Ukrayna, Rusya’nın Donbas saldırısını durdurmak için “ağır silahlar” aradığı için ABD, güçlü çoklu fırlatma roketleri göndermeye yöneliyor


Yakın Kherson, UkraynaUkraynaDışişleri Bakanı Dmytro Kuleba Perşembe akşamı Batılı liderlerden Ukrayna kuvvetlerinin doğu Donbas bölgesindeki güçlü bir Rus taarruzuna karşı koymasına yardımcı olmak için ülkesine daha fazla “ağır silahlar” göndermeleri için acil bir ricada bulundu.

Kuleba, video temyiz başvurusunda “Rusya’nın bizden daha iyi olduğu tek pozisyon, sahip oldukları ağır silahların miktarı” dedi. “Topçu olmadan, çoklu fırlatma roket sistemleri olmadan, onları geri itemeyeceğiz.”

Kuleba, Donbas’taki durumun “insanların söylediğinden daha da kötü” olduğunu belirterek, Batılı müttefiklere tekrar tekrar yalvararak, “Ukrayna’yı gerçekten önemsiyorsanız, silahlar, silahlar ve silahlar tekrar” dedi.

Bir Biden yönetim yetkilisinin CBS News kıdemli ulusal güvenlik muhabiri David Martin’e Beyaz Saray’ın bir sonraki askeri paketin parçası olarak Ukrayna’ya çoklu fırlatma roket sistemleri (MLRS) sağlamaya meyilli olduğunu söylediği Washington’da Kiev’den gelen çağrılar duyuldu. ülke için yardım.

lockheed-martin-himars.jpg
Bir tanıtım fotoğrafı, Lockheed Martin’in “Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemlerinden” (HIMARS) birinin kullanımda olduğunu gösteriyor.

Lockheed Martin


Yetkililer CBS News’e Washington’da nihai bir karar verilmediğini söyledi, ancak Biden yönetimi Ukrayna’ya MLRS sağlamayı taahhüt ederse, bunun muhtemelen Lockheed Martin tarafından yapılan HIMARS olarak bilinen, daha geniş bir menzile ve ateşe sahip silahlar olacağını söylediler. ABD’nin şu anda sağladığı 155 mm obüslerden daha fazla hacim. Martin, bu tür silahların Ukrayna kuvvetlerine Rusya içindeki hedefleri vurmak için daha büyük bir yetenek vereceğini söyledi.

Ukrayna birlikleri, Rusya’nın şu anda büyük ölçüde Rus kontrolü altında olan uzun süredir sanayi merkezi olan Donbas’taki iki büyük şehir çevresindeki köylerde ilerlemesini durdurmaya çalışırken, ABD tarafından sağlanan obüslere zaten büyük ölçüde güveniyor.

Savaşın parçaladığı ülkeden çıkan en son videolardan bazıları, Rusya’nın Ukrayna mevzilerini vakum bombaları olarak bilinen yeni nesil savaş başlıklarıyla bombaladığını gösteriyor. Rusya’nın ezici topçu avantajı, kuvvetlerinin bu hafta Donbas’ta daha fazla toprak ele geçirmesine izin verdi.

CBS News muhabiri Imtiaz Tyab, Popasna kasabasının Rusya’nın Ukrayna’daki “zaferinin” neye benzediğinin açık bir örneği olduğunu söylüyor. Kasaba, Rusya’nın ele geçirmeye çalıştığı ikiz şehirler olan Severodonetsk ve Lysychansk’ın 16 km güneyinde bulunuyor. Popasna kısa süre önce Rus yanlısı birlikler tarafından alındı ​​ve şu anda harabeye dönmüş durumda ve ölülerin kalıntıları hala sokaklarda yatıyor.

Tyab Moskova diyor neredeyse tüm ateş gücünü fırlatarak Binlerce Rus askerinin üç taraftan saldırmasıyla tüm Donbas’ın kontrolünü sağlamlaştırma çabalarına dönüştü.

Ukrayna'nın Donetsk ve Lugansk bölgeleri - vektör haritası
Bir harita, doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesinin Donetsk ve Luhansk eyaletlerini gösteriyor.

Getty/iStockphoto


Severodonetsk ve Lysychansk düşerse, Donbas’ın yaklaşık yarısını oluşturan Luhansk eyaletinin neredeyse tamamı Rus kontrolü altında olacak.

Ancak Ukrayna kuvvetleri Tyab ve ekibi bu hafta bir araya geldi ve savaşmadan aşağı inmeyeceklerini söylediler ve Amerikan obüsleri, Rusya’ya karşı gidişatı geri döndürmeyi ummalarının büyük bir parçası. Amerikan yapımı topçu silahları daha uzağa ateş eder, daha hızlı hareket eder ve Ukraynalıların elindeki diğer silahlardan çok daha kolay gizlenebilir.

Ukraynalılar şu anda Biden yönetimi tarafından vaat edilen 108 obüsün yaklaşık 85’ine sahipler.


ABD, Ukraynalılara obüs topçu eğitimi verdi

02:02

Güneydeki Kherson kenti yakınlarındaki silahları kullanan Ukrayna kuvvetlerinin baş eğitmeni Yarbay Serhii Zayika, CBS News’e verdiği demeçte, “Ne kadar çok obüsümüz varsa, Ruslarla savaşmak o kadar kolay olacak.”

Ukrayna birliklerinin Rus güçlerini Kherson yakınlarındaki küçük bir köyü bombalayarak geri püskürtmesine yardımcı olan obüs oldu. Tyab ve ekibini saklanmak için eğilmeye zorlamak askerler bu haftanın başlarında cephe hatlarına yakınken.


Ukrayna’da savaşın ön saflarında

02:59

Rusya’nın ilerleyen ordusuna karşı çevik ama güçlü bir silah, ancak Ukrayna’nın onlardan daha fazlasını ve kuvvetleri artan Rus saldırısıyla karşı karşıya kalırken daha da ölümcül ateş gücü istediği açık.

Cuma günü Kiev’in dileğinin gerçekleşebileceği ortaya çıktı, ancak ABD’den herhangi bir çoklu roket fırlatma sisteminin gerçekten ne zaman geleceği veya Ukrayna’nın savunucularının Rusya’nın iki büyük şehri ele geçirmesini engellemesine yardımcı olacak kadar yakında gelip gelmeyecekleri belli değildi. Donbas.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-news-us-multiple-launch-rockets-biden-russia-donbas-offensive/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir