Fransız gazeteci Frédéric Leclerc-Imhoff, Ukrayna’da insani yardım konvoyuna düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti.


Gazeteci Frédéric Leclerc-Imhoff, Ukrayna’da öldürüldü Fransız haber yayıncısı, insani bir konvoyda seyahat ederken BFM TV duyuruldu Pazartesi.

BFM TV yaptığı açıklamada, 32 yaşındaki Leclerc-Imhoff’un Sievierodonetsk yakınlarında “zırhlı bir araçta insani bir operasyona müdahale ederken” şarapnel tarafından ölümcül bir şekilde vurulduğunu söyledi. Rusya’nın arayışının merkez üssü Ukrayna’nın tüm Donbas bölgesini ele geçirmek için.

BFM TV, “Ona, bu grevde hafif yaralanan meslektaşı Maxime Brandstaetter ve vurulmayan “tamirci” Oksana Leuta eşlik etti” dedi. Leclerc-Imhoff, yayıncıda altı yıl çalıştı ve ülkedeki savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya yaptığı ikinci seyahatteydi.

BFM TV, “Bu trajik olay bize, üç ayı aşkın bir süredir bu çatışmayı haber yapmak için hayatlarını riske atan tüm gazetecilerin karşı karşıya olduğu tehlikeleri hatırlatıyor.” dedi.

Rusya Ukrayna Fransız Gazeteci Öldürüldü
Fransız haber yayıncısı BFM TV, 32 yaşındaki Fransız gazetecinin 30 Mayıs 2022 Pazartesi günü Ukrayna’da bir Ukrayna tahliye operasyonunu izlerken bir şarapnel mermisi tarafından ölümcül şekilde vurularak öldürüldüğünü söyledi. (AP aracılığıyla BFM TV)

/ AP


Pazartesi günü erken saatlerde, Serhiy Haidai, Luhansk valisi, Leclerc-Imhoff’un ölümünü duyurdu ve Rus güçlerini tahliye için insanları almaya giden araca ateş açmakla suçladı. Gazetecinin vücudu ve aracın iç kısmındaki kan lekeleri de dahil olmak üzere saldırı sonrasının grafik fotoğraflarını paylaştı.

Haidai, saldırı nedeniyle tahliyenin iptal edildiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Fransa’nın ölümünün koşulları hakkında “şeffaf bir soruşturma” talep ettiğini söyledi. İlişkili basın. Bir diğer Ukraynalı yetkili, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, söz konusu “Ukrayna’daki medya çalışanlarına karşı Rus suçlarının listesi genişlemeye devam ediyor.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Leclerc-Imhoff’u onurlandırdı bir tweette, Ukrayna’da “savaş gerçeğini göstermek” için bulunduğunu söyledi. Ailesine, yakınlarına ve meslektaşlarına da taziye dileklerini ileterek, “hareket salonlarında bilgilendirmek gibi zor bir görevi” yürütenlere ülkenin “koşulsuz desteğini” dile getirdi.

Fox News kameramanı ve yerel bir yapımcı da dahil olmak üzere Ukrayna’daki savaşı izleyen birkaç gazeteci öldürüldü. öldürülen ağ Mart ayında ağ muhabiri Benjamin Hall’un yaralanmasına neden olan aynı saldırıda.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/frederic-leclerc-imhoff-ukraine/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir