Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin doğu Ukrayna’daki şehri “fırtına” ettiğini söyledi


Rus ve Ukrayna askerleri Pazar günü Ukrayna’nın doğusundaki bir şehirde yakın muharebeye girdi. Moskova’nın askerleriYoğun bombardımanla desteklenen , Ukrayna’nın şiddetli direnişi karşısında bölgeyi fethetmek için stratejik dayanaklar kazanmaya çalıştı.

Ukraynalı bölgesel yetkililer, Rus kuvvetlerinin şehri başarısız bir şekilde kuşatmaya çalıştıktan sonra Sievierodonetsk’i “fırtınaya” başladığını bildirdi. Belediye başkanı, çatışmanın elektrik ve cep telefonu hizmetini devre dışı bıraktığını ve bir insani yardım merkezinin tehlike nedeniyle çalışamadığını söyledi.

Rusya sınırının yaklaşık 143 kilometre (89 mil) güneyinde yer alan Sievierodonetsk, son günlerde Moskova’nın Ukrayna’nın tüm endüstriyel Donbas bölgesini ele geçirme arayışının merkez üssü olarak ortaya çıktı. Rusya, sivillerin sürekli bombardımandan kaçmak için koştukları yakındaki Lysychansk’ı alma çabalarını da hızlandırdı.

İki şehir, komşu Donetsk ile birlikte Donbas’ı oluşturan Luhansk eyaletinde Ukrayna’nın kontrolü altındaki son büyük bölgeler. Rusya, Ukrayna’nın başkentini ele geçiremedikten sonra, Donbas’ın Moskova yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilmeyen kısımlarını işgal etmeye odaklandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali
Sosyal medya videosundan elde edilen bu hareketsiz görüntüde, 22 Mayıs 2022’de Ukrayna’nın Sievierodonetsk, Luhansk bölgesinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında bombardıman sonrası yıkılan bir binanın görünümü.

VİDEO REUTERS TARAFINDAN İZLENMİŞTİR


Rus kuvvetleri son günlerde küçük ilerlemeler kaydetti, bombardımanlar Ukrayna mevzilerini kemirdi ve sivilleri bodrumlarda mahsur bıraktı ya da umutsuzca güvenli bir şekilde dışarı çıkmaya çalışırken. Ülke genelinde askeri hedefleri yok etmeye yönelik saldırılar sivil alanlarda da can kayıplarına neden oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Cumartesi gecesi yaptığı video konuşmasında doğudaki durumu “çok karmaşık” ve “tarif edilemez derecede zor” olarak nitelendirdi. Rus ordusu, saldırılarını oraya yoğunlaştırarak en azından bir sonuç elde etmeye çalışıyor” dedi.

Lysychansk’ın yaklaşık 130 kilometre (80 mil) güneyindeki doğudaki Pokrovsk kentine ulaşan siviller, Rus ilerleyişinden kaçmadan önce ellerinden geldiğince dayandıklarını söylediler.

Yana Skakova, kocası evde ve hayvanlara bakmak için evde kalırken 18 aylık ve 4 yaşındaki oğulları ile ayrıldığını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Aile, polis Cuma günü tahliye zamanının geldiğini söyleyene kadar son 2 buçuk aydır bir bodrum katında yaşayan 18 kişiden biriydi.

“Hiçbirimiz memleketimizi terk etmek istemedik” dedi. “Ama bu küçük çocukların iyiliği için ayrılmaya karar verdik.”

Sievierodonetsk Belediye Başkanı Oleksandr Striuk, Cumartesi günü şehrin otogarında çatışma çıktığını söyledi. Striuk, sakinlerin yarım düzine kuyudan su almak için bombardımana maruz kalma riskini aldığını ve elektrik ya da cep telefonu hizmetinin olmadığını söyledi.

Striuk, savaş öncesi nüfusu yaklaşık 100.000 olan şehirde 1.500 sivilin, savaşın başlangıcından bu yana Rus saldırılarında, ayrıca ilaç eksikliği ve tedavi edilemeyen hastalıklardan öldüğünü tahmin ediyor.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü. Washington merkezli bir düşünce kuruluşu, Kremlin’in Sieverodonetsk’i almak için büyük bir askeri çabayı bir araya getirme stratejisini sorguladı ve bunun Rusya için maliyetli olduğunu ve çok az getiri sağlayacağını söyledi.

Enstitü, “Sieverodonetsk Muharebesi sona erdiğinde, şehri hangi tarafın elinde tuttuğuna bakılmaksızın, operasyonel ve stratejik seviyelerdeki Rus saldırısı muhtemelen doruğa ulaşacak ve Ukrayna’ya Rus kuvvetlerini geri itmek için operasyonel düzeydeki karşı saldırılarını yeniden başlatma şansı verecek” dedi. Cumartesi günü geç saatlerde yayınlanan bir değerlendirmede söyledi.

Kötüleşen koşullar, Sieverodonetsk’in sonraki Mariupolson Ukraynalı savaşçılar teslim olmadan önce yaklaşık üç ay kuşatma altında geçiren 281 kilometre (175 mil) güneyde bir liman kenti.

Mariupol’un Ukraynalı belediye başkanının bir yardımcısı Pazar günü yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin Mariupol’un tam kontrolünü ele geçirmesinin ardından işgal altındaki şehirdeki bir süpermarkete ölü insan cesetleri yığdıklarını söyledi.

Yardımcı Petro Andryushchenko, Telegram mesajlaşma uygulamasında “ceset çöplüğü” olarak tanımladığı bir fotoğraf yayınladı. Kapalı süpermarket tezgahlarının yanında yığılmış cesetleri gösterdi.

Andryushchenko’nun yakın zamanda tanımladığı, hesabını veya fotoğrafın gerçekliğini doğrulamak hemen mümkün olmadı.

“Ruslar, su temini çalışmaları sırasında mezarlarından yıkanan ve kısmen mezardan çıkarılan ölülerin cesetlerini buraya getiriyorlar. Çöp gibi atıyorlar” diye yazdı.

Luhansk eyalet valisi Haidai, sürekli bombardımanın Lysychansk’ta “ciddi” bir durum yarattığını söyledi. Telegram’da ayrıntıya girmeden “Ölümler ve yaralılar var” diye yazdı.

Cumartesi günü, bir Rus mermisinin yüksek bir apartman binasına çarpması sonucu bir sivilin öldüğünü ve dört kişinin de yaralandığını söyledi.

Ancak Luhansk’taki bazı ikmal ve tahliye yollarının Pazar günü hala çalıştığını söyledi. Rusların Sievierodonetsk’in yaklaşık 20 kilometre (12 mil) güneydoğusundaki bir köyün çevresinde “kayıplarla” geri çekildiklerini, ancak stratejik Siverskiy Donetsk nehri üzerindeki yakınlardaki başka bir köye hava saldırıları düzenlediğini iddia etti.

Ukrayna ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin Donetsk bölgesinde önemli bir demiryolu merkezi olarak hizmet veren küçük bir şehir olan Lyman çevresindeki mevzilerini güçlendirmeye çalıştığını söyledi.

Moskova Cumartesi günü Lyman’ı aldığını iddia ettiAncak Ukraynalı yetkililer, savaşçılarının şehrin bazı bölgelerinde çatışmaya devam ettiğini söyledi.

Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Genelkurmay Başkanlığı operasyonel bir güncellemede “Düşman birimlerini güçlendiriyor” dedi. Bölgede kendine yer edinmeye çalışıyor” dedi.

Ukrayna ordusu, eyalet başkenti Donetsk çevresinde yoğun çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Ukrayna devlet kurumları, Rusya’nın Ukrayna’nın kuzeyindeki Kharkiv ve Sumi bölgeleri ile orta Ukrayna’da bir gecede yenilenen hava saldırılarını daha yaygın olarak başlattığını söyledi.

Ukrayna Devlet Acil Servisi Pazar sabahı yaptığı açıklamada, Rus bombardımanının ülkenin en büyük ikinci şehri olan Harkov çevresinde yangınlara neden olduğunu söyledi. Rusya, Ukraynalı savaşçıların birkaç hafta önce güçlerini şehir yakınlarındaki mevzilerinden geri itmesinin ardından, kuzeydoğu Ukrayna’da bulunan Kharkiv’i bombalamaya devam etti.

Harkov bölge savcılığı, Pazar günü erken saatlerde, yaklaşık 40 kilometre (20 mil) kuzeybatıdaki Zolochiv kasabasında bir Rus mermisinin bir evin odasını kırdığını ve 50 yaşındaki bir adam ile 62 yaşındaki bir kadını yaraladığını söyledi. Kharkiv’den.

Ukrayna Sınır Muhafız Teşkilatı, Kharkiv’in doğusundaki Sumy bölgesindeki sınır bölgelerinin altı güdümsüz füzeyle vurulduğunu söyledi. Ajans herhangi bir zayiat raporlarından bahsetmedi.

Rusya, güçlerinin Zelenskyy’nin memleketi olan doğudaki Kryvyi Rih kentinde önemli bir Ukrayna mühimmat deposunu imha ettiğini iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konashenkov, yüksek hassasiyetli füzelerin şehirdeki “sanayi işletmelerinden birinde” bulunan bir depoyu vurduğunu söyledi.

Ukrayna acil servisleri, Kryvyi Rih’deki “bir endüstriyel tesisin” iki Rus roketi tarafından vurulduktan ve “önemli hasar” verdikten sonra alev aldığını doğruladı. Yetkililer, askeri depo olarak kullanılıp kullanılmadığını söylemedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/sievierodonetsk-ukraine-russian-forces-storming-city/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir