Rusya kilit şehri ele geçirdiğini iddia ediyor, doğu Ukrayna savaşını genişletmeyi hedefliyor


Rusya Cumartesi günü, birliklerinin ve ayrılıkçı savaşçıların doğuda önemli bir demiryolu kavşağını ele geçirdiğini iddia etti. Ukrayna, ülkenin tartışmalı Donbas bölgesinin tamamını ele geçirmek için savaşırken bu hafta Moskova güçlerine düşen ikinci küçük şehir. Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya’nın doğu Ukrayna’nın iki kilit bölgesinde hızla ilerlemesine rağmen Moskova’yı “soykırım” yapmakla suçluyor.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konaşenkov, Lyman kentinin, Rusya sınırındaki doğu bölgesinde sekiz yıldır savaşan Rus askerleri ve Kremlin destekli ayrılıkçılardan oluşan ortak bir güç tarafından “tamamen kurtarıldığını” söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden önce yaklaşık 20.000 nüfusa sahip olan Lyman, bölgesel bir demiryolu merkezi olarak hizmet veriyor. Ukrayna’nın tren sistemi, savaş sırasında silahları taşıdı ve vatandaşları tahliye etti ve şehri kontrol etmek, Rus birliklerine Ukrayna’nın elindeki daha büyük şehirlerde ilerlemek için başka bir dayanak sağlayacaktır.

Bir uydu görüntüsü Lyman'da bir yolda hasar görmüş binaları ve bir tankı gösteriyor
Bir uydu görüntüsü, 25 Mayıs 2022’de Ukrayna’nın Lyman kentinde bir yolda hasar görmüş binaları ve bir tankı gösteriyor.

Reuters aracılığıyla MAXAR TEKNOLOJİLERİ


Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumartesi günü Fransa ve Almanya liderleriyle bir telefon görüşmesi yaptığını ve Batı silahlarının Ukrayna’ya taşınmasına karşı uyarıda bulunduğunu ve çatışmanın küresel gıda tedarikindeki kesintiyi Batı yaptırımlarına bağladığını söyledi.

Şansölye sözcüsüne göre, 80 dakikalık görüşme sırasında Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron derhal ateşkes ve Rus birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulundu. Sözcü, her ikisinin de Putin’i savaşı sona erdirmek için Zelenskyy ile ciddi doğrudan müzakerelere girmeye çağırdığını söyledi.

Macron, Putin ve Scholz arasındaki görüşmenin Kremlin’den okunuşu, Rus liderin “Rus tarafının diyaloğun yeniden başlamasına açık olduğunu” teyit ettiğini söyledi. Okumaya göre, üç lider temas halinde kalmayı kabul etti.

Ancak Rusya’nın Donbas’ı oluşturan iki vilayet olan Donetsk ve Luhansk’ta son zamanlarda kaydettiği ilerleme Putin’i daha da cesaretlendirebilir. Ukrayna’nın başkenti Kiev’i işgal edemeyen Rusya, bölgenin ayrılıkçıların kontrolünde olmayan son kısımlarını da ele geçirmek için yola çıktı.

İngiltere Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı bir değerlendirmede, “Eğer Rusya bu bölgeleri ele geçirmeyi başarabilseydi, Kremlin tarafından büyük bir siyasi başarı olarak görülecek ve Rus halkına işgali haklı çıkaracak gibi gösterilecekti” dedi.

Salı günü, Rus birlikleri bir termik santrale ev sahipliği yapan küçük bir belediye olan Svitlodarsk’ı ele geçirirken, daha büyük olan Sievierodonetsk kentini kuşatma ve ele geçirme çabalarını yoğunlaştırdı.

Luhansk vilayetinde Ukrayna kontrolündeki son büyük bölgeler olan Sievierodonetsk ve yakınlardaki Lysychansk çevresinde çatışmalar Cumartesi günü devam etti. Zelenskyy doğudaki durumu “zor” olarak nitelendirdi, ancak ülkesinin Batı silahlarının ve yaptırımlarının yardımıyla galip geleceğine olan inancını dile getirdi.

“İşgalciler Lyman veya Sievierodonetsk’in kendilerine ait olacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Donbas Ukraynalı olacak” dedi.

Luhansk valisi, Ukraynalı askerlerin kuşatılmamak için Sievierodonetsk’ten geri çekilmek zorunda kalabilecekleri konusunda uyardı, ancak Cumartesi günü bir saldırıyı püskürttüklerini bildirdi.

Vali Serhii Haidai, “Rusları önceki konumlarına geri itmeyi başardık,” dedi. Ancak birliklerimizi kuşatma ve Luhansk bölgesindeki lojistiği bozma girişimlerinden vazgeçmiyorlar” dedi.

Cumartesi günü geç saatlerde Ukrayna televizyonuna konuşan vali, Rusların Sievierodonetsk’in eteklerinde bir otele el koyduğunu söyledi. Rus kuvvetlerinin ilerlemesi, sakinlerin, düşmeden önceki haftalarda güneydoğu liman kenti Mariupol’daki insanlarla aynı dehşeti yaşayacaklarına dair korkuları artırdı.

Sievierodonetsk Belediye Başkanı Oleksandr Striuk Cuma günü yaptığı açıklamada, savaş öncesi nüfusu yaklaşık 100.000 olan kentte yaklaşık 1.500 sivilin, ilaç eksikliği veya tedavi edilemeyen hastalıklar da dahil olmak üzere savaş sırasında öldüğünü söyledi. Striuk, şehirde yaklaşık 12.000 ila 13.000 kişinin kaldığını söyledi.

Sievierodonetsk’in hemen güneyinde, gönüllüler, hava saldırısı sirenlerinin ve gümbürdeyen topların tehditkar müziği arasında insanları tahliye etmek için çalıştı. AP muhabirleri, Cuma günü kuzeydoğu Donetsk eyaletindeki Bakhmut kentinde yaşlı ve hasta sivillerin yumuşak sedyelere sarılıp apartman merdivenlerinden yavaş yavaş indiğini gördü.

Bakhmut’taki iki binanın yöneticisi Svetlana Lvova, gönülsüz sakinleri ayrılmaya ikna etmeye çalıştı, ancak kendisi ve kocası, Sieverodonetsk’teki oğulları eve dönene kadar tahliye etmeyeceklerini söyledi.

66 yaşındaki Lvova, “Hayatta olduğunu bilmeliyim. Bu yüzden burada kalıyorum” dedi.

Yaklaşık üç aylık bir Mariupol kuşatması geçen hafta sona erdi Rusya şehrin tamamlandığını iddia ettiğinde. Şehir, kitle imha ve insan ıstırabının yanı sıra Ukrayna’nın ülkeyi savunma kararlılığının bir simgesi haline geldi. 20.000’den fazla sivilin öldüğünden endişe ediliyor.

Mariupol limanının, Rus kuvvetlerinin bir zamanlar hareketli şehir olan Azak Denizi’ndeki mayınları temizlemeyi bitirmesinin ardından operasyonlara yeniden başladığı bildirildi. Rus devlet haber ajansı Tass, Rusya’nın güneyindeki Rostov-on-Don kentine gitmekte olan bir geminin Cumartesi günü erken saatlerde Mariupol limanına girdiğini bildirdi.

Kremlin, Putin’in Macron ve Scholz ile yaptığı “derinlemesine görüş alışverişi” sırasında Rusya’nın “Mariupol ve Donbas’taki diğer kurtarılmış şehirlerde barışçıl bir yaşam kurmak” için çalıştığını vurguladığını söyledi.

Ukraynalı yetkililer, ele geçirilen şehirlerde Kremlin’in kurduğu yetkililerin Rus haber yayınlarını yayınlamaya başladığını, Rus alan kodlarını tanıttığını, Rus okul müfredatını ithal ettiğini ve bölgeleri ilhak etmek için başka adımlar attığını bildirdi.

Rusya’nın resmi RIA Novosti ajansı, Rusya’da yerleşik bir yerel yetkili olan Krill Stremousov’un aktardığına göre, Ukrayna’nın güneyindeki Kherson bölgesindeki Rus kontrolündeki bölgeler Moskova saatine geçti ve “Ukrayna’da alışılageldiği gibi artık gün ışığından yararlanma saatine geçmeyecek” dedi. cumartesi diyor.

Bu arada Ukrayna donanması Cumartesi sabahı, Rus gemilerinin Ukrayna’nın güney kıyısı boyunca “Kara ve Azak denizlerinin sularında sivil seyrüseferi engellemeye devam ettiğini” ve “onları bir düşmanlık bölgesi haline getirdiğini” söyledi.

Ukrayna’daki savaş, ülkenin önemli bir tahıl ve diğer emtia ihracatçısı olması nedeniyle küresel gıda kıtlığına neden oldu. Moskova ve Kiev, sevkiyatları bağlı tutmaktan hangi tarafın sorumlu olduğu konusunda karşılıklı suçlamalarda bulunurken, Rusya, Ukrayna deniz mayınlarının güvenli geçişi engellediğini söyledi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri basın servisi, “16 füzeye kadar taşıma kapasitesine sahip” iki Rus füze gemisinin Karadeniz’de harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi. Yalnızca çok taraflı anlaşmalarla kurulmuş olan nakliye yollarının güvenli kabul edilebileceğini söyledi.

Ukraynalı yetkililer, Batılı uluslara, özellikle çoklu fırlatma roket sistemleri (MLRS) olmak üzere daha sofistike ve güçlü silahlar için baskı yaptı.

Bir Biden yönetim yetkilisinin CBS News kıdemli ulusal güvenlik muhabiri David Martin’e Beyaz Saray’ın çoklu fırlatma roket sistemleri sağlamaya eğilimli ülke için bir sonraki askeri yardım paketinin parçası olarak Ukrayna’ya.

Yetkililer CBS News’e Washington’da nihai bir karar verilmediğini söyledi, ancak Biden yönetimi Ukrayna’ya MLRS sağlamayı taahhüt ederse, bunun muhtemelen Lockheed Martin tarafından yapılan ve biraz daha uzun menzil sağlayacak ve HIMARS olarak bilinen silahlar olacağını söylediler. ABD’nin şu anda sağladığı 155 mm obüslerden önemli ölçüde daha fazla yumruk. Son derece taşınabilir HIMARS, tek atışlı obüslerin aksine bir seferde altı mermi ateşleyebilir ve roketlerin kendileri, 277 mm’de obüs mermilerinden önemli ölçüde daha büyüktür.

Rusya’nın ABD büyükelçisi Cumartesi günü böyle bir hareketi “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve Biden yönetimini “Ukrayna’nın askeri zaferiyle ilgili açıklamaları bırakmaya” çağırdı.

Rus büyükelçiliğinin resmi kanalında yayınlanan bir Telegram gönderisinde, Moskova’nın Washington’daki üst düzey diplomatı Anatoliy Antonov, “Ukrayna’ya benzeri görülmemiş silah pompalanması, çatışmanın tırmanma riskini önemli ölçüde artırıyor” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus donanmasının Barents Denizi’nden başarılı bir şekilde yeni bir hipersonik füze fırlattığını söyledi. Bakanlık, yakın zamanda geliştirilen Zirkon hipersonik seyir füzesinin yaklaşık 1000 kilometre uzaklıktaki hedefini vurduğunu söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Perşembe günü yayınlanan hava videosu Rus roketlerinin ülkenin doğusundaki Ukrayna mevzilerini vurduğunu söyledi.

Bakanlık, videonun Donetsk bölgesindeki Novomykhailivka yakınlarındaki hedefleri vuran ve şok dalgalarını ve büyük duman bulutlarını tetikleyen bir dizi roket patlamasını gösterdiğini söyledi.

Bakanlık, “21. yüzyılın en büyük ve en korkunç savaşı böyle görünüyor” dedi.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-war-russia-claims-lyman/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir