Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeğinin salgın hale gelmesinden “endişelenmediğini” söyledi


bu maymun çiçeği virüs nadiren Afrika dışında görülüyor, bu nedenle son zamanlarda vakaların patlaması dünya çapında küresel sağlık uzmanları arasında endişeye neden oldu. Ancak Pazartesi günü, Dünya Sağlık Örgütü bunun bir pandemiye dönüşmesinin olası olmadığını söyledi.

DSÖ’nün Acil Durumlar Programı çiçek hastalığı sekreterliğine liderlik eden Rosamund Lewis, şu anda “Küresel bir salgından endişe duymuyoruz” dedi. Bununla birlikte, ajans yetkililerinin maymun çiçeği ve virüsün yayılmasıyla ilgili uzun bilinmeyenler listesinden endişe duyduğunu söyledi.

“Bireylerin bu enfeksiyonu aşağıdakiler yoluyla edinebileceğinden endişe duyuyoruz. yüksek riskli maruz kalma Eğer kendilerini korumak için ihtiyaç duydukları bilgilere sahip değillerse,” dedi Lewis, “ve küresel nüfusun çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasının sona ermesinden bu yana ortopoks virüslerine karşı bağışıklığı olmadığı için, virüsün bir niş ve insanlar arasında daha kolay yayılır. Ancak bu sorunun cevabını henüz bulamadık.”

Hem çiçek hastalığı hem de maymun çiçeği, ortopoks virüsü olarak bilinen aynı virüs cinsine aittir. maymun hastalığı vahşi hayvanlarda bulunur ve virüse yakalanan kişilerde ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, yorgunluk ve şişmiş lenf düğümleri görülebilir. Birkaç gün sonra, virüslü hastalarda kabarık kabarcıklar oluşur. Yakın kişisel temas yoluyla kişiden kişiye yayılabilir.

ABD’nin bazı eyaletleri başladı Risk altındaki sakinleri aşılamak en azından enfekte olan virüse karşı 435 kişi Mayıs ayının başından beri dünya çapında İspanya ve Birleşik Krallık enfeksiyonların çoğuna sahip.

Tarihsel olarak, Lewis, maymun çiçeğinin “kişiler arasında o kadar kolay bulaşmadığını” söyledi, bu da yetkilileri COVID-19 gibi bir salgına dönüşmeyeceğini düşünmeye sevk etti. Maymun çiçeği virüsünün “çok daha yavaş” mutasyona uğradığını açıkladı.

“Bu çok ülkeli salgında tespit edilen virüslerin genomlarının bize gerçekte ne söylediği hakkında henüz çok fazla bilgiye sahip değiliz, bu zaten birlikte çalışan ve bunlara bakan virologların çevrelerinde gerçekleşen bir tartışma. ”

Reuters’e göre, WHO, maymun çiçek hastalığını “uluslararası endişe uyandıran potansiyel bir halk sağlığı acil durumu” olarak belirleyip belirlememeyi düşünüyor, bu da onu kontrol altına almak için araştırma ve finansmanı hızlandıracak.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/monkeypox-pandemic-world-health-organization/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir