Rusya Rublesi bu yıl dünyanın en güçlü para birimi oldu


Rus rublesi bu yıl dünyanın en iyi performans gösteren para birimi.

Rublenin değerinin düşmesinden altı hafta sonra ABD kuruşundan daha az Modern tarihin en hızlı, en sert ekonomik yaptırımlarının ortasında, Rusya’nın para birimi çarpıcı bir dönüş yaptı. Ruble, Ocak ayından bu yana dolar karşısında %40 değer kazandı.

Harvard Kennedy Okulu’nda sermaye oluşumu ve büyümesi profesörü Jeffrey Frankel, “Bu alışılmadık bir durum” dedi.

Normalde, uluslararası yaptırımlarla ve büyük bir askeri çatışmayla karşı karşıya kalan bir ülke, yatırımcıların kaçtığını ve istikrarlı bir sermaye çıkışının para biriminin düşmesine neden olduğunu görecektir. Ancak Rusya’nın paranın ülkeden çıkmasını engellemek için alışılmadık derecede agresif önlemleri ve Batı yaptırımlarının etkinliği, ruble için talep yaratmaya çalışıyor ve değerini etkin bir şekilde artırıyor.

Bu aynı zamanda Rusya’nın işgalinden sonra Batılı uluslar tarafından uygulanan cezalandırıcı ekonomik cezalardan kısmen yalıtıldığı anlamına gelir. Ukraynaancak bu korumanın ne kadar süreceği belirsiz.

Ruble neden toparlandı?

Ruble’nin toparlanmasının ana nedeni, emtia fiyatlarındaki yükseliş. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra zaten yüksek olan petrol ve doğal gaz fiyatları daha da yükseldi.

Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Tatiana Orlova, “Emtia fiyatları şu anda çok yüksek ve ambargolar ve yaptırımlar nedeniyle Rus ihracat hacminde bir düşüş olsa da, emtia fiyatlarındaki artış bu düşüşleri fazlasıyla telafi ediyor” dedi. Oxford Ekonomisi.

Rusya yılda yaklaşık 20 milyar dolar çekiyor ay enerji ihracatından Mart ayının sonundan bu yana, birçok yabancı alıcı, Türkiye’de enerji için ödeme yapma talebine uydu. rublepara biriminin değerini daha da yukarı itiyor.


Rusya’ya yaptırımlar ne kadar etkili oldu?

04:26

Aynı zamanda, Batı’nın yaptırımları ve ülkeyi terk eden bir şirket dalgası, ithalatın düşmesine neden oldu. Nisan ayında, Rusya’nın hesap fazlası – ihracat ve ithalat arasındaki fark – 37 milyar dolara yükseldi.

Orlova, “İthalat çöktüğü için ihracatın arttığına dair bir tesadüfe sahibiz.” Dedi.

Bent kapaklarını kapatmak

Rusya merkez bankası da rubleyi diğer para birimlerine çevirmeyi zorlaştıran katı sermaye kontrolleriyle destekledi. Bu, Rus hisse senedi ve tahvillerinin yabancı sahiplerinin ülke dışına temettü ödemesi yapmasının yasaklanmasını da içeriyor.

Orlova, “Bu, eskiden Rusya’dan para çıkışı için oldukça önemli bir kaynaktı – şimdi bu kanal kapandı.” Dedi.

Bu arada, Rus ihracatçılarının fazla gelirlerinin yarısını rubleye çevirmeleri gerekiyor ve bu da para birimine talep yaratıyor. (Rakam %50’ye düştüğü bu haftaya kadar %80 idi.) Bunun üzerine Orlova, yabancı şirketlerin Rus yatırımlarını satmasının son derece zor olduğunu ve sermaye kaçışının önündeki bir diğer engel olduğunu kaydetti.

“Batılı şirketlerin Rusya’dan ayrıldığına dair bu duyuruları görmemize rağmen, çoğu zaman hisselerini yerel ortaklarına devretmek zorunda kalıyorlar. Bu aslında hisseleri için adil bir fiyat ödendiği anlamına gelmiyor, bu yüzden değil Ülkeden büyük miktarda nakit hareket ediyor” dedi.

Tüm bu faktörler, ruble için güçlü bir talep yaratarak değerini artırıyor.

Enstitü baş ekonomist yardımcısı Elina Ribakova, “Bu serbest piyasa tarafından belirlenen bir döviz kuru olmasa da, ruble istikrarı aynı zamanda Rusya’nın tüm zamanların en yüksek cari hesap girişleri tarafından yönlendirildiği anlamında ‘gerçek’tir” dedi. Uluslararası Finans, e-posta yoluyla söyledi.

Ne kadar sürecek?

Rublenin yükselişi o kadar güçlüydü ki, bu hafta Rusya’nın merkez bankası için bazı zorluklar yaratıyor. adımlar attı para birimini tarihi seviyelere yaklaştıracak.

Ribakova, “Rusya merkez bankası, rublenin çok güçlü olduğunu düşündüğü için sermaye kontrollerini gevşetmeye çalışıyor” dedi. “Ancak merkez bankası zor durumda – gevşemeye devam ederlerse ülke dışına sermaye akışının kapılarını açabilirler. Daha önceki krizlerde 200 milyar dolar ülkeyi birkaç ay içinde terk etti.”

Rublenin toparlanması ve Rusya’nın petrol ihracatının gücü, ekonomiyi geçici olarak yaptırımlardan kurtarmış olsa da, bunun sürmesi pek mümkün değil. Avrupa ülkeleri, örneğin, Rusya’nın enerji ihracatına bağımlılığı göz önüne alındığında, potansiyel olarak sakatlayıcı bir darbe olan bu yıl Rus gazı ithalatlarını üçte iki oranında azaltma sözü verdiler.


Avrupa Birliği uzaklaşırken Rusya yeni enerji pazarları arıyor

04:15

Harvard Kennedy Okulu’ndan Frankel, Rus ekonomisinin şiddetli baskı altında kalmaya devam ettiğinin bir işareti: Rusya’daki enflasyon ABD’deki oranın iki katından fazla.

“Rus vatandaşlarının kontrolleri aşmanın bir yolunu bulmaları için Rusya’dan varlık alma cazibesi, özellikle enflasyon oranı hızla yükselirken artacak” dedi.

Rusya için bir diğer endişe, ithalatın kesilmesinin endüstriyel sorunlara yol açabileceğidir. eksikliklerUluslararası Finans Enstitüsü’nün tahminlerine göre, yabancı yatırımda bir düşüşün ülkenin ekonomik büyümesini yıllarca aşağı çekmesi beklenirken. IIF, Rusya ekonomisinin küçülmesini bekliyor bu yıl %15on yıldan fazla süren ekonomik kalkınmayı silip süpürüyor.

Ribakova, “İhracat kontrolleri, yeteneğin ülke dışına ‘beyin göçü’, Avrupa’nın Rusya’nın enerji bağımlılığından uzaklaşması ve son derece düşmanca bir iş ortamının tümü, Rusya’nın önümüzdeki yıllarda büyümesine ağırlık verecek.” Dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/how-russias-ruble-became-the-best-performing-currency-of-the-year/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir