Meksika cumhurbaşkanı, adı “İyi, Çalışkan İnsanların Üçgeni” olarak değiştirilen “Altın Üçgen” olarak bilinen, uyuşturucunun yetiştirildiği kötü bir bölge istiyor.


Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador Cuma günü yaptığı açıklamada, “Altın Üçgen” olarak bilinen, kötü şöhretli bir uyuşturucu üreten bölgenin adını “İyi, Çalışkan İnsanlar Üçgeni” olarak değiştirmek istediğini söyledi.

Kuzey Meksika’daki uzak, dağlık bölge, üç eyalet olan Chihuahua, Sinaloa ve Durango’nun sınırlarının buluştuğu yerdir.

Uyuşturucu kartelleri on yıllardır bölgeyi esrar ve haşhaş yetiştirmek için kullandı çünkü bölgenin çoğuna ulaşım zor ve polis ya da ordunun varlığı çok az.

Ancak López Obrador Cuma günü bölgeye yaptığı bir ziyarette, ismin sakinleri haksız yere damgaladığını söyledi.

“Bundan hoşlanmıyorum, adının Altın Üçgen olması beni rahatsız ediyor ve umarım hepimiz onu ‘İyi, Çalışkan İnsanlar Üçgeni’ veya ‘iyi komşular bölgesi’ olarak adlandırmanın bir yolunu bulmaya çalışabiliriz. ‘ veya bunun gibi bir şey’ dedi.

Başkan, “Bunun şimdiden değişmesi gerekiyor, çünkü burada çok fazla iyilik var, söylendiği gibi çok sayıda iyi, çalışkan insan var” dedi.

ilaçlar.jpg
Yetkililerin 4 Şubat 2017’de yaptığı açıklamaya göre, Meksika ordusu, Meksika’nın kuzeybatısındaki Sinaloa eyaletindeki Mocorito’da marihuana ve haşhaş ekimine ayrılmış 15 hektarlık bir alan ortaya çıkardı.

Reuters


López Obrador bazen uyuşturucu karteli liderlerini övdü ve 2019’da serbest bırakılmasını emretti “El Chapo” Guzman’ın oğullarından biri olan Ovidio Guzman’ın, Sinaloa Karteli silahlı adamlarının serbest bırakılmasını kazanmak için Culiacan şehrine saldırmasından sonra kan dökülmesini önlemek için.

2021’de López Obrador, o yıl yapılan seçimlerde büyük ölçüde barışçıl oylamayı övdü ve ülkedeki şiddetin çoğunu körükleyen uyuşturucu kartellerine bir tanınma mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı, “Organize suça mensup insanlar çok iyi davrandılar, genel olarak bu gruplar tarafından az sayıda şiddet eylemi oldu” dedi. “Bence beyaz yakalı suçlular daha kötü davrandı.”

Meksika, hükümetin federal birliklerle tartışmalı bir uyuşturucuyla mücadele operasyonu başlattığı 2006’dan bu yana 340.000’den fazla ölü bırakan kartel bağlantılı şiddet sarmalına hapsoldu. Geçen ay yetkililer, şüpheli uyuşturucu karteli silahlı kişiler söyledi iki izinli kadın askeri kaçırdı birkaç saat silah zoruyla

Aynı ay, López Obrador şunu doğruladı: Meksika özel bir birimi feshetti ABD yetkilileri tarafından uyuşturucu kartelleriyle savaşmak için eğitildi çünkü suçlular tarafından sızıldı.

Mart ayında, López Obrador popüler televizyon programlarını şiddetli uyuşturucu ticaretini çekici kılmakla suçladı. Netflix gibi platformlardaki dizileri, uyuşturucu tacirlerinin yaşam tarzlarının gül renkli bir versiyonunu sunduklarını söyleyerek eleştirdi.

Gazetecilere, şovların “aktörler, erkekler, güzel kadınlar, mülk, en yeni arabalar, mücevherler, tasarımcı kıyafetleri, güç ile uyuşturucu kaçakçıları çeteleri” olduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında, Meksikalı yetkililer, şüpheli bir lideri yakaladı güçlü Jalisco Yeni Nesil Kartel’in (CJNG). “El Señorón” veya “XL” veya “Frank” olarak bilinen Francisco Javier Rodriguez Hernandez, Sinaloa’nın kuzeybatısındaki turizm kenti Mazatlan’da donanma ajanları tarafından yürütülen bir operasyonda yakalandı.

Adalet Bakanlığı düşünür Jalisco karteli “dünyanın en tehlikeli beş ulusötesi suç örgütünden biri” olacak.

CJNG’nin başkanı, Nemesio “El Mencho” OsegueraABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi’nin tutuklanması için 10 milyon dolar teklif etmesiyle dünyanın en çok aranan uyuşturucu baronlarından biri.

DEA ajanı Matthew Donahue, “O DEA için ve açıkçası Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal kolluk kuvvetleri için bir numaralı öncelik” dedi. CBS News’e anlattı 2019 yılında.

AFP bu rapora katkıda bulunmuştur.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/mexico-president-rename-drug-growing-area-golden-triangle/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir