Pekinli adam COVID kurallarını çiğniyor, testleri pozitif çıkıyor, binlerce komşuyu karantinaya alıyor


Pekinli bir adam, evde kalma emrini görmezden geldikten ve daha sonra pozitif test ettikten sonra binlerce komşusunu karantinaya aldı. COVID-19polis soruşturmasına neden oldu.

Çin başkenti, pandeminin başlangıcından bu yana en büyük koronavirüs salgınını engellemek için yüz binlerce sakine son beş hafta içinde evde kalmalarını emretti.

Yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, soyadı Sun olan 40’lı yaşlarında bir adamın “yüksek riskli” kabul edilen bir alışveriş merkezini ziyaret ettikten sonra kendisine verildiğini tecrit etme şartına uymadığını söyledi.

Pekin kamu güvenliği yetkilisi Pan Xuhong, “Ev tecrit süresi boyunca birçok kez dışarı çıktı ve mahallede yürüdü” dedi.

Sun ve eşinin daha sonra testlerinin pozitif çıkması, yetkililerin 5.000 komşusunu eve kapatmasını ve 250’sini bir hükümet karantina merkezine göndermesini istedi.

Pekin'de Coronavirus hastalığı (COVID-19) salgını
Kişisel koruyucu ekipman giyen bir sağlık çalışanı, 30 Mayıs 2022’de Pekin’deki koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınının ortasında Merkezi İş Bölgesi’ndeki (CBD) geçici bir nükleik asit test sahasında bir sakinden sürüntü alıyor.

CARLOS GARCIA RAWLINS / REUTERS


Yetkililerin parkları, müzeleri ve sinemaları yeniden açması ve salgının kontrol altında olduğunu ilan etmesiyle Pazartesi günü Pekin’de virüs kısıtlamalarının hafifletilmeye başlamasıyla birlikte geliyor.

Çin, kümelenmeleri ortaya çıktıkça yok etmek için sıkı kilitlenmeler, toplu testler ve uzun karantina dönemleri içeren sıfır COVİD stratejisine bağlı.

Kuralları çiğnemenin ağır cezaları var ve Sun şu anda polis soruşturması altında.

Pekin’in Omicron destekli kümesi, Nisan ayının sonundan bu yana 1.700’den fazla enfeksiyon gördü – küresel standartlara göre küçük bir sayı, ancak Çin’in virüse katı yaklaşımı için rahatsız edici.

Vaka sayıları geçen hafta keskin bir şekilde düştü.

Pekin hükümeti sözcüsü Xu Hejian Pazar günü yaptığı açıklamada, “İki gündür toplumda (karantina merkezlerinin dışında) yeni bir vaka tespit edilmedi.” Dedi. “Durum istikrarlı ve gelişiyor… ancak toparlanma riski hala var.”

Başkentin en kalabalık bölgelerinden üçünde çoğu otobüs, metro ve taksi seferleri Pazartesi günü yeniden başladı ve milyonlara işe dönmeleri söylendi.

Bir avuç tai chi uygulayıcısı ve yerli halk, yeniden açılan bir şehir parkında ılık havanın tadını çıkarıyorlardı.

Beş yaşındaki çocuğunu oynamak için dışarı çıkaran bir hükümet çalışanı olan Zhi Ruo, “Bence insanlar çok sayıda ortaya çıkmadan önce yeni vakaların olup olmayacağını görmek için bekliyorlar” dedi.

Okullar kapalı kalmaya devam ediyor ve Pekin’de süpermarketler de dahil olmak üzere kamu tesislerine girmek için hala negatif bir COVID testi gerekiyor.

Çin’in ticaret merkezi Şangay, tüm ekonomik faaliyetlerin şehir çapında bir kilitlenmeyle durmasından yaklaşık iki ay sonra, 1 Haziran’dan itibaren işletmeleri yeniden açma planlarını açıkladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Wu Qing Pazar günü bir basın brifingine verdiği demeçte, kentin “makul olmayan kısıtlamaları ortadan kaldıracağını … ve işletmeler tarafından çalışma ve üretim için onay sistemini terk edeceğini” söyledi.

Wu, emlak vergilerinin düşürülmesi, işletmeler için gaz ve elektriğin sübvanse edilmesi ve bankaların küçük ve orta ölçekli işletmelere daha fazla borç vermesini emretmek de dahil olmak üzere Şanghay’ın virüslü ekonomisini desteklemek için bir dizi önlem açıkladı.

Hafta sonu Şanghay’ın yavaş yavaş yeniden açılmaya başlamasıyla birkaç saatliğine evden çıkmalarına izin verilen sakinlerin saçlarını kestirip kaldırımlarda masaj yaptırdıkları görüldü.

Şehir Pazartesi günü 66 enfeksiyon bildirirken, Pekin 12 vaka bildirdi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/china-covid-beijing-man-rules-thousands-of-neighbors-quarantine/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir