Mısır’ın Saqqara hazinesinden en son keşifler arasında 250 mumya


Kahire — Mısırlı arkeologlar, Kahire yakınlarında, muhtemelen hala anlatılmamış sırları barındıran bol miktardaki bir alan olan Saqqara Nekropolü’nden başka bir büyük paha biçilmez eserler ortaya çıkardılar. Pazartesi günü sergilenen düzinelerce yeni keşfedilen, güzelce dekore edilmiş tabut veya lahit, hala sahipleri mumyalanmış haldeyken mühürlenmiş düzinelerce bronz heykelle birlikte.

Saqqara’nın önünde dizilmiş eserler ile Pazartesi günkü büyük ifşa Djoser’in Adım Piramidi gazetecilerin hayran kalması için yerinde çalışan arkeologlar tarafından beşinci 2018’den beri ve orada yapılacak daha uzun yıllar var.

saqqara-tomb-sarcophogi.jpg
Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından 30 Mayıs 2022’de sağlanan bir fotoğrafta, hala mühürlenmiş ve eski Mısırlıların iyi durumda mumyalanmış kalıntılarını içeren lahit veya tabutlar, Mısır’daki Kahire yakınlarındaki Saqqara Nekropolü’nde sergileniyor.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı


Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, CBS News’e verdiği demeçte, yaklaşık 250 mühürlü lahit de dahil olmak üzere en son keşiflerin Saqqara’daki “Kutsal Hayvanlar Mezarlığı”ndan geldiğini söyledi. Şu anda mezarlıkta iyi durumda mumyaların bulunduğu 450’den fazla süslü, mühürlü tabut bulundu ve bunların hepsi yaklaşık 2500 yıl öncesine ait.

Saqqara’daki mezarlık alanı daha önce bir kedi şeklinde ibadet edilen eski Mısır tanrıçası Bast’a atıfta bulunarak “Bubasteion” olarak adlandırılıyordu. Başlangıçta orada bulunan heykellerin çoğu tanrıçayı betimliyordu. Misyon direktörü Dr. Mohamed Al Saidi, 2019’da arkeologların orada mumyalanmış başka hayvanlar ve diğer Mısır tanrılarının heykellerini keşfetmesinden sonra alanın Kutsal Hayvanlar Mezarlığı olarak yeniden adlandırıldığını söyledi.

Mısır'ın Giza kentinde yeni keşfedilen mezar alanından lahit
Mısır’ın Saqqara nekropolü yakınlarındaki yeni keşfedilen mezar alanından yaklaşık 2.500 yıllık bir lahit, 30 Mayıs 2022’de Mısır’ın Giza kentindeki bir sunum sırasında görülüyor.

MOHAMED ABD EL GHANY / REUTERS


Pazartesi günü sergilenen eserler arasında, bazıları Anubis, Osiris, Nefertem, Isis ve Hathor tanrılarını tasvir eden Mısır tanrılarının farklı boyutlarda yaklaşık 150 bronz heykeli yer aldı.

Al Saidi, CBS News’e verdiği demeçte, “Bugünkü keşif, tapınağın yalnızca kediler için değil, diğer Mısır tanrıları için de olduğunu doğruluyor.”

saqqara-heykeller-egypt.jpg
Mısır’da Kahire yakınlarındaki Saqqara Nekropolü’nde sergilenen iki ahşap heykel, 30 Mayıs 2022’de Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından sağlanan bir fotoğrafta görülüyor.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı


Mezarlıktaki kazı kuyularından birinden çıkarılan eserler hakkında, “Tabutun koruyucuları olarak adlandırılan tanrılar İsis ve Neftis’in altın yüzlerine sahip iki güzel ahşap heykel bulduk” dedi. “Oturur pozisyondaydılar. [by one coffin]biri tabutun başında, diğeri ayaklarından, merhumun ‘yas tutanlar’ veya ‘ağlayanlar’ olarak adlandırılan bir pozisyonda.”

Aynı tabutun içinde, arkeologlar 10 yard uzunluğunda olabileceğini düşündükleri bir papirüs rulosu keşfettiler ve “Ölüler KitabıPapirüs, daha fazla inceleme için Mısır Müzesi’ndeki bir laboratuvara gönderildi.

Çalışma sahası neredeyse 440 yard uzunluğunda ve orada çalışan arkeologlar yalnızca ilk 100 yarda kazı yaptı, bu nedenle Al Saidi CBS News’e sitenin muhtemelen ortaya çıkaracak çok daha fazla hazinesi olduğunu söyledi.

saqqara-mezar-mumya-arkeolog-egypt.jpg
Bir arkeolog, Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından sağlanan bir fotoğrafta, Mısır, Kahire yakınlarındaki Saqqara Nekropolü’nde sergilenirken, hala mühürlü ve eski bir Mısırlının mumyalanmış kalıntılarını içeren bir lahit veya tabutu temizliyor, 30 Mayıs 2022.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı


Mısır’ın turizm endüstrisi, COVID-19 salgınının şokunun ardından ayağa kalkmaya çalışıyor, ancak Ukrayna’daki savaş yeni bir darbe indirdi. Ruslar ve Ukraynalılar, bu felaketler yaşanmadan önce ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin önemli bir bölümünü temsil ediyordu.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/egypt-saqqara-tomb-250-mummies-latest-discoveries-ancient-history/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir