Mona Lisa, görünürdeki iklim protestosunda pastaya bulaştı


Dünyanın en ünlü gülümsemesi, Pazar günü bir adamın iklim protestosu gibi görünen bir şekilde Mona Lisa’nın üzerine kremalı pasta sürmesiyle kısa bir süreliğine gizlendi.

Leonardo da Vinci’nin 16. yüzyıl başyapıtı, Paris’teki Louvre müzesinde kurşun geçirmez camın arkasında korunduğu için dokunulmamıştı.

Sosyal medya, o sırada galeride bulunan turistlerin yayınladığı videolarla hızla aydınlandı.

Ziyaretçiler, bir adamın muhtemelen tablonun hemen önündeki özürlülere ayrılmış noktaya erişmek için tekerlekli sandalyedeki yaşlı bir bayan kılığına girdiğini bildirdi. Sonra ayağa kalktı ve kremalı pastayı Rönesans tablosunu koruyan cam kasanın üzerine sürdü.

Ziyaretçiler tablonun fotoğrafını ve videosunu çekiyor
Bir sosyal medya videosundan elde edilen bu ekran görüntüsünde, 29 Mayıs 2022’de Paris’teki Louvre Müzesi’nde koruyucu cama pasta bulaşmasının ardından “Mona Lisa” tablosunun resim ve videosu ziyaretçiler tarafından çekildi.

Twitter/@klevisl007/üzerinden REUTERS


Güvenlik görevlileri üzerine atlarken, peruk takan makyajlı adam ayaklarına kırmızı güller fırlattı.

Onu götürürlerken, adam kalabalığa Fransızca şöyle dedi: “Dünyayı düşünün. Dünyayı yok eden insanlar var. Bir düşünün… bütün sanatçılar, Dünyayı düşünün – bu yüzden bunu yaptım. . Gezegeni düşün.”

Louvre Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tablonun herhangi bir hasar görmediğini söyledi. Müze, adamın pastayı kişisel eşyalarının içine sakladığını söyledi.

Paris savcılığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 36 yaşındaki adamın Pazar günkü olayın ardından gözaltına alındığını ve değerlendirilmek üzere bir polis psikiyatri birimine gönderildiğini söyledi. Kültürel eserlere zarar verme suçlamasıyla soruşturma açıldı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/mona-lisa-cake-protest-earth-climate-change/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir