Bir zamanlar güçlü Vatikan başpiskoposu Angelo Sodano, 94 yaşında öldü


Uzun zamandır Vatikan’ın 2 numaralı yetkilisi olarak görev yapan ancak mirası, nüfuzlu bir tarikatın sübyancı kurucusuna verdiği destekle lekelenen, bir zamanlar güçlü bir İtalyan başrahip olan Kardinal Angelo Sodano öldü. 94 yaşındaydı.

Vatikan Cumartesi günü yaptığı ölüm duyurusunda Sodano’nun Cuma günü öldüğünü söyledi. İtalyan devlet radyosu, Sodano’nun yakın zamanda sözleşme imzaladığını söyledi. COVID-19zaten zayıf olan sağlığını zorlaştırıyor. Corriere della Sera, birkaç hafta önce kabul edildiği bir Roma kliniğinde öldüğünü söyledi.

Papa Francis Cumartesi günü emekli başrahipin kız kardeşi Maria Sodano’ya bir taziye telgrafında, Sodano’nun Vatikan’ın diplomatik birliklerinde birçok görev üstlendiğini ve 28 Haziran 1991’de dönemin papası John tarafından dışişleri bakanı olarak seçilmesiyle sonuçlandığını kaydetti. Paul II. Bir gün sonra, daha sonra bir aziz olan John Paul, Sodano’yu kardinal rütbesine yükseltti.

163551593.jpg
Kardinaller Koleji Dekanı Angelo Sodano, 12 Mart 2013’te Vatikan’da Aziz Petrus Bazilikası’nda bir kitleye öncülük ediyor.

Gabriel Bouys/AFP/Getty Images


Francis taziye mesajında, “kilisenin bu saygın adamının hediyesi için Rab’be şükran duygularını” dile getirdi ve Francis’in ana kıtası olan Güney Amerika’da Ekvador, Uruguay ve Şili’de Vatikan diplomatı olarak uzun süredir yaptığı hizmete övgüde bulundu. .

Ancak Vatikan kariyerinin sonlarında, Sodano’nun kilise mirası, daha sonra bir sübyancı olduğu ortaya çıkan bir dini tarikat olan Mesih’in Lejyonu’nun ölen Meksikalı kurucusu Rahip Marcial Maciel’in sadık savunucusu tarafından lekelendi. Maciel’in rahiplik kariyeri, tarikatın üyelerine uyguladığı kült benzeri uygulamalar yüzünden gözden düştü. Bir iç soruşturma sonunda, seksen yıl boyunca reşit olmayanlara cinsel tacizde bulunan 33 rahip ve 71 ilahiyatçıyı belirledi.

Sodano, John Paul yönetimindeki dışişleri bakanı iken, Vatikan’ın Maciel’e yönelik cinsel istismar iddialarını soruşturmasını engellemişti. Vatikan, onlarca rahip yetiştirdiği için John Paul’un gözdesi olan tarikat kurucusunun uyuşturucu bağımlısı ve sübyancı olduğuna dair onlarca yıl öncesine ait kanıtlara sahipti.

Vatikan’ın Sodano’nun ölümünden sonra yayınlanan biyografisi skandallardan hiç bahsetmedi. Bunun yerine, Sodano’nun, Arjantin ve İngiltere arasındaki 1982 Falkland Savaşı’nda patlak veren toprak anlaşmazlığına atıfta bulunarak, “2 devletin egemenliği tartışmasına barışçıl çözüm” için yaptığı çalışmalar da dahil olmak üzere, Vatikan’ın üst düzey bir diplomatı olarak başarısını kaydetti.

Sodano’nun 2006 yılına kadar Vatikan’ın dışişleri bakanı rolündeki 2 numaralı yetkilisi olarak görev yaptığı Vatikan’daki kariyerinden bahseden Francis, piskoposun misyonunu “örnek bir özveriyle” yerine getirdiğini söyledi.

Aralık 2019’da Francis, Sodano’nun Kardinaller Koleji Dekanı olarak istifasını kabul etti; bu, özellikle papaların kapalı kapılar ardındaki seçimleri olan toplantıların hazırlanmasında etkili bir rol oynadı. Sodano bu görevi 2005’ten beri elinde tutuyordu.

Sodano, 23 Kasım 1927’de kuzey İtalya’nın Piedmont bölgesinde bir kasaba olan Isola d’Asti’de doğdu. 1950’de rahip olarak atandı ve prestijli Papalık Gregoryen Üniversitesi’nde teoloji ve kilise hukuku alanında doktora yaptı. Papalık Lateran Üniversitesi, ikisi de Roma’da.

1959’da Vatikan’ın diplomatik birliklerine katıldı ve sonunda Avrupa’daki dışişleri bakanlarının toplantılarında Vatikan’ı temsil etti.

2000 yılında Sodano, Fatima’nın sözde üçüncü sırrını açıklayarak Vatikan’da kalıcı bir gizemin sona ermesinde rol oynadı.

1917’de üç Portekizli çoban çocuğu, Meryem Ana’nın bir zeytin ağacının üzerinde göründüğünü gördüklerini ve onlara üç sırrı anlattı. İlk ikisinin I. Dünya Savaşı’nın bitişini ve II. Bazıları, üçüncü, açıklanmayan sırrın bir kıyamet kehaneti olduğu konusunda spekülasyon yaptı.

Papa, Portekiz’in Fatima kentindeki popüler türbeyi ziyaret ederken, Sodano, çocukların “yorumlarının” “bir silah patlaması altında yere düşen, görünüşe göre ölü” olan “beyaz giyinmiş bir piskopos”tan bahsettiğini söyledi. Bu açıklama, 13 Mayıs 1981’de Aziz Petrus Meydanı’nda John Paul’e yapılan ve papanın ağır şekilde yaralandığı suikast girişimini çağrıştırdı. 1917’de bildirilen Fatima vizyonlarının ilkiyle yılın aynı günüydü.

Sodano’nun cenazesi Salı günü Aziz Petrus Bazilikası’nda yapılacak. Törenin sonunda Kardinaller Koleji dekanı Giovanni Battista Re tarafından kutlanacak, Papa Francis ise geleneksel bir cenaze töreni yapacak.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/angelo-sodano-once-powerful-vatican-prelate-dead-at-94/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir