Sezonun ilki olan Kasırga Agatha, Meksika turist plajlarını hedef alıyor


Doğu Pasifik sezonunun ilk kasırgası güney Meksika'ya yaklaşıyor
29 Mayıs 2022’de Chiapas eyaletindeki Tuxtla Chico’da Agatha Kasırgası güney Meksika’ya yaklaşırken insanlar kendilerini yağmurdan koruyor.

İSA TORRES / REUTERS


Agatha Kasırgası, sezonun ilkşiddetli yağışlardan kaynaklanan tehlikeli fırtına dalgası ve sel uyarıları üzerine Pazartesi günü Meksika’nın güney Pasifik kıyısındaki bir dizi turistik plaj ve balıkçı kasabasına yöneldi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Pazar günü oluştuktan sonra Agatha’nın hızla güç kazandığını ve Pazartesi öğleden sonra veya akşam güçlü bir Kategori 3 kasırgası olarak karaya inmesinin tahmin edildiğini söyledi.

Huatulco, Mazunte ve Zipolite’nin rahat turizm beldelerini içeren bir bölge olan Oaxaca’nın güney eyaletindeki Puerto Escondido ve Puerto Angel yakınlarındaki bölgeye doğru ilerliyordu.

Kasırga merkezi, Agatha’nın “son derece tehlikeli bir fırtına dalgası ve yaşamı tehdit eden rüzgarlar getirebileceğini” söyledi.

Kasırga merkezi, Pazartesi günü erken saatlerde, Agatha’nın maksimum 110 mil / saat sürekli rüzgara sahip olduğunu söyledi – bir Kategori 3 eşiğinin sadece 1 mil altında, kasırga merkezi. Fırtınanın merkezi Puerto Angel’ın yaklaşık 100 mil güneybatısındaydı ve 6 mil hızla kuzeydoğuya doğru ilerliyordu.

Oaxaca’daki sivil savunma ofisi, kasırganın dış bantlarının Pazar günü kıyıya vurduğunu söyledi. Ofis, balıkçıları fırtınadan korumak için teknelerini sahile çekerken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.

Huatulco’daki belediye yetkilileri, çoğuna yalnızca tekneyle ulaşılabilen tüm tatil beldesinin plajlarının ve ünlü “yedi koy”unun “kesinlikle kapatılmasını” emretti. Ayrıca yerel okulları kapattılar ve acil durum fırtına sığınakları kurmaya başladılar.

Doğuda, uzun zamandır kıyafet isteğe bağlı plajı ve bohem havasıyla tanınan Zipolite’de, küçük Casa Kalmar otelinin personeli, güçlü rüzgarların cam pencereleri ve kapıları savurmasını önlemek için dış mekan mobilyalarını topladı ve ahşap fırtına kepenkleri koydu.

Otel müdürü Silvia Ranfagni, “Buradaki en büyük endişe rüzgar” dedi.

Sadece bir misafir ve kasırga nedeniyle çok sayıda iptal ile Ranfagni, plaja üç veya dört blok uzaklıktaki tesiste Agatha’yı sürmeyi planladı.

Köpeğini ve kedilerini kastederek, “Hayvanlarımla burada kendimi kapatacağım” dedi.

Hükümetin Meksika Kaplumbağa Merkezi – Mazunte’deki eski bir mezbahadan koruma merkezine dönüştürülmüş – kasırga nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar ziyaretçilere kapatıldığını duyurdu.

Kasırga merkezi, fırtınanın Oaxaca’nın bazı bölgelerine 10 ila 16 inç yağmur yağması beklendiğini ve maksimum 20 inçlik izole edilmiş ve ani sel ve çamur kayması tehdidi oluşturduğunu söyledi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/hurricane-agatha-seasons-first-mexico-tourist-beaches/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir