Çin’in Pasifik Adaları yatırım hedefleri şimdilik askıya alındı, ancak ABD bir adım atmazsa Pekin geri dönecek


TokyoÇinÜst düzey diplomat Dışişleri Bakanı Wang Yi Salı günü küçük Pasifik adası ülkesi Tonga’daydı ve Pekin’in yıllardır etkisini ve nüfuzunu artırmaya çalıştığı bir bölgede ikili ekonomik anlaşmalar imzaladı. Ancak Tonga’da imzaladığı anlaşmalar, Wang’ın Pasifik Adaları gezisini bitirmeyi umduğu yüksek not değildi.

Balıkçılık, iletişim ve güvenlik gibi çeşitli alanlarda işbirliğini resmileştirecek olan 10 ada ülkesiyle çok daha büyük bir toplu taşıma anlaşması imzalamayı amaçlayan Pekin’den geldi. Ama büyük açılış asla gerçekleşmedi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Honiara, Solomon Adaları'nı ziyaret etti
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 26 Mayıs 2022’de Solomon Adaları’nın Honiara kentini ziyareti sırasında aracından indi.

STRINGER/REUTERS


Bunun yerine, bir basın toplantısında, Pasifik Adası liderleri arasındaki huzursuzluğun anlaşmayı yabani otlara boğduğu açıktı. Pekin ile daha yakın işbirliğinin belirsiz bir son nokta ile karışık bir nimet olabileceğine dair endişeler arasında Çin’in önerisini düşünmek için daha fazla zaman istediler.

(Pasifik’teki siyasi hayata dönmeden önce tesadüfen Doğu Oregon Üniversitesi’nde eğitim görmüş olan) Mikronezya Federal Devletleri Başkanı David Panuelo, anlaşmayı “Pasifik’teki herhangi bir ülkede oyunun kurallarını en çok değiştiren tek anlaşma olarak nitelendirdi. ömürler.”

“En iyi ihtimalle yeni bir Soğuk Savaş dönemi ve en kötü ihtimalle bir dünya savaşı getirmekle tehdit ediyor” dedi.

Başkan Panuelo, Pasifik’te ABD ile Çin arasındaki nüfuz savaşından bahsediyordu.


Biden, Çin’in devralmaya teşebbüs etmesi durumunda ABD’nin Tayvan’ı savunacağını söyledi

06:56

Beyaz Saray yetkilisi ABD Hint-Pasifik StratejisiŞubat ayında yayınlanan , şöyle diyor: “Bu taahhüdü paylaşan diğer ortaklarla her zamankinden daha yakın bir koordinasyon içinde, Pasifik Adası ülkelerinin vazgeçilmez bir ortağı olmaya çalışacağız.”

Fiji gibi görece ağır topları ve Nauru gibi küçük kaya çıkıntılarını içeren Pasifik Adası ülkeleri, iklim değişikliği ve yükselen denizler tarafından az gelişmiş ve tehdit altındadır.

Bölgedeki liderler, ilk bakışta Çin’den bir hediye gibi görünen, örneğin bir liman veya yeni bir havalimanı gibi bir altyapı yatırımının, Çin’in stratejik bir dayanağı haline gelmesini önlemek için ne paraya ne de güce sahip olduklarından endişe duyuyorlar – askeri düşünün tersaneler veya hava üsleri.


Çin ve Solomon Adaları tartışmalı güvenlik anlaşması imzaladı

03:59

Ancak Washington ve Avrupa’daki liderler tarafından paylaşılan bölgesel liderlerin bu endişelerine rağmen, Çin Pasifik boyunca büyük inşaat projelerine, yumuşak kredilere ve burslara cömertçe harcama yapıyor.

Buna karşılık, ABD somut destek, hatta diplomatik varlık sağlama konusunda çok geride.

Şubat ayında Antony Blinken, 36 yıl sonra Fiji’yi ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı oldu. Başkan Joe Biden, Mayıs ayında Asya’da dört gün geçirdi, ancak Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Hindistan gibi büyük bölgesel güçlerin liderleriyle bir araya geldiğinde Pasifik Adalarına çok az ilgi gösterdi.

Dışişleri Bakanı Wang’ın Güney Pasifik ada ülkeleriyle imzalamayı umduğu kapsamlı anlaşma askıya alınmış olabilir, ancak Amerika onun kadar iyi veya daha iyi şartlar sunmadıkça kesinlikle yeniden hayata geçecektir.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/china-pacific-islands-investment-on-hold-us-beijing-influence-asia/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir