Avustralya’nın kitlesel bir çekime tepkisi bize silahlar ve silah kontrolü hakkında ne öğretebilir?


Avustralya’da yüksek güçlü bir tüfekle silahlı bir kişi bir grup turiste ateş açtığında Carolyn Loughton kendini kızının üstüne attı, ancak bu Sarah’nın hayatını kurtarmaya yetmedi. Nisan 1996’da Tazmanya’nın Port Arthur kasabasında bir kafeye düzenlenen silahlı saldırıda 35 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı.

26 yıl önce olmasına rağmen, hikayeyi onlarca yıl sonra anlatmak hala Loughton’u sarsıyor.

Muhabir Seth Doane, Loughton’a, “Toplu bir silahlı saldırıda olmak nasıl bir şey?” diye sordu.

“Korkutucunun da ötesinde, akıldan çıkmayan bir şey,” diye yanıtladı. “Ve ateşlenen her kurşun için bir can gitti. Ve patlama! Bir hayat daha gitti. Ve patlama! Bir hayat daha gitti. Ve patlama! Ve sıra bana ne zaman gelecek?”

Loughton vuruldu ve saatlerce kızının öldüğünü bilmiyordu. Sarah 15 yaşına yeni girmişti.

Loughton, “Ailenizi kaybettiğinizde geçmişinizi kaybettiğiniz söylenir” dedi. “Çocuğunuzu kaybettiğinizde, geleceğinizi kaybedersiniz.”

carolyn-loughton-seth-doane.jpg
Carolyn Loughton, 1996 yılında Tazmanya’nın Port Arthur kentinde düzenlenen silahlı saldırıda yaralandı. Kızı Sarah öldü.

CBS Haberleri


Katliam Avustralya’yı sarstı. Yeni başbakanın seçilmesinden sadece altı hafta sonra geldi.

John Howard, “Kendi kendime düşündüm ki, bu yeni aldığım makamın yetkisini bir şey yapmak için kullanmazsam, o zaman Avustralya halkının ‘Eh, bu adam çok fazla değil’ diye düşünmeye hakkı var” dedi. Bu nedenle, muhafazakar bir politikacı ve George W. Bush’un yakın arkadaşı olan zamanın başbakanı, silahlı saldırıdan sadece 12 gün sonra kapsamlı silah kontrol yasasını yürürlüğe koydu.

Howard, “Siyasette yapılması en zor şeyler genellikle kendi destekçilerinizden hak ve ayrıcalıklarınızı almaktır” dedi.

Sert yeni yasalar, tüm otomatik ve yarı otomatik tüfek ve pompalı tüfeklerin satışını ve ithalatını yasakladı; insanları meşru bir gerekçe göstermeye ve ateşli silah almaya 28 gün beklemeye zorladı; ve – belki de en önemlisi – büyük, zorunlu bir silah geri alımı çağrısında bulundu. Avustralya hükümeti yaklaşık 700.000 ateşli silaha el koydu ve silah sahibi hanelerin sayısını yarı yarıya azalttı.

Howard, Doane’a, “İnsanlar bana ‘Silahımı alarak insan haklarımı ihlal ettin’ derdi. Ben de onlara, ‘Bunu anlıyorum. Argümanı anlar mısınız, en büyük insan hakkı, rastgele cinayet korkusu olmadan güvenli bir hayat yaşamaktır’ derdim.”

avustralya-guns-geri alım-wide.jpg
Avustralya Ulusal Ateşli Silahlar Anlaşması belirli silah türlerini yasakladı ve otomatik ve yarı otomatik tüfekler ve pompalı tüfekler için bir silah geri satın alma programı başlattı; yaklaşık 700.000 silah alındı ​​ve imha edildi. Yasa ayrıca ülke çapında bir ateşli silah sicili oluşturdu ve silah satışları için 28 günlük bir bekleme süresi gerektirdi.

CBS Haberleri


Dört veya daha fazla kişinin ölümüne neden olan toplu çekimleri sayarsak, Amerika Birleşik Devletleri’nde Port Arthur trajedisinden bu yana 100’den fazla kişi oldu. Ancak Avustralya’da, silah yasalarının geçmesinden bu yana geçen 26 yılda sadece bir tane oldu. Ayrıca, silahlı cinayetler %60 azaldı.

Howard, “Silahla bağlantılı cinayetlerin Avustralya’da oldukça önemli ölçüde düştüğü tartışılmaz, tartışılmaz” dedi.

Senatör David Leyonhjelm, katı silah yasalarını protesto etmek için Howard’ın siyasi partisinden ayrıldı. Etkilerinin çok az olduğu konusunda ısrar ediyor. Silah yasalarının ardındaki mantık hakkında “Çubukları tutuyor” dedi. “John Howard sadece silahları sevmiyordu.

“Ateşli silahları kesin şiddet potansiyeli olan insanların ellerinden uzak tutmak konusunda bir şeyler yapılabilirdi. Ama bunun yerine, tüm Bedelini ateşli silah sahiplerine ödetildi” diyen Leyonhjelm, “Silahların bulunabilirliği ile şiddet düzeyi arasında herhangi bir ilişki olduğunu düşünmüyorum.”

Doane, Howard’dan silah ölümlerindeki değişikliklerin mevzuat nedeniyle olmadığını söyleyen eleştirmenlere yanıt vermesini istedi.

“Eh, bunu söyleyebilirim, çünkü tüm anketler bunu gösteriyor” diye yanıtladı. “Toplu saldırılardan, silahla bağlantılı cinayetlerden ölenlerin sayısı düştü, silahla bağlantılı intiharlar azaldı. Bu kanıt değil mi? Yoksa tüm bunların sihirli bir şekilde olacağına inanmamız mı bekleniyor? Hadi ama!”

Silahların ve mühimmatın ayrı kasalara kilitlenmesi ve polisin sürpriz teftişleri de başka bir düzenleme. Avukat ve şarap üreticisi Greg Melick, Doane’a silahlarını ve mühimmatını nerede tuttuğunu gösterdi. Melick, geri alımda bazı değerli silahlarından ayrılmak zorunda kaldı.

Doane, “Hâlâ kaç tane ateşli silahın var?” diye sordu.

“Bana bu soruyu soracağını biliyordum. Kontrol etmeliydim. Bilmiyorum!”

Cevap? Bağında spor yapmak, avlanmak ve haşereleri vurmak için kullandığı yaklaşık iki düzine. Melick, silah sahipliğini bir hak olarak değil, bir ayrıcalık olarak görmektedir. “Birinin içeri girip bir ateşli silah alabileceği eski haline dönmekten çok rahatsız olurum” dedi.

“Gerçekten neden?”

“Açıkçası, bir Amerikalı olarak bana böyle bir soru sormanızı şaşırtıcı buluyorum. Bu sadece tuhaf – Amerika Birleşik Devletleri’nde öldürülen insan sayısı. Ve şu saçma argümanlarınız var: ‘Eh, insanlar silah taşıyor. böylece kendilerini savunabilirler.”

“Ama bunu bir silah sahibi söylüyor, sen, spor için ateş eden biri mi?”

“Evet, ateşli silah kullanmak için gerçek bir nedenim var.”

Tazmanya’dan Sidney’e ve Carolyn Laughton’ın oturma odasına kadar, “Sunday Morning” tüm bunlarda ABD için dersler olup olmadığını sormaya devam etti.

Loughton, “Yorum yapmaktan nefret ediyorum. Ama sorum şu, ‘Orada işler nasıl gidiyor?’ Ama bunun cevabını sana veremem.Kalbim Amerika’daki hepinize atıyor.Hayat çok kısa.Ve hepimiz ve her birimiz birilerinin çocuğuyuz.Ve neler olduğunu gördüğümüzde,kalbiniz kanıyor. “

Bu hikaye ilk olarak 13 Mart 2016’da yayınlandı.


Sari Aviv tarafından üretilen hikaye. Editör: Mike Levine.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/what-can-australias-reaction-to-a-mass-shooting-teach-us-about-guns-and-gun-control/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir