Önde gelen DSÖ danışmanı, Monkeypox’un Avrupa’da 2 övgüde seks tarafından “güçlendirildiğini” söyledi.


Dünya Sağlık Örgütü’nün önde gelen danışmanlarından biri, benzeri görülmemiş salgını anlattı. nadir hastalık maymun çiçeği Gelişmiş ülkelerde, Avrupa’da son zamanlarda gerçekleşen iki toplu olaydaki riskli cinsel davranışlarla açıklanabilecek “rastgele bir olay” olarak görülüyor.

Daha önce DSÖ’nün acil durum departmanının başında bulunan Dr. David Heymann, Associated Press ile yaptığı röportajda, İspanya ve Belçika’da düzenlenen iki partide, hastalığın yayılmasını açıklamak için önde gelen teorinin gey ve biseksüel erkekler arasında cinsel yolla bulaşma olduğunu söyledi. Monkeypox daha önce hayvanlarda endemik olduğu Afrika’nın ötesinde yaygın salgınları tetiklemedi.

Heymann, “Enfekte olmuş birinin lezyonlarıyla yakın temas olduğunda maymun çiçeğinin yayılabileceğini biliyoruz ve cinsel temas şimdi bu iletimi güçlendirmiş gibi görünüyor” dedi.

Bu, insanların esas olarak vahşi kemirgenler ve primatlar gibi hayvanlar tarafından enfekte olduğu ve salgınların sınırları aşmadığı Orta ve Batı Afrika’da hastalığın tipik yayılma modelinden önemli bir ayrılığa işaret ediyor.

DSÖ bugüne kadar İngiltere, İspanya, İsrail, Fransa, İsviçre, Avustralya ve ABD dahil olmak üzere bir düzine ülkede 90’dan fazla maymun çiçeği vakası kaydetti.

ABD’de şimdiye kadar CDC diyor Bir tane var Boston’da teyitli vaka. Broward County, Florida ve New York’ta da şüpheli vakalar var.

Virüs vücut sıvıları, deri ve solunum damlacıkları yoluyla yayılır. Epidemiyoloji profesörü Dr. Anne Rimoin, “Bu virüsün gerçekten yakın kişisel temas gerektirdiğini bilmek önemlidir” dedi. UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu. CBS News baş tıbbi muhabiri Dr. Jon LaPook’a, birkaç ülkede aynı anda meydana gelen vakaları görmemizin olağandışı olduğunu söyledi: “Bunu hiç görmedik.”

Madrid’in üst düzey sağlık yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İspanyol başkentinin şu ana kadar 30 onaylanmış vaka kaydettiğini söyledi. Enrique Ruiz Escudero, yetkililerin Kanarya Adaları’nda yaklaşık 80.000 kişinin katıldığı yakın tarihli bir Gay Pride etkinliği ile Madrid saunasındaki vakalar arasındaki olası bağlantıları araştırdıklarını söyledi.

Heymann, devam eden salgını değerlendirmek için Cuma günü DSÖ’nün bulaşıcı hastalık tehditlerine ilişkin danışma grubunun acil toplantısına başkanlık etti ve maymun çiçeğinin daha bulaşıcı bir forma dönüşmüş olabileceğine dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Monkeypox tipik olarak yüzde veya cinsel organlarda ateş, titreme, kızarıklık ve lezyonlara neden olur. Enfekte bir kişiyle veya onların kıyafetleri veya çarşaflarıyla yakın temas yoluyla bulaşabilir, ancak cinsel yolla bulaşma henüz belgelenmemiştir. Çoğu insan, hastaneye yatış gerektirmeden birkaç hafta içinde hastalıktan kurtulur. İlgili bir hastalık olan çiçek hastalığına karşı aşılar da maymun hastalığını önlemede etkilidir ve bazı antiviral ilaçlar geliştirilmektedir.

Son yıllarda, hastalık enfeksiyonların %6’sına kadar ölümcül olmuştur, ancak mevcut vakalar arasında ölüm bildirilmemiştir. DSÖ, teyit edilen vakaların şimdiye kadar daha az şiddetli Batı Afrika maymun çiçeği virüsü grubu olduğunu ve ilk olarak 2018-2019’da Nijerya’dan İngiltere, İsrail ve Singapur’a ihraç edilen vakalarda tespit edilen bir virüsle bağlantılı göründüğünü söyledi.

BM ajansı, salgının “oldukça olağandışı bir olay” olduğunu söyledi ve vakaların pek çok farklı ülkede görülmesinin, hastalığın bir süredir sessizce yayıldığını gösterdiğini söyledi. Ajansın Avrupa direktörü, kıta genelinde yaz başlarken, toplu toplantıların, festivallerin ve partilerin maymun çiçeğinin yayılmasını hızlandırabileceği konusunda uyardı.

Diğer bilim adamları, maymun çiçeğinin Avrupa’da son zamanlarda yayılmasının nedeninin seks mi yoksa seksle ilgili yakın temas mı olduğunu çözmenin zor olacağına işaret ettiler.

Imperial College London’dan bir virolog olan Mike Skinner, “Doğası gereği, cinsel aktivite, kişinin cinsel yönelimi ne olursa olsun ve bulaşma biçiminden bağımsız olarak bulaşma olasılığını artırması beklenen yakın teması içerir” dedi.

Pazar günü, İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’nın baş tıbbi danışmanı Dr. Susan Hopkins, ülkede “günlük olarak” daha fazla maymun çiçeği vakasının tespit edilmesini beklediğini söyledi.

İngiltere yetkilileri, İngiltere ve Avrupa’daki vakaların “kayda değer bir kısmının” Afrika’ya seyahat geçmişi olmayan ve eşcinsel, biseksüel veya erkeklerle seks yapan genç erkeklerde olduğunu söyledi. Portekiz ve İspanya’daki yetkililer de vakalarının çoğunlukla diğer erkeklerle seks yapan ve cinsel sağlık kliniklerinde lezyonlar için yardım aradıklarında enfeksiyonları yakalanan erkeklerde olduğunu söyledi.

Aynı zamanda London School of Hygiene and Tropical Medicine’de bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Heymann, maymun çiçeği salgınının muhtemelen tek bir enfeksiyona kadar izlenebilecek rastgele bir olay olduğunu söyledi.

Heymann, “Enfekte olan, cinsel organlarda, ellerde veya başka bir yerde lezyonlar geliştiren ve daha sonra cinsel veya yakın, fiziksel temas olduğunda başkalarına bulaştıran biri olması çok olası” dedi. “Ve sonra tüm dünyada, ABD’de ve diğer Avrupa ülkelerinde salgını başlatan bu uluslararası olaylar vardı.”

Hastalığın yaygın bulaşmayı tetikleme olasılığının düşük olduğunu vurguladı.

“Bu COVID değil” dedi. Yavaşlatmamız gerekiyor, ancak havada yayılmıyor ve buna karşı korunmak için aşılarımız var” dedi. Heymann, maymun çiçeği hastalığının semptom göstermeyen kişilerden bulaşıp bulaşamayacağının belirlenmesi için çalışmaların süratle yapılması gerektiğini ve hastalık riski taşıyan toplulukların kendilerini korumak için önlem alması gerektiğini söyledi.

CBS News’ Dr. LaPook kabul etti.

LaPook, “Bu ciddiye alınmalı ve halk sağlığı yetkilileri tarafından ciddiye alınmalı” dedi. “Ama unutmayın, bu COVID’den çok farklı. Pandemi başladığında, COVID’e neden olan virüs olan SARS CoV-2, hakkında hiçbir şey bilmiyorduk, yepyeni bir virüstü. Tedavi edici bir tedavimiz yoktu, elimizde hiçbir şey yoktu. aşılar, o hastalık hakkında hiçbir şey bilmiyorduk.

“Bu çok farklı. Maymun çiçeği hastalığını 60 yıldan fazla bir süredir biliyoruz. Aşılar var, tedavi ediciler var, bununla ilgili çok fazla deneyimimiz var, kesinlikle Afrika’da.”

Ayrıca, “Pandeminin başlangıcında, insanlar farkında olmadan yayılıyordu; asemptomatiktiler. [Monkeypox] karakteristik bir döküntü vardır. Bizim haberimiz olmadan yaygınlaşması zor olurdu.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/monkeypox-sex-raves-europe-world-health-organization/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir