Fiji’de bir oligarkın yatına el konulduğunu ilan ettikten haftalar sonra, ABD hala sahip değil


Adalet Bakanlığından iki gün sonra ilan edildi Fiji polisine yaptırım uygulanmış bir Rus oligarkına ait olduğu iddia edilen 300 milyon dolarlık bir yata el koymasında yardımcı oldu, aynı polis mahkeme belgelerine göre Amerikan makamlarına gemiyi terk etme emri verdi.

ABD’nin 348 fitlik Amadea’yı ele geçirme ve satma çabaları, bir helikopter pisti tepesinde gemi Fiji mahkemesine sunulan belgelere göre, altın madenciliği milyarderi Süleyman Kerimov’a ait olduğu ileri sürülen geminin mürettebatıyla anlaşmazlıklar ve sahibinin yasal manevraları nedeniyle sekteye uğradı.

Bu anlaşmazlıklar, 7 Mayıs sabahı, ABD kolluk kuvvetleri ve kiraladığı bir denizcilik müteahhitinin sabah 9:30 civarında gemiye binip kaptandan “amadea’yı tüm mevcut kilit personelle birlikte derhal teslim etmesini” talep etmesiyle doruğa ulaştı. Kaptanın yeminli ifadesi, 24 Mayıs’ta Fiji mahkemesine sunuldu.

İngiliz vatandaşı Yüzbaşı John Walsh, yeminli ifadesinde “ABD’li yetkililere ve müteahhitlere yardımcı olamayacağımızı kibarca bildirdiğini” yazdı.

Dünyanın en büyük yatlarından biri olan süper lüks yat Amadea, 18 Şubat 2020’de Türkiye’de demirlemiş görülüyor.

Getty Images ile Osman Uras/Anadolu Ajansı


Walsh, gemi sahibinin mürettebata ödeme yapması gereken varlıklarının dondurulması nedeniyle mürettebatın iş yükünün “sadece vardiya ve acil durum sorumluluklarına” indirgendiğini yazdı. Mürettebat üyelerinin, gemi sahibiyle yaptıkları sözleşmeleri ihlal ederek ABD ile işbirliği yapmanın yat endüstrisindeki itibarlarına zarar vermesinden korktuklarını da sözlerine ekledi.

Walsh, “Kısacası, Amadea’nın şu anki mürettebatı, ABD yetkilileriyle birlikte Amadea’da bilinmeyen bir varış noktasına gitmeyi reddediyor” dedi.

ABD’li yetkililer Amadea’nın sahibi olan holdingin Kerimov için bir paravan olduğunu söylüyorlar. Şirketin Fiji’deki avukatı Feizal Haniff, gerçek sahibinin aslında Eduard Khudainatov adında yaptırıma tabi olmayan bir Rus petrol yöneticisi olduğunu söylüyor.

Amadea, Khudainatov’a bağlı holding şirketlerinin sahip olduğu, toplam değeri yaklaşık 1 milyar dolar olan en az iki büyük süperyattan biri. Ancak Amerikalı yetkililer Khudainatov’un iddialarını görmezden geliyor. Bir FBI ajanı bir tutuklama emrinde Khudainatov’un “1 milyar dolardan fazla lüks yat satın almak ve bakımını yapmak için kaynakların yakınında hiçbir yere sahip olmayacak (en iyi ihtimalle) ikinci kademe bir oligark” olduğunu iddia etti.

FBI ajanı, Khudainatov’u yatların gerçekten sahibi olan onaylanmış Rus seçkinleri için “saman adam” olarak nitelendirdi. Fiji polisi ve FBI ile yaptığı röportajlarda Amadea ekibinin “Kerimov’u Amadea’nın gerçek sahibi olarak tanımladığını ve diğerlerinin Kerimov’un ailesini birçok kez yatı kullandığını gördüklerini” yazdı. Gemi bilgisayarlarında bulunan ve Kerimovlara atıfta bulunduğu iddia edilen e-postaları – Kerimov için “G-0”, karısı için “G-1”, kızı için “G-2” ve oğlu için “G-3” kodlu e-postaları anlattı. , ve Kerimovların gemide yeni bir pizza fırını, yeni bir spa yatağı ve Kerimov’dan “mevcut en hızlı (jet ski)” gibi uzun vadeli değişiklikler talep ettiklerini söyledi.

Walsh, FBI 7 Mayıs’ta Amadea’ya bindiğinde aceleleri varmış gibi göründüklerini yazdı.

Walsh, “ABD’li yetkililer ve müteahhitler acele ediyorlardı ve zamanın bilincindeydiler ve Fiji’yi Amadea’dan gecikmeden ayrılabilmeleri için derhal teslim istiyorlardı” dedi.

Bu acele haklıydı. ABD yetkilileri gemiye bindikten sadece 50 dakika sonra, bir Fiji polis müfettişi gemiye geldi ve ABD yetkililerine ayrılmalarını emretti. Onlara, bir gün önce, 6 Mayıs’ta Fiji mahkemesinin, ABD’nin gemiye el koyma emrini onaylayarak üç gün önce verilen bir kararın durdurulmasını emrettiğini bildirdi. Amerikalıların denize açılmak için zamanları tükendi.

Adalet Bakanlığı bu haber hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

7 Mayıs olayından sonraki günlerde, Walsh – kim iki kaptandan biri Amadea’nın başında dönenler – nihayet izin verilirse ABD’nin gemiyi hızlı bir şekilde ele geçirmeye hazırlandığını gösteren diğer işaretlere dikkat çekti.

Görünüşe göre ABD için bir müteahhit tarafından işe alınan mürettebat, aralıklı olarak ortaya çıktı, konaklama talep etti veya geminin etrafında yardım istedi. Walsh her seferinde reddetti, diye yazdı çünkü onları incelememişti.

Amadea’nın tanımına uyan bir geminin 6 Mayıs tarihli iş ilanı, yatçılık sektörü sitesi yotspot.com’da yayınlandı. Gönderi, insanların baş subaydan aşçıya kadar “en kısa sürede gerekli” 19 pozisyonu doldurmasını istedi.

Gemiye el konulmasına yardım eden müteahhit şirketin başkanı Ulusal Denizcilik Hizmetleri, basına konuşma yetkisinin olmadığını söyledi. Hükümet kayıtları, şirketin bu yılki çalışmaları için 6 milyon dolardan fazla borcu olduğunu gösteriyor.

Senato’dan değil, Temsilciler Meclisi’nden geçen Başkan Biden tarafından desteklenen mevzuat, ABD’nin lüks gemiyi satmasına ve gelirleri Ukrayna savaşı ve toparlanma çabalarına yönlendirmesine izin verecek.

Haniff’e göre yeni işe alınan mürettebat şimdi yerinde ve hazır görünüyor ve mahkeme kayıtları Amadea adına bir pilot teknenin rezerve edildiğini ve beklemede olduğunu gösteriyor. Ancak ABD hala hamlesini yapamıyor.

Cuma günü, bir mahkeme Amadea’nın sahiplerine karşı karar verdi, ancak Haniff’e bir kez daha Fiji’nin Yüksek Mahkemesine itiraz etmesi için bir hafta verdi, bu da Adalet Bakanlığı’nın nihayet gemiyi ele geçirmeden önce bir kez daha beklemesi gerektiği anlamına geliyor. Mahkeme önündeki yargılamanın ne kadar süreceği belli değil.

Bu arada, Fiji’deki ABD’li yetkililer düzenli olarak gemiye binmeye devam etti. Haniff’e göre, Fiji polisine daha Pazartesi gününe kadar gemi bilgisayarları için arama emri çıkarırken eşlik ettiler ve hatta Cuma günkü karardan hemen sonra gemideydiler.

Robert Legare bu hikaye için raporlamaya katkıda bulundu.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russian-oligarch-yacht-amadea-fiji-us/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir