South, Kuzey Kore’nin olası ICBM dahil 3 balistik füze denemesi başlattığını söyledi


Seul, Güney Kore — Güney Kore, Başkan Joe Biden’ın bir anlaşmayı sonlandırmasından saatler sonra, Kuzey Kore’nin Çarşamba günü, şüpheli bir kıtalararası balistik füze ve iki kısa menzilli silahı denize test fırlattığını söyledi. tekrar teyit ettiği Asya’ya seyahat ABD’nin müttefiklerini Kuzey’in nükleer tehdidine karşı savunma taahhüdü.

Buna ek olarak, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Kim Tae-hyo, Güney Kore haber ajansı Yonhap’a göre, Pyonyang’ın 2017’den bu yana ilk nükleer testine hazırlanmak için bir “nükleer patlama cihazı” test ettiğini söyledi.

Bir veya iki gün içinde olası bir nükleer deneme olasılığının düşük olduğunu, ancak bundan sonra kesinlikle bir olasılık olduğunu da sözlerine ekledi.

Onaylanırsa, ICBM’nin fırlatılması, Amerika Birleşik Devletleri ile nükleer diplomasinin durması nedeniyle yaklaşık iki ay içinde Kuzey’in ilk fırlatması olacak. Uzun mesafeli lansmanlarda 2018 moratoryumunu kıran Kuzey Kore, Mart ayında en uzun menzilli füzesini deneme amaçlı fırlattığı iddia edildi Amerikan anavatanına ulaşabilen işleyen nükleer silahlı füzeler geliştirmesinin bir parçası olarak.

Lansmanlar şu şekilde gerçekleşti Kuzey Kore ilk yerli olduğu konusunda çok tartışmalı bir iddiada bulundu. COVID-19 salgın zayıflıyordu.

Acil bir ulusal güvenlik konseyi toplantısının ardından Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore’nin şüpheli bir ICBM ve iki kısa menzilli balistik füze ateşlediğini söyledi.

Güney Kore hükümetinden yapılan açıklamada, “Kuzey Kore’nin sürekli provokasyonları yalnızca daha güçlü ve daha hızlı Güney Kore-ABD birleşik caydırıcılığıyla sonuçlanabilir ve yalnızca Kuzey Kore’nin uluslararası izolasyonunu derinleştirebilir” dedi. “(Bizim) hükümetimiz, her türlü Kuzey Kore provokasyonuna güçlü ve etkili bir şekilde yanıt vermek için sürekli hazır bulunuyor.”

Güney Kore ordusu, şüpheli ICBM’nin Kuzey’in başkent bölgesinden ateşlendikten sonra 223 mil doğuya giderken maksimum 335 mil yüksekliğe ulaştığını söyledi. Genelkurmay Başkanları, Kuzey’in görünüşte ikinci füzeyi 12 mil uçuşta kaybettiğini, üçüncü füzenin ise 37 millik bir zirvede 472 mil uçtuğunu söyledi.

JCS’den yapılan açıklamada, ABD ve Güney Koreli orduların, saldırı yeteneklerini göstermek için yanıt olarak iki karadan karaya füze ateşlediği belirtildi. Müttefiklerin Kuzey Kore’nin fırlatma hazırlıklarını önceden tespit ettiğini söyledi. Güney Kore hava kuvvetlerinin Salı günü bir pist boyunca geçit töreni yapan 30 tam silahlı F-15K savaş uçağını içeren bir “fil yürüyüşü” düzenlediğini söyledi.

Güney Kore Kore Gerginliği
Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından sağlanan bu fotoğrafta, Güney Kore Hava Kuvvetleri F-15K savaş uçakları 24 Mayıs 2022’de Güney Kore’de kimliği belirsiz bir hava üssünde “fil yürüyüşü” yapıyor.

AP aracılığıyla Güney Kore Savunma Bakanlığı


ABD Hint-Pasifik Komutanlığı daha önce füze fırlatmalarının “(Kuzey Kore’nin) yasadışı silah programının istikrarsızlaştırıcı etkisini” vurguladığını, ancak ABD toprakları ve müttefikleri için acil bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Bir komuta bildirisinde, ABD’nin Güney Kore ve Japonya’nın savunmasına yönelik taahhüdünün “sağlam kalmaya devam ettiği” belirtildi.

Beyaz Saray, Bay Biden’ın Kuzey Kore’nin füze denemeleri hakkında bilgilendirildiğini ve bilgi geliştikçe bilgilendirilmeye devam edileceğini söyledi.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, fırlatmaların “provokasyon eylemi ve kesinlikle kabul edilemez” olduğunu söyledi. Kuzey Kore’yi “koronavirüsün ülkede yayılması sırasında insanların çektiği acıları görmezden gelirken” silah geliştirme programını sürdürmekle suçladı.

Fırlatmalar Pyongyang’ın Bu yıl 17. tur füze atışları. Uzmanlar, lansmanların Kuzey Kore’nin COVID-19 salgınına rağmen silah cephaneliğini modernize etme çabasında ilerleme kararlılığını gösterdiğini ve uykuda olan nükleer diplomasinin ortasında yaptırımların hafifletilmesi ve diğer tavizleri almak için rakiplerine daha fazla baskı uyguladığını söyledi.

ABD, Güney Koreli ve Japon yetkililer, Kuzey Kore’nin yaklaşık beş yıl sonra da ilk nükleer denemesini yakında gerçekleştirebileceğini söyledi.

Seul’deki Ewha Üniversitesi’nde profesör olan Leif-Eric Easley, “Omicron ülkede öfkeliyse, Kim’in bir nükleer test için yerel siyasi kredi alması için en iyi zaman değil” dedi. “Yani, en azından devlet propagandasında COVID’e karşı zafer ilan etmek muhtemelen önce gelecektir. Ancak Kuzey Kore, diplomasiye yeniden girmeden önce muhtemelen yedinci nükleer testini yapacak.”

Kuzey Kore’nin bu yılki silah testlerindeki olağandışı hızı, 2017’den bu yana ilk kez Mart ayında ICBM fırlatmasını içeriyordu. Kuzey Kore, bu fırlatmayı en büyük füzesi olan Hwasong-17’nin bir gösterimi olarak nitelendirdi. Ancak Güney Kore ordusu, Kuzey’in bunun yerine daha küçük bir ICBM ateşlemiş olabileceğini söyledi. Hangisi olursa olsun, füze, Kuzey’in şimdiye kadar test ettiği diğer tüm silahlardan daha uzun ve daha yüksek uçtu ve uzmanlar, ABD anakarasının tamamına ulaşma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Kore Gerginlikleri
Bir TV ekranında, 25 Mayıs 2022’de Güney Kore’nin Seul kentindeki bir tren istasyonunda Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un dosya görüntüleriyle birlikte Kuzey Kore’nin füze fırlattığını bildiren bir haber programı gösteriliyor. Çarşamba günü, komşuları, Başkan Joe Biden’in ABD’nin müttefiklerini Kuzey’in büyüyen nükleer tehdidi karşısında savunma taahhüdünü yeniden teyit ettiği Asya gezisini tamamlamasından saatler sonra söyledi.

Lee Jin-adam / AP


Cumartesi günü Seul’deki zirvelerinden sonra Bay Biden ve Yoon, Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerini caydırmak için genişletilmiş askeri tatbikatları değerlendireceklerini söylediler.

Bay Biden, gezisi sırasında Kuzey Kore’nin olası provokasyonlarıyla ilgili soruları bir kenara bırakarak, “Kuzey Kore’nin yapacağı her şeye hazırız” dedi. Kuzey’in lideri Kim Jong Un için bir mesajı olup olmadığı sorulduğunda, Bay Biden kısa bir yanıt verdi: “Merhaba. Nokta.”

Bay Biden daha sonra Tokyo’da Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya geldi ve Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik programları ve Çin’in bölgedeki “giderek daha zorlayıcı” davranışları da dahil olmak üzere güvenlik sorunlarını ele almak için yakın çalışma sözü verdi.

Çarşamba gününden önce, Pyongyang’ın en son füze testleri, ülkenin bir COVID-19 salgınını kabul etmesinden ve iki yıldan fazla bir süredir koronavirüs içermediği yönünde geniş çapta tartışmalı bir iddiayı sona erdirdikten saatler sonra, 12 Mayıs’ta yapıldı.

Ülke, son birkaç gün içinde anti-virüs kampanyasında “olumlu bir işaret” olduğunu söyledi. Kuzey Kore, salgını kabul ettiğinden bu yana, sadece küçük bir kısmının COVID-19 olduğunu söyleyerek yaklaşık 3 milyon tanımlanamayan ateş vakası tespit etti.

Çarşamba günü, devlet medyası üst üste ikinci gün ateşten başka ölüm olmadığını bildirdi. Rapor ettiği 68 ölüm, COVID-19 için son derece düşük bir ücret olacaktır. Uzmanlar, Kuzey’in sınırlı sağlık kaynaklarına sahip olduğu ve Kim’e olası siyasi zararı önlemek için ölümleri eksik bildirmiş olabileceği göz önüne alındığında, rakamlardan şüphe ediyor.

Kuzey Kore şimdiye kadar Güney Kore ve ABD’nin aşı, ilaç ve diğer destek kalemlerini gönderme tekliflerini görmezden geldi. Kuzey Kore’nin 26 milyonluk nüfusunun çoğu aşısız ve ülkenin bir zamanlar özgür olan sosyalist kamu sağlık sistemi on yıllardır karmakarışık durumda.

Güney Kore, “Kuzey Kore halkının bir COVID-19 yayılmasının acısını çektiği bir zamanda, Kuzey Kore virüsle mücadele ve geçim kaynaklarını iyileştirme önlemleri yerine kritik kaynaklarını nükleer silah ve füze geliştirmek için kullanıyor, bu çok üzücü.” Kore Dışişleri Bakanı Park Jin söyledi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/north-korea-3-ballistic-missiles-possible-icbm-south-says/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir