Filistinli yetkililer, Batı Şeria’daki çatışmalarda gençlerin ölümcül “İsrail güçleri tarafından vurulduğunu” söyledi


Filistinli genç Ghaith Yamen'in cenazesi Nablus'ta
25 Mayıs 2022’de İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki Nablus’taki cenaze töreninde İsrail güçleriyle çıkan çatışmalarda öldürülen Filistinli genç Ghaith Yamen’in cenazesi yaslılar tarafından taşınıyor.

RANEEN SAWAFTA/REUTERS


Filistin sağlık bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yahudilerin işgal altındaki Batı Şeria’ya hac ziyareti sırasında çıkan çatışmalarda İsrail askerleri tarafından Filistinli bir gencin vurularak öldürüldüğünü söyledi. Bakanlık, gencin kuzeydeki Nablus kentinin dışındaki Joseph’in Mezarı yakınında çıkan çatışmalarda “İsrail güçleri tarafından vurulduktan sonra” başından yaralanarak ölen 16 yaşındaki Ghaith Yamin olarak tanımladı.

Bölgeye aylık hac ziyaretleri için güvenlik sağlayan İsrail ordusu, “Yüzlerce Filistinli, Yahudi tapanların Joseph’in Mezarı’na girerek güçlere taş ve ateş bombaları atarak şiddetli bir ayaklanmaya katıldı.

Açıklamada, “Ateş bombası atan bir şüpheliye askerler ateşle karşılık verdi. Bir isabet tespit edildi” denildi. “Ayrıca, bölgede silah sesleri duyuldu.”

İslami Cihad militan grubu, iki taraf arasında ateş alışverişi olduğunu söyleyerek, savaşçılarının hac ziyaretini güvence altına alan İsrail kuvvetlerine hazırladığı “pusuyu” öven bir bildiri yayınladı.

Filistin Kızılayı, sağlık görevlilerinin plastik mermi ile yaralanan dört kişi ile göz yaşartıcı gaz soluyan 36 kişi ile çatışmalar sırasında düşen bir kişiyi tedavi ettiğini söyledi.

Batı Şeria’da son üç aydır İsraillilere yönelik tutuklamalara ve çatışmalara yol açan bir saldırı dalgasının ortasında tansiyon yüksek.

Filistinli genç Ghaith Yamen'in cenazesi Nablus'ta
Ebeveynler, 25 Mayıs 2022’de İsrail işgali altındaki Batı Şeria’daki Nablus’taki cenaze töreninde İsrail güçleriyle çıkan çatışmalarda öldürülen oğulları Ghaith Yamen’in cenazesi için yas tutuyor.

RANEEN SAWAFTA/REUTERS


Mart ayının sonundan bu yana Filistinliler ve İsrailli Araplar tarafından düzenlenen saldırılarda, çoğu sivil, 18’i İsrail’den ve bir Yahudi Batı Şeria yerleşimci dahil olmak üzere 19 kişi öldürüldü.

İsrail güvenlik güçleri, İsrail ve Batı Şeria’da, özellikle kuzeydeki Cenin bölgesinde baskınlarla karşılık verdi.

Üç İsrailli Arap saldırgan ve bir polis komandosu öldü.

Batı Şeria’da otuz dört Filistinli öldürüldü – şüpheli militanlar, aynı zamanda Cenin’de bir baskını haber yapan bir gazeteci ve çevredekiler de dahil olmak üzere savaşçı olmayanlar.

İsrail, gazeteci El Cezire muhabirini terk eden çekim için önemli uluslararası eleştiriler aldı. Shireen Abu Akleh11 Mayıs’ta öldü ve güvenlik güçlerinin Kudüs’teki cenaze alayı sırasında insanları hırpalaması üzerine.

İsrailli yetkililer geçen hafta bir askerin tüfeğini tespit etti Ebu Akleh’i bu öldürmüş olabilir, ancak Filistinliler kurşunu analiz için teslim etmedikçe emin olamayacaklardı. Duyuru, Ebu Akleh’in öldürülmesine ilişkin soruşturmada küçük bir ilerleme işaretiydi.


İsrail, gazeteci Shireen Abu Akleh’in cenazesine polis saldırısına tepkiyle karşı karşıya

07:41

Filistinli yetkililer, Ebu Akleh ile birlikte olan gazeteci arkadaşlarıyla birlikte, yakınlarda konuşlanmış İsrail askerlerinin onu öldürdüğünü söylediler. İsrail ordusu, askerler ve Filistinli silahlı kişiler arasındaki bir savaş sırasında vurulduğunu ve uygun bir analiz yapılmadan ölümcül kurşunu kimin ateşlediğini tespit edemediğini söyledi.

İsrail, Filistinlilerle ortak soruşturma çağrısında bulundu. Ancak kurşunu elinde tutan Filistinliler, İsrail’e güvenmediklerini söyleyerek reddettiler. Kendi soruşturmalarını yürüttüklerini ve İsrail dışında her ülkeyle işbirliğine hazır olduklarını söylüyorlar.

Geçen hafta Associated Press’e konuşan İsrailli bir askeri yetkili, atışın kaynağının belirsizliğini koruduğunu, ancak “Shireen yakınlarındaki yangın mübadelesine karışabilecek IDF silahını daralttığımızı” vurguladı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/israel-palestinian-teen-fatally-shot-israeli-forces-west-bank-clashes-mideast/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir