Siyah adamın “gaz odası” polis aracında boğularak ölümü Brezilya’da öfkeye yol açtı


brezilya-polis-tutuklama-ölüm-kara-adam.jpg
Sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan videodan alınan bir ekran görüntüsü, iddiaya göre kuzeydoğudaki Sergipe eyaletindeki Umbauba’da Brezilya Federal Polisi’nin bir trafik durması sırasında gözaltına alınan 38 yaşındaki Genivaldo de Jesus Santos’un bacaklarına SUV’larının bagajını kapattığını gösteriyor. aracın arkasından duman çıkarken. Polis, de Jesus Santos’un havasızlıktan öldüğünü söyledi.

heyecan


Rio de Janeiro — Siyah bir adamın boğularak ölümü bir videoda gösterildi Brezilya Federal Karayolu Polisinin iki memuru tarafından bir SUV’nin duman dolu bagajında ​​tutulmak Brezilyalılar arasında öfkeye yol açıyor. Polisin Salı günü, kuzeydoğudaki Sergipe eyaletindeki Umbauba’da durdurulduğu görüntülerde, polis memurlarının 38 yaşındaki Genivaldo de Jesus Santos’u göz yaşartıcı gaza benzeyen yoğun bir beyaz duman bulutu olarak polis araçlarının arkasında zorla tuttukları görülüyor. SUV’den çıkıyor.

Adamın çığlıkları duyulabilir ve SUV’den dışarı çıkan bacakları, sonunda hareket etmeyi bırakana kadar bir süre tekme atar. Memurlar, etraflarını saran izleyiciler tarafından rahatsız edilmemiş görünüyor.

Sosyal medya görüntüler üzerine patladı ve Çarşamba günü Umbauba’da bir yolu trafiğe kapatarak lastik yaktıkları protesto etmek için düzinelerce insan toplandı.

Twitter’da yayınlanan protesto videosunda bir adamın “Nüfus öfkeli” dediği duyuluyor. “Adamı öldürdüler!” bir diğeri kalabalığa bir hoparlör aracılığıyla söyledi.

Federal Karayolu Polisi yaptığı açıklamada, adamın saldırgan davranışlar sergilediğini ve kendisini kenara çeken memurlara “aktif olarak direndiğini” söyledi. Açıklamada, ajanların onu hareketsiz hale getirdiği ve ardından onu kontrol altına almak için “daha az saldırı potansiyeline sahip araçlar” kullandığı belirtildi.

Açıklamalarda, Santos’un bir polis karakoluna götürülürken hastalandığı ve hastaneye kaldırıldığı ve ölümünün doğrulandığı belirtildi.

Sergipe eyaletinin adli tıp enstitüsü sözcüsü George Fernandes, Associated Press’e verdiği demeçte, bir ön otopsi, adamın “mekanik asfiksi” nedeniyle solunum yetmezliğinden öldüğü sonucuna vardı.

Santos’un yeğeni Alisson de Jesus anlattı yerel haber kaynağı FANF 1 polisin amcasını durdurduğunu gördüğünü ve de Jesus Santos’un memurlara yeğeninin “işkence seansı” olarak nitelendirdiği seansa başlamadan önce akıl sağlığı sorunları yaşadığını belirterek ceplerinde ilaçları ve reçetesi olduğunu söylediğini söyledi.

Amcamı aldılar, araca bindirdiler ve gaz bombası aldılar ve onunla birlikte bagajı kapalı tuttular” dedi. De Jesus, amcasının onu SUV’larının arkasında tutmadan önce memurlar tarafından vurulduğunu ve itildiğini söyledi.

FANF1 Perşembe akşamı bildirildi olaya karışan beş polis memurunun soruşturma süresince izinli olduğu belirtildi.

bu Muhafız gazete, Brezilya Kamu Güvenliği Forumu’ndan, polisin 2020’de Brezilya’da 6.416 kişiyi öldürdüğünü gösteren istatistiklere atıfta bulundu – neredeyse %80’i Siyahi. Birçok aktivist, sosyal medyada de Jesus Santos’un ölümünün iki yıl dönümünden tam bir gün önce polis nezaretinde öldüğüne dikkat çekti. George Floyd’un öldürülmesi Minnesota’daki memurlar tarafından, küresel protestoları ve Kara Hayat Önemlidir hareketini ateşledi.


Daunte Wright’ın öldürülmesinden bir yıl sonra polis teşkilatındaki değişiklikleri keşfetmek

05:46

Yerel politikacı ve insan hakları aktivisti Renata Souza, “Polis memurları bir arabayı gaz odasına çevirdi ve akıl hastası bir adamı idam etti” dedi. Twitter’dan. “Böyle bir insanlık dışılığın karşısında söylenecek söz yok. Brezilya bir imha kampı!”

Bağımsız bir grup olan Brezilya Kamu Güvenliği Forumu’ndan yapılan açıklamada, olayın “vahşet düzeyi nedeniyle Brezilya toplumunu şoke ettiği ve kurumun ajanlarının temel prosedürlere uymasını garanti etmeye hazır olmadığını ortaya koyduğu” belirtildi.

Başkan Jair Bolsonaro, ne olduğunu Federal Karayolları Polisinden öğreneceğini söyledi. Ayrıca iki hafta önce bir adamın iki görevli otoyol görevlisini vurduğu ayrı bir olaydan da bahsetti.

Federal Polis soruşturma başlattı. Adli tıp enstitüsü, nihai ve daha ayrıntılı raporunu 10 gün içinde Federal Polise sunmalıdır.

Olay, otoyol polisinin Rio de Janeiro’da 20’den fazla kişinin ölümüne neden olan bir operasyona katılmasından birkaç gün sonra gerçekleşti. Polis, ölümcül güç kullanmaktan başka seçeneklerinin olmadığını söyledi, ancak yerel medyada yayınlanan sakinlerin ifadeleri bu iddiayla ilgili şüpheleri artırdı.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/black-man-death-brazil-genivaldo-de-jesus-santos-police-arrest-asphyxiation-tear-gas/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir