Avrupa’da Monkeypox: Salgınlar sırasında yakın temaslar için aşı öneren ülkeler arasında Fransa ve Birleşik Krallık


Londra — Avrupa Birliği’nin bulaşıcı hastalık ajansı, AB üye ülkelerinin artan salgın karşısında olası profilaktik kullanım için ülkelerinde çiçek hastalığı aşılarının mevcudiyetini gözden geçirmelerini tavsiye etti. maymun çiçeği vakalar. Salı günü, Danimarka ve Fransa’daki ulusal sağlık otoriteleri, doğrulanmış bir maymun çiçeği vakasına doğrudan maruz kalan kişilerin aşılanmasını tavsiye etti ve Birleşik Krallık sağlık otoritesi de benzer bir tavsiyede bulundu.

Maymun hastalığı ve çiçek hastalığı yakından ilişkilidir ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, mevcut bir çiçek hastalığı aşısının “maymun hastalığını önlemede en az %85 etkili” olduğunu söylüyor.

Çiçek hastalığı 1980’de ortadan kaldırıldı, ancak olası bir yeniden canlanmaya karşı korunmak için dünya çapında aşı stokları tutuldu. 2019’da FDA tarafından onaylanan hem çiçek hem de maymun hastalığına karşı daha yeni bir aşı da var.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, çiçek hastalığı aşısının maymun hastalığına maruz kalanlar için bir profilaksi veya önleyici tedbir olarak değerlendirilebileceğini, ancak bireysel risk ve faydaların değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. ve “şiddetli hastalık riski yüksek gruplar için halihazırda mevcut olan çiçek hastalığı aşılarının kullanımına ilişkin önemli bilgiler eksiktir.”


Yetkililer, ABD’de daha fazla maymun çiçeği vakası araştırılırken halkı sakin kalmaya çağırıyor

02:15

ECDC, antivirallerin ciddi vakalar için başka bir potansiyel tedavi seçeneği olabileceğini söyledi. Örneğin, bulaşma için COVID-19’dan çok daha yakın temas gerektiren maymun çiçeğinin yayılmasını önlemek için tüm popülasyonların toplu aşılanmasını önermedi.

“Çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasının yolu herkesin toplu aşılanmasıyla değil, halka aşılama dediğimiz, kimlerin maymun çiçeği olduğunu veya eski günlerde çiçek hastalığını kiminle temas ettiğini belirlediğiniz ve tüm bu insanları aşıladığınızda oldu. Bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Celine Gounder Salı günü CBS News’e verdiği demeçte.

ECDC raporunda, “Ülkeler temas izleme mekanizmalarını, ortopoks virüsleri için teşhis kapasitelerini güncellemeli ve çiçek hastalığı aşılarının, antivirallerin ve kişisel koruyucu ekipmanların (KKD) sağlık profesyonelleri için mevcudiyetini gözden geçirmeli” dedi.

Raporlara göre, Almanya 40.000 doz yeni çiçek ve maymun aşısı sipariş etti. Ülkenin hükümet sağlık kurumu Robert Koch Enstitüsü, maymun çiçeği hastalığına yakalanan kişilerin ve yakın temasta bulunduğu kişilerin en az üç hafta boyunca kendilerini izole etmelerini tavsiye etti.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, yayılan bulaşmaya karşı erkenden “sert ve önleyici tedbirler almak önemli” olmakla birlikte, Alman yetkililerin ülkede teyit edilen bir avuç vakanın salgına dönüşmesini beklemediklerini söyledi. .

Lauterbach, bu “bilinen bir virüs ve onunla nasıl savaşacağımızı biliyoruz” dedi.


ABD daha fazla şüpheli maymun çiçeği vakasını araştırıyor

02:12

Orta ve Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde endemik olan ancak dünyanın diğer bölgelerinde nadir görülen maymun çiçeği vakaları bildirilmiştir. ABD’deBirleşik Krallık, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Belçika, İspanya, Fransa, Avusturya, Almanya, İtalya, Portekiz, İsveç ve Hollanda dahil olmak üzere dokuz Avrupa Birliği üyesi ülke.

ECDC, “maymun çiçeğinin insanlar arasında kolayca yayılmadığını” ve mevcut salgındaki çoğu vakanın hafif hastalık semptomlarına sahip olduğunu, ancak hamile ve bağışıklığı baskılanmış kişiler ve gençler de dahil olmak üzere bazı hassas gruplarda daha ciddi hastalık riski olduğu düşünüldüğünü söylüyor. çocuklar.

Avrupa sağlık ajansı, daha geniş nüfusa yönelik genel riskin “düşük” kaldığını, birden fazla cinsel partneri olan kişilerin “orta” risk altında olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar, Dünya Sağlık Örgütü 250’den fazla şüpheli ve doğrulanmış enfeksiyon kaydetti. Vakaların çoğu, erkeklerle seks yapan erkeklerde rapor edilmiştir ve DSÖ, Maymun çiçeğinin cinsel yolla bulaşma riski özellikle.

Gounder, CBS News’e verdiği demeçte, “Açıkçası erkeklerle seks yapan erkeklerde bu yayılmayı görmemizin kötü şans olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bunları büyük sosyal ağlar olarak düşünmelisiniz… Cinsel aktivite bir yakın temas şeklidir. Bu, özellikle cinsel temas yoluyla yayılan bir virüs değil, ancak yakın temas kuracaksınız. birlikte çok yakın temas halinde cinsel aktivitede bulunmak veya bir rave’de dans etmek.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/monkeypox-europe-vaccine-close-contacts-uk-france-germany/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir