Rusya, Kherson yakınlarındaki bir cephe hattı Ukrayna köyünü topçuyla döverken CBS News ekibine yakın çağrı


Kherson yakınlarında, Ukrayna — Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkesinin tüm topraklarını Rusya’nın işgalci güçlerinden geri alana kadar savaşacağını söyledi. Salı günü, CBS News muhabiri Imtiaz Tyab ve ekibi, neler olduğuna son derece yakından baktılar. Ukraynabirlikleri, Ruslardan geri adım atarken karşı karşıya.

Rus birliklerinin ele geçirdiği güneydeki bir şehir olan Kherson eyaletinin başkenti yakınlarındaki kırsal kesimde Ukrayna kuvvetleriyle birlikteydiler.

Tyab ve ekibi küçücük bir köydeydi – sadece bir avuç çiftlik evi ve tarla – ama Rusya’nın amansızca bombardımanla hedef aldığı bir köy.

Binbaşı Serhii, CBS News’e kendisinin ve askerlerinin haftalardır bölgeyi savunduklarını söyledi. Ancak son zamanlarda taktik değiştirdiler: Şimdi, yaklaşık iki mil uzakta mevzilerini elinde tutan Rus güçlerini hedef alarak saldırıya geçtiler. Ve geri adım atmıyorlar.

CBS Haber ekibi köyün etrafında hareket ederken, gelen Rus mermilerinin çatırtısı onları gönderdi ve Ukrayna kuvvetleri kullanılmayan bir çiftlik evine sığınmak için acele etti. Topçu yaklaşmaya devam etti, daha da yakına indi, bu yüzden saldırılar yoğunlaştıkça tüm ekip ağaçların altına saklanmak için eğildi.

tyab-cbs-ukrayna-shelling.jpg
CBS News muhabiri Imtiaz Tyab, Mayıs 2022’nin sonlarında Rus mermileri yakınlara inerken ekibi ve Ukrayna kuvvetleriyle birlikte Ukrayna’nın Kherson yakınlarındaki bir köyde bir ağacın altına saklanıyor.

CBS Haberleri


Uzaktan bombardıman yapan Rus kuvvetleri, yaklaşık altı hafta öncesine kadar köyün kontrolünü elinde tutuyordu ve Tyab, köyü geri almaya açıkça kararlı olduklarını söyledi.

Ukraynalı binbaşı Serhii, CBS News’e Rus ordusunun açıkça Kherson çevresindeki tüm arazinin kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını, ancak o ve güçlerinin savaşı düşmanlarına getirdiğini söyledi, “her zaman, her gün – onları vurmaya çalışıyor, onlara karşı tanklar, toplar, Ciritler, bu tür şeyler kullanarak saldırı yapın.”

Rus kuvvetlerinin “yeniden toplanmaya ve herhangi bir taarruz harekatı sağlamaya çalıştıklarını” söyledi, ancak “sadece mücadele ediyorlar çünkü onları her yerde erteliyoruz.”


CBS Haberleri, Rusya ile savaşın ön cephesindeki köylerde Ukrayna ordusuyla devriye geziyor

02:56

Yukarıda bir Rus İHA’sı görüldüğünde, Ukraynalı savaşçılar Tyab ve ekibiyle birlikte hareket etme zamanının geldiğini anladılar, bu yüzden hepsi, birliklerin haftalardır sığınak olarak kullandığı bir mahzeni olan köydeki bir binaya koştular.

Onlar çömelirken, Rus tarafından gelen top mermileri sadece 50 metre uzağa inerek yukarıda devam etti.

Son topçu dalgasını sürenler arasında yerel sivil-asker işbirliği grubunun başkanı Oksana Kozyrenko da vardı.

Tyab’a “Her ne şekilde olursa olsun, bu normal değil” dedi. “Ruslar bize zor anlar yaşatıyor ama giderek zayıfladıklarını söyleyebiliriz.”

cbs-ukrayna-kherson-köyü.jpg
Ukraynalı bir asker ve Rus işgali altındaki güneydeki Kherson şehri yakınlarındaki yerel bir sivil-askeri işbirliği grubunun başkanı olan Oksana Kozyrenko, 2022 yılının Mayıs ayının sonlarında Rusların Kherson yakınlarındaki bir köyü bombalaması sırasında bir sığınakta CBS News ile konuşuyor.

CBS Haberleri


Kozyrenko, kendisinin ve yoldaşlarının bu küçük, sıradan köyü Rusların eline geçmesini önlemeye neden bu kadar kararlı oldukları sorulduğunda, tereddüt etmedi:

“Burası bizim toprağımız. Bu insanlar, bu evler, bu köyler var. Bizim için önemliler çünkü orası bizim. Başka bir şeye ihtiyacımız yok” dedi. “Başkalarının peşinden gidiyoruz [occupied villages]. Biz toprağımızdan vazgeçmek istemiyoruz. Bu yüzden burada duruyoruz ve tüm Ruslar bu ülkeden kovulana kadar onu koruyacağız.”


ABD, Ukraynalılara obüs topçu eğitimi verdi

02:02

Birkaç saldırıdan sonra, Tyab ve ekibi, Ukrayna kuvvetleri saldırıyı kullanırken, ona kaçma emri aldı. ABD tarafından sağlanan obüsler gelen Rus ateşini bastırmak için.

Buğday tarlalarının arasından arabalarına koştular ve kısa süre sonra Ukraynalıların topraklarını – hepsini – Rusya’dan geri almak için verdikleri savaşın ön saflarında yer alan köyden hızla uzaklaştılar.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-news-russia-war-close-call-cbs-news-crew-russian-shelling-near-kherson/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir