Güney Kore, Kuzey Kore’nin denize doğru 3 balistik füze fırlattığını söyledi


Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin çarşamba günü denize doğru üç balistik füze fırlattığını, ülkenin ilk yerli füzesinin çok tartışmalı bir iddiada bulunması nedeniyle, Kuzey Kore’nin yaklaşık iki hafta içinde ilk silahlarını ateşlediğini söyledi. Kovid-19 salgını zayıflıyor.

En son lansmanlar, Güney Kore ve ABD liderlerinin, Başkan Joe Biden’in geçen hafta sonu Seul ziyareti sırasında Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerini caydırmak için genişletilmiş askeri tatbikatları değerlendirmeyi kabul etmelerinin ardından geldi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanları yaptığı açıklamada, üç füzenin de Çarşamba günü sabah 6 ile sabah 7 arasında Kuzey Kore’nin doğu kıyılarındaki sulara birbiri ardına ateş edildiğini söyledi.

Açıklamada, Güney Kore’nin daha sonra gözetleme duruşunu artırdığı ve ABD ile yakın koordinasyon içinde askeri bir hazırlığı sürdürdüğü belirtildi. Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey’in fırlatmalarını görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Konseyi’ni ayrı ayrı toplantıya çağırdı.

Fırlatmalar, Kuzey Kore’nin 17. turuydu. füze atışları bu yıl. Uzmanlar, Kuzey Kore’nin testlerinin silah cephaneliğini modernize etmeyi ve uzun süredir uykuda olan nükleer diplomasi ortamında rakipleri üzerinde baskı uygulamayı amaçladığını söylediler.

Kuzey Kore’nin bu yılki silah testlerindeki olağandışı hızı, Mart ayında 2017’den bu yana ilk kıtalararası balistik füze testini içeriyordu. ABD’li ve Güney Koreli istihbarat yetkilileri, Kuzey Kore’nin yaklaşık beş yıl sonra da ilk nükleer testini yakında gerçekleştirebileceğini söylüyor.

Süre Güney Kore’yi ziyaret etmekBiden, ziyareti sırasında Kuzey Kore’nin olası provokasyonlarına ilişkin soruları bir kenara bırakarak, “Kuzey Kore’nin yapacağı her şeye hazırız” dedi. Kuzey’in lideri Kim Jong Un için bir mesajı olup olmadığı sorulduğunda Biden, kısa bir yanıt verdi: “Merhaba. Dönem.”

Seul gezisinden sonra Biden Japonya’ya gitti ve liderlerin Kuzey Kore de dahil olmak üzere güvenlik zorluklarını ele almak için yakın çalışma sözü verdikleri Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile bir araya geldi. nükleer ve balistik programlar ve ayrıca Çin’in bölgedeki “giderek daha zorlayıcı” davranışı olarak adlandırdıkları şey.

Kuzey’in füze fırlatmasından saatler önce, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Washington’da gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Kore’nin büyük bir silah testinin eşiğinde olabileceğini söyledi. “İster ICBM’nin fırlatılması olsun, ister potansiyel bir yedinci nükleer silah testi olsun, başka bir potansiyel provokasyon konusundaki endişemiz, endişemiz hiçbir şekilde azalmadı” dedi.

Kuzey Kore’nin son füze testleri, 12 Mayıs’ta ülkenin, geniş çapta tartışmalı bir koronavirüs içermediği iddiasını sürdürdükten sonra, kendi topraklarında COVID-19 salgınını kabul etmesinden saatler sonra gerçekleşti.

Ülke, son birkaç gün içinde anti-virüs kampanyasında “olumlu bir işaret” olduğunu söyledi. Bazı gözlemciler, Kuzey Kore’nin yakında füze testlerine devam edeceğini tahmin ediyor. Son derece bulaşıcı omicron varyantının patlak verdiğini kabul ettiğinden bu yana, Kuzey Kore sadece günde kaç kişinin ateşi olduğunu belirtti ve vakaların sadece bir kısmını COVID-19 olarak tanımlarken, tanımlanamayan bir ateşin ülke genelinde yayıldığını söyledi. Nisan.

Çarşamba günü, Kuzey Kore devlet medyası, son 24 saat içinde tanımlanamayan ateş nedeniyle 115.970 kişinin daha hastalandığını, ancak ek ölüm olmadığını söyledi. Toplamda yaklaşık 3 milyon insanın ateşli semptomlar gösterdiğini, ancak Nisan ayının sonundan bu yana yalnızca 68’inin öldüğünü, hastalık şüphelendiği gibi COVID-19 ise son derece düşük bir ölüm oranı olduğunu söyledi.

Kuzey Kore’nin bu kadar çok hasta için sınırlı test kapasitesi var, ancak bazı uzmanlar Kim’i siyasi hasardan korumak için ölümleri muhtemelen eksik bildirdiğini söylüyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/north-korea-launches-3-ballistic-missiles-south-korea-says/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir