Filipinler de dahil olmak üzere birçok ülkeyi hırpalayan küresel petrol fiyatlarındaki artış için üç aylık savaşı suçladığı açıklamalarda.

Duterte, Rusya Devlet Başkanı’nı kınamadığını vurgularken, Putin’in işgali “özel bir askeri operasyon” olarak etiketlemesine karşı çıktı ve bunun gerçekten “egemen bir ulusa” karşı yürütülen geniş çaplı bir savaş olduğunu söyledi.

Kabine yetkilileriyle televizyonda yayınlanan haftalık bir toplantıda Duterte, “Putin ve benim ikimizin de katil olduğunu söylüyor. Size uzun zamandır Filipinlilere gerçekten öldürdüğümü söyledim. Ama suçluları öldürürüm, çocukları ve yaşlıları öldürmem” dedi. . “İki farklı dünyadayız.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'deki Valdai Tartışma Kulübü'nün Yıllık Toplantısına katıldı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (sağda) Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’yi (solda) Valdai Uluslararası Tartışma Kulübü Yıllık Toplantısı öncesinde Rusya’nın Sochi kentindeki Krasnaya Polyana dağ beldesinde 3 Ekim 2019’da yaptığı görüşmeler sırasında selamlıyor.

Mihail Svetlov / Getty Images


Çalkantılı altı yıllık görev süresi sona erdiğinde 30 Haziran’da görevi bırakan Duterte, çoğu küçük şüpheli 6.000’den fazla kişinin ölümüne neden olan acımasız bir uyuşturucu karşıtı baskıya başkanlık etti. İnsan hakları grupları, Duterte’nin görevdeki son gününe kadar devam etme sözü verdiği kampanyada çok daha yüksek bir zayiat olduğunu ve çocuklar da dahil olmak üzere masum insanların öldürüldüğünü söylüyor.

Eşi benzeri görülmemiş büyüklükteki uyuşturucu kampanyası cinayetleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından olası bir insanlığa karşı suç olarak bir soruşturma başlattı. Duterte, cumhurbaşkanlığı sona erdiğinde uyuşturucu ölümlerinden kaynaklanan daha fazla dava ile karşılaşmayı beklediğini söyledi.

Duterte ve polis yetkilileri, yasadışı uyuşturuculara karşı yürütülen kampanyada yargısız infazları onaylamayı reddettiler, ancak uyuşturucu zanlılarını açıkça ölümle tehdit ettiler ve uyuşturucu satıcılarını ve diğer suçluları caydırmak için Asya’nın en büyük Roma Katolik ülkesinde ölüm cezasını yeniden uygulamaya yönelik başarısız bir girişimde bulundular.

2016’da göreve geldiğinde, Manila’nın uzun zamandır müttefiki olan Washington’un güvenlik politikalarını sık sık eleştirirken ticaret ve yatırım ve askeri işbirliğini genişletmek için Rusya ve Çin’e ulaştı.

Putin ile görüşmek için 2017 ve 2019’da iki kez Rusya’yı ziyaret etti, ancak ilk ziyaretini, Savunma Bakanı ve genelkurmay başkanıyla birlikte uzaktayken IŞİD’e bağlı militanların Filipinler’in güneyindeki Marawi kentini kuşatma altına almasından sonra yarıda kesti.

Rus kuvvetlerinin Ukrayna’yı kuşatmasından bir haftadan fazla bir süre sonra Filipinler, Rus işgalini kınayan BM Genel Kurulu kararı lehinde oy kullandı. Filipinler, Ukrayna’daki sivillerin ve kamu altyapısının korunması için çağrıda bulundu, ancak Duterte Putin’i şiddetle eleştirmekten kaçındı ve nükleer silahların kullanılmasına ve Üçüncü Dünya Savaşı’nın kıvılcımlanmasına yol açabilecek bir çatışmada tarafsız kalacağını söyledi.

Putin’e “arkadaş” olarak ve Rusya’nın Manila Büyükelçiliği’ne hitap eden Duterte, onları yerleşim bölgelerine bombalamayı ve topçu atışlarını durdurmaya ve bir bombardıman başlatmadan önce masum sivillerin güvenli bir şekilde tahliyesine izin vermeye çağırdı.

Duterte, “Her şeyin kontrolü sizde. Her neyse, orada gerçekten kargaşayı başlattınız, bu yüzden askerlerinizi sıkı bir şekilde kontrol edin. Öfke içindeler” dedi.

Duterte, Ukrayna’daki savaşın şiddetlenerek küresel istikrarsızlığı alevlendirmeye devam etmesi nedeniyle ülkesinin petrol arzının istikrarından endişe duyduğunu söyledi.

Duterte, “Çıkıyorum ve sorunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum” dedi. Normale dönüşten bahsetmeden önce Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı çözmeniz gerekiyor” dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/rodrigo-duterte-on-vladimir-putin-i-kill-criminals-i-dont-kill-children-elderly/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir