İran silah tesisinde nükleer programla bağlantılı olduğundan şüphelenilen gizemli “kaza” mühendisi öldürdü


Tahran, İran – Ülkenin devlet televizyonunun Perşembe günü bildirdiğine göre, Tahran’ın doğusundaki büyük bir İran askeri ve silah geliştirme üssünde açıklanamayan bir olay meydana geldi, bir mühendis öldü ve başka bir çalışan yaralandı. İranSavunma Bakanlığı, “kazanın” Çarşamba öğleden sonra Parchin askeri kompleksindeki bir araştırma merkezinde meydana geldiğini söyledi.

Bakanlık, kazanın nedeni hakkında ayrıntılı bilgi vermedi veya daha fazla ayrıntı vermedi, ancak soruşturmanın sürdüğünü söyledi. Ölen mühendisin Ehsun Ghadbeigi olduğunu belirledi.

Parchin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın daha önce İran’ın nükleer silahlarda kullanılabilecek patlayıcı tetikleyici testleri yaptığından şüphelendiğini söylediği bir askeri üsse ev sahipliği yapıyor. İran uzun süredir nükleer silah aramayı reddetmişti, ancak IAEA daha önce İran’ın 2003 sonlarında büyük ölçüde durdurulan “nükleer programına olası bir askeri boyutu desteklemek için” çalışma yaptığını söyledi.

Tahran'ın yaklaşık 19 mil güneydoğusunda, İran'ın Parchin kentindeki askeri kompleks, DigitalGlobe ve Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü tarafından sağlanan bu 13 Ağustos 2004 tarihli uydu görüntüsünde görülüyor.
Tahran’ın yaklaşık 19 mil güneydoğusunda, İran’ın Parchin kentindeki askeri kompleks, DigitalGlobe ve Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü tarafından sağlanan bu 13 Ağustos 2004 tarihli uydu görüntüsünde görülüyor.

AP Photo/DigitalGlobe – Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü


Batı’nın İran’ın atom programı konusundaki endişeleri yaptırımlara ve nihayetinde Tahran’ın dünya güçleriyle 2015 nükleer anlaşmasına yol açtı. Başkan Donald Trump yönetimindeki ABD, Mayıs 2018’de anlaşmadan tek taraflı olarak çekildi ve bu, İran ile ABD ve Tahran arasında anlaşmanın üretim sınırlarını terk eden bir dizi artan saldırıya yol açtı.

Devam eden müzakereler, Mart ayında, ABD’nin Trump’ın ülkeyi 2018’de çektiği anlaşmaya yeniden katılacağını ve İran’ın hızla ilerleyen nükleer programını yeniden sınırlamasını sağlayacak bir yol haritası üzerinde anlaşmaya varılabileceği umutlarına yol açtı. Ancak o ay, Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu, görüşmelerde “araya” ihtiyaç olduğunu söyledi ve gecikme için “dış faktörleri” suçladı.

AB’nin üst düzey diplomatı ayrıntı vermezken, sözleri, İran’la nükleer müzakerelerin bir diğer tarafı olan Rusya’nın, devam eden müzakereleri Moskova’nın savaşından dolayı darbe aldığı yaptırımlara bağlamasından kısa bir süre sonra geldi. Ukrayna. Sebep ne olursa olsun, müzakereler Mart ayından bu yana duraksadı.


İran nükleer müzakereleri Viyana’da devam ediyor

04:33

ABD’nin 2018’de nükleer anlaşmadan çekilmesinden bu yana Tahran, nükleer gelişimini istikrarlı bir şekilde hızlandırdı. Ülke, bunun yalnızca sivil amaçlar için olduğu konusunda ısrar ediyor, ancak İran şimdi uranyumu %60’a kadar saflıkta zenginleştiriyor. şimdiye kadarki en yüksek seviye ve silah seviyesinden kısa bir teknik adım %90 seviyeleri.

2015 yılında, IAEA’nın o zamanki genel müdürü Parchin’deki şüpheli bir silah programı bölgesini ziyaret etti ve müfettişler analiz için oradan örnekler aldı.

İran’ın füze ve uzay programları zarar gördü gizemli patlamalar dizisi son yıllarda. 2020 yazında Parchin bölgesinde, başkenti sallayan ve Tahran yakınlarındaki gökyüzüne büyük bir ateş topu gönderen, açıklanamayan dev bir patlama meydana geldi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/iran-parchin-weapons-facility-nuclear-links-mysterious-accident-engineer-killed/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir