İngiltere “Partygate” soruşturması, COVID kilitlenmesi sırasında Başbakan Boris Johnson’ın evindeki yasadışı, içkili partilerin ayrıntılarını ortaya koyuyor


Londra — Bir kişi çok içtikten sonra hastalandı. İki kişi arasında “küçük bir tartışma” çıktı. Saatlerce süren bir partide “aşırı alkol tüketiminin” ardından bir duvara ve fotokopi kağıdı kutularına kırmızı şarap döküldü.

Uzun zamandır beklenen bir detayda bunlar vardı. rapor Çarşamba günü, İngiltere’nin sıkı COVID-19 kilitlenmeleri sırasında üst düzey hükümet yetkililerinin katıldığı tarafları soruşturmakla görevli kıdemli İngiliz memur tarafından yayınlandı.

Müfettiş Sue Gray 37 sayfalık raporunda, soruşturma altındaki 16 olaydan bazılarının Downing Street 10’da (Başbakan Boris Johnson’ın resmi evi ve ofisi) ve Kabine Ofisi’nde gerçekleştiğini ve gerçekleşmesine izin verilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. “Başka olayların olduğu gibi gelişmesine izin verilmemeliydi.”

Nisan ayında Johnson doğum günü partisine katılmak içindi ve bu onu görevdeyken yasaları çiğnediği tespit edilen ilk İngiliz başbakanı yaptı.

Gray, “Bu toplantıların çoğunda gerçekleşenler ve gelişme biçimleri, o sırada COVID rehberliği ile uyumlu değildi.” Dedi.

Raporda, Johnson’ın Haziran 2020’de onuruna bir doğum günü partisine katıldığını gösteren dördü ve başka bir etkinlikte kadeh kaldırdığını gösteren dördü de dahil olmak üzere 10 adet redakte edilmiş fotoğraf yer aldı. Her iki etkinlik de Downing Caddesi’ndeki ofisinde yapıldı.


Partygate’e rapor, hükümetin ciddi başarısızlıklarını vurguluyor, Boris Johnson’ı istifaya çağırıyor

02:33

Johnson ve personelinin 2020 ve 2021’de yasadışı partilerden hoşlandığına dair iddialar ilk olarak geçen yıl su yüzüne çıktı ve Johnson hükümetinin uyguladığı COVID-19 kısıtlamaları kapsamında ülke çapında arkadaşları ve aileleri – cenazeler için bile – görmesi yasaklanan insanları kızdırdı.

Gray, “liderlik ve muhakeme başarısızlıkları” olduğunu ve davranış standartlarının halkın beklentilerinin “çok gerisinde kaldığını” söyledi.

Herhangi bir disiplin cezası önermenin raporunun kapsamı dışında kaldığını kaydetti ve hatta bazı personelin işyerinde belirli davranışlarla ilgili endişelerini dile getiremeyeceklerini hissettikleri bir ofis kültürünü ele almaya başladığı için Downing Street’e teşekkür etti.

“Partygate” olarak adlandırılan skandal, Johnson’ın istifa etmesi için sayısız çağrıya yol açtı, ancak Çarşamba günü raporun yayınlanmasından kısa bir süre sonra, başbakan İngiliz milletvekillerinin önüne çıktı ve istifa etmeyi bir kez daha reddetti.

Avam Kamarası’na haftalık televizyonda yayınlanan “Başbakan’ın Soruları” programı sırasında “Alçakgönüllü oldum ve bir ders aldım” dedi.

Johnson, bazı toplantıların “açıkça kuralları ihlal ettiğini” sözlerine ekledi. insanlar her gün birlikte çok sıkı çalışıyorlar… iş ve sosyalleşme arasındaki sınırı çizmek… zor olabilir.”

Herhangi bir kuralı bilerek çiğnemediğini bir kez daha vurguladı ve milletvekillerini ve halkı basitçe devam etmeye çağırdı.

Londra'daki Downing Caddesi
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 25 Mayıs 2022’de Londra’da parlamentoda soruları yanıtladıktan sonra Downing Street 10’a geri döndü.

TOBY MELVILLE/REUTERS


Başbakan, “Ülkemiz için şu anda en iyi şey birlikte ilerlemek” dedi.

Ancak eleştirmenler, Johnson ve kabine üyelerinin parlamentoyu bilerek yanlış yönlendirdiğini söylüyor.

İşçi Partisi’nden muhalefet lideri Kier Starmer, “Bunun kendilerinden başka herkesin suçu olduğunu düşünüyorlar” dedi. “Gerçek şu ki, çıtayı onlar [Johnson’s] bir yılanın karnından daha aşağı hareket eder.”

“Neden büyükannemin son günlerinde yanında değildim? Neden o hastanede tek başına ölmesine izin verdim?” diye sordu İşçi Partisi Milletvekili Tanmanjeet Singh Dhesi. “Hükümetin kısıtlamalarıyla ilgili endişeler yüzünden.”

Bazı İngiliz siyasi analistler ve muhalefet milletvekilleri, Johnson’ın kısmen Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve artan enflasyonun kamuoyunun dikkatinin başka yöne çekilmesine yardımcı olması nedeniyle Partygate aracılığıyla iktidara tutunmayı başardığını söylüyor.

Johnson’ın Muhafazakar partisinin kurallarına göre, Johnson’ın parti lideri olarak güvenoyu almaya zorlaması için parti milletvekillerinin (54 kişi) %15’inin hareketi desteklemesi gerekiyor. Muhafazakarların da bilindiği üzere Johnson’ın “Tries” arkadaşlarından kaçının Çarşamba gününden itibaren bir güven oylamasını desteklemeye istekli olduğu belli değildi.

Böyle bir oy varsa ve Johnson kaybederse, Muhafazakar parti içindeki bir iç seçimle başbakan olarak değiştirilecek ve bu, Muhafazakarların liderlik pozisyonuna itiraz etmek için ulusal bir seçim yapacaktı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/uk-partygate-boris-johnson-coronavirus-lockdown-parties-sue-gray-report/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir