DSÖ raporlarına göre, son 2 ayda çocuklarda 650 şiddetli hepatit vakası rapor edildi


Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, Nisan ayının başından bu yana en az 650 çocuğa gizemli ve ciddi bir hepatit enfeksiyonu teşhisi kondu. Şimdiye kadar sağlık görevlilerinin kafasını karıştıran vakalar 33 farklı ülkede rapor edildi.

Cuma gününe göre en az 38 çocuk organ nakline ihtiyaç duydu ve dokuzu öldü Beyan kimden. Ayrıca sınıflandırılmayı bekleyen 99 dava var.

Avrupa ülkeleri, Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda’da bildirilen 222 olası vaka ile vakaların çoğunluğunu bildirmiştir. Kuzey Amerika, Arjantin, Batı Pasifik, Güneydoğu Asya ve Doğu Akdeniz bölgesinde de vakalar bildirildi.


CDC, çocuklarda hepatit yayılımını araştırıyor

00:30

Avrupa’daki vakalara ilişkin verilere göre, çocukların %75’i 5 yaşın altındaydı. Adenovirüs için test edilen 181 vakanın %60’ı pozitifti. COVID-19 için test edilen 188 vakanın %12’si pozitif çıktı. Ve COVID aşısı ile ilgili verileri olan 63 vakanın %84’ü aşısızdı.

DSÖ, bu şiddetli akut hepatit salgınında vakaların daha şiddetli olduğunu ve “daha önce çocuklarda etiyolojisi bilinmeyen akut hepatit raporlarına kıyasla daha yüksek oranda akut karaciğer yetmezliği geliştiğini” söyledi.

“Adenovirüs, patogenez mekanizmasının bir parçası olarak makul bir hipotez olsa da, neden olan ajan için daha fazla araştırma devam etmektedir; adenovirüs enfeksiyonu (genellikle küçük çocuklarda hafif kendi kendini sınırlayan gastrointestinal veya solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur) daha şiddetli klinik tabloyu tam olarak açıklamaz. DSÖ, bu vakalarla gözlemlendi” dedi.

Bu haftanın başlarında, CBS News bir ailenin ailesiyle konuştu. Şiddetli hepatit tipi teşhisi konan 2 yaşında ve Minneapolis’teki M Health Fairview Masonik Çocuk Hastanesinde karaciğer nakli yapıldı.

Annesi Kelsea Schwab, Baelyn Schwab’ın teşhisi doğrulanmadan önce, ailesinin hastaneye kaldırıldığı ilk üç gün boyunca “neler olduğu hakkında hiçbir fikrinin olmadığını” söyledi.

“Sonra aniden, ertesi gün çarptı ve her şey gitti. [into] kaos,” dedi. “Laboratuvarları fırladı. Nörolojik olarak, %100 orada değildi. Çok zordu. Çocuğunuzun bir gecede gözlerinin önünde kötüleştiğini görüyorsunuz.”

Salgının nedeni araştırılmaya devam ediyor ve DSÖ küresel risk düzeyini orta düzeyde sınıflandırıyor.

bu HKM Ebeveynlerin aşağıdaki belirtilere dikkat etmesi gerektiğini söylüyor:

  • ateş
  • tükenmişlik
  • iştah kaybı
  • mide bulantısı
  • kusma
  • karın ağrısı
  • Koyu idrar
  • açık renkli tabureler
  • eklem ağrısı
  • sarılık (cildin sararması)


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/severe-acute-hepatitis-children-world-health-organization/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir