Avrupa Birliği’nin Ukrayna’nın arkasındaki birliği, Rusya’nın petrol yasağı konusundaki bölünmeyle test edildi


Brüksel — Avrupa Birliği liderleri Pazartesi günü yeni bir dayanışma gösterisi için bir araya gelecek Ukrayna, ancak yeni bir dizi yaptırımda Rus petrolünü hedef alıp almama konusundaki bölünmeler, bloğun savaşın parçaladığı ülkeye yardım etmek için ne kadar ileri gidebileceğinin sınırlarını ortaya koyuyor. Akşam saatlerinde 27 devlet ve hükümet başkanına video konferans yoluyla hitap edecek olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, defalarca talepte bulundu. AB, Rusya’nın kazançlı enerji sektörünü hedefliyor ve tedarik ödemelerinde Moskova’yı her gün milyarlarca dolardan mahrum bırakmak.

Ancak Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan ile birlikte Rus petrolüne bel bağlayan ve bu tür adımları atmayı göze alamayan bir grup ülkeye liderlik ediyor. Macaristan, petrolünün %60’ından fazlasını Rusya’dan ve doğal gazının %85’ini alıyor. Başbakan Viktor Orban, zirvede bir petrol ambargosunun tartışılmaması gerektiğini vurguladı.

AB, Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya zaten beş tur yaptırım uyguladı. Başkan Vladimir Putin ve üst düzey hükümet yetkililerinin yanı sıra Kremlin yanlısı oligarklar, bankalar, kömür sektörü ve daha fazlası dahil olmak üzere 1000’den fazla kişiyi hedef alıyor.


MoneyWatch: Avrupa’nın Rus enerjisine bağımlılığı Ukrayna’daki savaşı finanse etmeye yardımcı oluyor

04:25

4 Mayıs’ta altıncı bir paket açıklandı, ancak petrol üzerindeki durgunluk bloğu utandırıyor. Zirve öncesinde yetkililer, gemilerle taşınan petrolü hedef alarak ve Macaristan için çok değerli olan boru hattı petrolünü ateşe vererek bir çözüm bulunabileceğini öne sürdüler.

Üst düzey bir AB yetkilisi, “Deniz yoluyla gelen petrolü hedeflersek, ihracatın en az üçte ikisine, belki de daha fazlasına ulaşacağız” dedi. Müzakerelerin hassas doğası nedeniyle ismini vermeyi reddetti. Macaristan ve Slovakya, Sovyet döneminden kalma Druzhba boru hattı aracılığıyla aldıkları Rus petrolüne bağımlı.

MACARİSTAN-RUSYA-AB-YAPILANDIRMA-PETROL-RAFİNERİSİ
Bir işçi, Budapeşte’nin güneyindeki Szazhalombatta kasabası yakınlarındaki Macar MOL Şirketinin Duna (Tuna) Rafinerisindeki bir tanker treninden petrol rafinerisi için sıvı katkı maddesi almaya hazırlanıyor, Duna Rafinerisi Rus ham petrolü almaya devam ederken, 5 Mayıs 2022 Druzhba boru hattı üzerinden.

ATTILA KIBENDEK/AFP/Getty


Deniz yoluyla taşınan petrole çarpmanın sorunu, bu şekle en çok güvenen Belçika, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin petrol fiyatlarında bir artış yaşaması ve Macaristan’ın hala daha ucuz Rus petrolü satın alması nedeniyle rekabeti bozması. Uzmanlar hafta sonu böyle bir hareket üzerinde anlaşma sağlayamadılar, ancak zirve öncesinde görüşmelerine devam ettiler.

Brüksel’deki iki günlük toplantı aynı zamanda AB’nin Ukrayna’ya devam eden mali desteğine – muhtemelen 9 milyar avroluk (9.7 milyar dolar) yardım diliminin onaylanmasına – ve askeri yardım ve savaş suçları soruşturmalarına odaklanacak.


Rusya Ukrayna’nın doğusunda saldırıya geçti

02:53

bu gıda güvenliği sorunu Liderler, hükümetlerini Ukrayna’nın tahıl ve diğer ürünleri ihraç etmesine yardımcı olmak için “dayanışma yolları” üzerindeki çalışmaları hızlandırmaya teşvik edecek şekilde Salı günü masada olacak.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-news-russia-gas-oil-european-union-hungary/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir