Teksas’ta okula silahlı saldırı dünyayı karıştırırken, CBS News diğer ülkelerin kendi katliamlarına verdiği tepkilere bakıyor


Perşembe günü, Teksas’taki okul saldırısının Amerikalı milletvekillerini ABD silah yasalarını sıkılaştırmaya teşvik edip etmeyeceğine dair net bir gösterge yoktu. Diğer ülkelerde kendi toplu katliamlarını deneyimleyen birçok insan bu gerçeği anlamakta güçlük çekiyor.

Londra’daki CBS News kıdemli dış muhabiri Holly Williams, birçok İngiliz’in ABD ile özel bir bağ hissettiğini ve Amerikalı çocukların bu şekilde öldürüldüğünü görmenin onlar için acı verici olduğunu söyledi. Ancak, katliamlara tanık olan diğer ülkeler gibi Birleşik Krallık da hükümetlerinin nispeten kısa sürede daha sert silah kontrol yasaları getirdiğini gördüğünden, acı genellikle kafa karışıklığıyla gölgeleniyor.

1996’da Birleşik Krallık, İskoçya’nın Dunblane kentinde bir okula saldıran tek bir silahlı saldırganın 16 küçük çocuğu ve öğretmenlerini öldürmesiyle dehşete düştü. Bu, İngiliz tarihindeki en kanlı toplu çekimdi.

Bir taban kampanyasından sonra, hükümet gelecek yıl çoğu tabancanın özel mülkiyetini yasakladı. Yarı otomatik ateşli silahlar özel mülkiyet için zaten yasa dışıydı.

Avustralya’da, yine 1996’da, Port Arthur’da yalnız bir silahlı adam 35 kişiyi öldürdü. Buna karşılık, o zamanki Muhafazakar Avustralya hükümeti neredeyse tüm yarı otomatik tüfekleri ve pompalı tüfekleri yasakladı ve halihazırda onlara sahip olan insanlardan 600.000’den fazla silahı geri satın almak için bir program başlattı.

avustralya-gun-geri alım-getty-158581520.jpg
8 Eylül 1996 tarihli bir dosya fotoğrafında, yerel bir güvenlik firmasında proje amiri olan Norm Legg, Port Arthur katliamında kullanılana benzer bir tüfek tutuyor ve Avustralya’nın tüm otomatik ve kitlesel çekim sonrasında yarı otomatik tüfekler.

WILLIAM WEST/AFP/Getty


Yasal değişiklikleri başlatan Avustralya Başbakanı John Howard, 2015 yılında CBS News’e verdiği demeçte, “Sahip olduğunuz en büyük sivil hak hayatta kalmaktır” dedi. “Hayatta kalmak ve rastgele saldırılardan uzak olmak silahtan çok daha değerli bir haktır. mülkiyet.”

O yıl, CBS News Avustralya’ya gitti ve ülkenin sert silah kontrol yasalarının Sidney’deki bir silah dükkanı sahibi arasında bile oldukça popüler olduğunu gördü.

Williams, sahibi Steve Ballas’a o zamanlar “Amerika’da olsaydınız, muhtemelen çok daha fazla silah satar ve çok daha fazla para kazanırdınız” diye sordu.

“Evet,” diye yanıtladı. “Sanırım bazen, her şey parayla ilgili değil.”


Avustralya’nın yarı otomatik silah yasağına ikinci bir bakış

03:04

Columbine’den Sandyhook’a ve Parkland’e kadar, okullardaki silahlı saldırılar defalarca Amerikan kalbini kırdı. Ancak bu trajediler, ABD’deki silah mülkiyeti yasalarında büyük bir değişikliğe yol açmadı.

Niye ya?

CBS News’e silah lobisi baskısına tanık olduğunu söyleyen sosyolog Dr. Jonathan Metzl, “Bir silah lobimiz var, dokunaçları siyasi sürecimize çok derinden giren bir kurumsal silah lobimiz var” dedi. kampanya finansmanını geri çekmekle tehdit ederek yasaları

“Bu diğer ülkelerden alınan ders, insanların siyasi bölünme boyunca bir araya geldiğidir” dedi.

Bu siyasi birliğin, diğer ülkelerde Amerika’nınki gibi güçlü siyasi silah lobileri olmadığı için yalnızca ABD dışında mümkün olup olmadığı sorulduğunda, Metzl tereddüt etmedi:

Williams’a “%100 evet” dedi. “Kesinlikle evet.”


Kongre, Teksas’ta bir ilkokula yönelik toplu silahlı saldırının ardından silah reformu yasalarına bölündü

08:54

2019’da Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı düzenlenerek 51 kişi hayatını kaybetmişti. Bir kez daha, katliam, askeri veya saldırı tarzı yarı otomatik silahların yasaklanması şeklinde hızlı yasal değişikliklere yol açtı.

Bu hafta, Başbakan Jacinda Ardern ülkesinin ve hükümetinin motivasyonlarını ve eylemlerini açıkladı.

“Biz çok pragmatik bir halkız” dedi. Stephen Colbert ile Geç Gösteri. “Böyle bir şeyin olduğunu gördüğümüzde herkes ‘bir daha asla’ dedi. Artık ülkemizde haşere kontrolü ve biyolojik çeşitliliğimizi korumak gibi silahlara meşru ihtiyaçlarımız var. Ama bunun için askeri tarzda yarı otomatik bir silaha ihtiyacınız yok. O yüzden onlardan kurtulduk.”

Avustralya, yeni yasalarının yürürlüğe girmesinden sonra silah ölümlerinin düştüğünü gördü. Birleşik Krallık’ta sokaklarda o kadar az silah var ki polis bile genellikle ateşli silah taşımaz.

Ve ABD bu yıl ortalama olarak günde birden fazla toplu çekim görse de, diğer zengin ülkelerde, bunlar son derece nadir olmaya devam ediyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/texas-school-shooting-how-other-countries-changed-gun-laws-after-mass-shootings/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir