İranlı yetkili, çöken bina ölümlerinin artmasıyla öfkeli protestolarla karşı karşıya


TOPSHOT-İRAN-ÇÖKÜLME-KAZA
İranlılar, 24 Mayıs 2022’de güneybatıdaki Abadan kentinde kurtarma operasyonları devam ederken on katlı bir binanın çöktüğü yerde toplandılar.

TASNİM HABER/AFP/Getty


Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri – Güneybatıda bir binanın çökmesine öfkeli protestocular İran Pazartesi günü analiz edilen çevrimiçi videolara göre, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in gönderdiği bir elçiyi bağırarak en az 33 kişiyi öldüren bu olay, çevik kuvvet polisinin göstericileri dövdüğü ve göz yaşartıcı gaz kullandığı bir baskıya yol açtı.

Gösteri, İran hükümetinin bir hafta önce felakete tepkisine doğrudan meydan okudu, çünkü İslam Cumhuriyeti’nde artan gıda fiyatları ve diğer ekonomik sıkıntılar üzerindeki baskı arttı. nükleer anlaşmanın çözülmesi dünya güçleri ile.

Protestolar şimdiye kadar hala lidersiz gibi görünse de, bölgedeki Arap kabileleri bile Pazar günü onlara katılarak huzursuzluğun yoğunlaşma riskini artırdı. İran’ın paramiliter Devrim Muhafızları’nın Cuma günü denizde iki Yunan petrol tankerine el koymasının ardından Tahran ile Batı arasındaki gerilim şimdiden arttı.

Ayetullah Mohsen Heidari AleKasir, 10 katlı Metropol Binasının yakınında yas tutanlara seslenmeye çalıştı, ancak Pazar gecesi toplanan yüzlerce kişi bunun yerine yuhaladı ve bağırdı.

Etrafı korumalarla çevrili olan Ayetullah, 60’lı yaşlarında devam etmeye çalıştı ancak başaramadı.

“Ne oluyor?” rahip sahne-bir korumaya fısıldadı, sonra ona bir şey söylemek için eğildi.

Din adamı daha sonra tekrar kalabalığa seslenmeye çalıştı: “Canlarım, lütfen sakin olun, Abadan’a, şehitlerine ve sevgili (kurbanlarına) saygının bir göstergesi olarak tüm İran halkı bu gece yas tutuyor.”

Kalabalık, “Utanmaz!” diye bağırarak karşılık verdi.

Olayın ardından devlet televizyonundan canlı yayın kesildi. Göstericiler daha sonra “Öldüreceğim, kardeşimi öldüreni öldüreceğim” sloganları attı.


Rusya’nın Ukrayna’yı işgali İran nükleer anlaşmasını nasıl etkiler?

03:19

Tahran merkezli günlük Hamshahri gazetesi ve yarı resmi Fars haber ajansı, protestocuların devlet televizyonunun kamerasını kurduğu platforma saldırarak yayını kestiğini söyledi.

Polis kalabalığa İslam Cumhuriyeti aleyhinde slogan atmamalarını ve ardından gösterilerini yasadışı olarak nitelendirerek ayrılmalarını emretti. Video daha sonra polislerin göz yaşartıcı gaz bulutları yükselirken göstericilerle yüzleştiğini ve sopalarla dövdüğünü gösterdi. En az bir memur, pompalı tüfek gibi görünen şeyi ateşledi, ancak bunun gerçek ateş mi yoksa sersemletmek için tasarlanmış “fasulye” mermileri mi olduğu belli değildi.

Herhangi birinin yaralanıp yaralanmadığı veya polisin herhangi bir tutuklama yapıp yapmadığı hemen belli değildi.

Videolardaki ayrıntılar, başkent Tahran’ın yaklaşık 410 mil güneybatısında bulunan Abadan’ın bilinen özellikleriyle örtüşüyor. Yabancı merkezli Farsça televizyon kanalları, göz yaşartıcı gaz ve diğer ateş edildiğini bildirdi.

İran’da bağımsız haber toplama son derece zor olmaya devam ediyor. Huzursuzluk sırasında İran, etkilenen bölgelere internet ve telefon iletişimini keserken, gazetecilerin hareketini de kısıtladı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, İslam Cumhuriyeti’ni dünyada gazeteci olmak için en kötü üçüncü ülke olarak tanımlıyor – yalnızca Kuzey Kore ve Eritre’den sonra.

Abadan'da 10 katlı bina çöktü
Kurtarma ekipleri, 23 Mayıs 2022, İran’ın Abadan kentinde on katlı bir binanın çöktüğü yerde çalışıyor.

WANA HABER AJANSI/Reuters


23 Mayıs’ta Abadan’daki kulenin çökmesinin ardından yetkililer, binanın sahibinin ve rüşvetçi hükümet yetkililerinin, kalitesiz işçiliği konusundaki endişelere rağmen Metropol Binası’nda inşaatın devam etmesine izin verdiğini kabul etti. Kentin belediye başkanı, felaketle ilgili geniş bir soruşturma kapsamında tutuklanan 13 kişiden biri.

Devlet tarafından işletilen IRNA haber ajansına göre, kurtarma ekipleri Pazartesi günü enkazdan dört ceset daha çıkardı ve ölü sayısını 33’e çıkardı. Yetkililer daha fazla insanın tuzağa düşebileceğinden korkuyor.

Çökme, benzer binaların güvenliğiyle ilgili soruları gündeme getirdi ve İran inşaat projelerinde devam eden bir krizin altını çizdi. Çöküş, 2017 yangınını ve Tahran’daki 26 kişinin ölümüne neden olan ikonik Plasco binasının çöküşünü hatırlattı.

Tahran’da, kentin acil servisi, 2017 yılında yapılan bir ankete dayanarak başkentteki 129 yüksek binanın “güvensiz” kaldığı konusunda uyardı. Ülkenin başsavcısı Mohammad Javad Motazeri, sorunu derhal çözme sözü verdi.

Abadan geçmişte felaketler gördü. 1978’de Cinema Rex’te – modern Abadan’daki çöken binadan sadece birkaç blok ötede – kasıtlı olarak ateşe verildi – yüzlerce kişi öldü. Yangına duyulan öfke İran’ın petrol zengini bölgelerinde huzursuzluğu tetikledi ve Şah Muhammed Rıza Pehlevi’yi deviren İslam Devrimi’ne yol açtı.

İran’ın petrol zengini Huzistan eyaletindeki Abadan, İran ulusunda uzun süredir ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmekten şikayet eden İran’ın Arap azınlığına ev sahipliği yapıyor. Bölgedeki Arap ayrılıkçılar geçmişte boru hatlarına ve güvenlik güçlerine saldırdı. Videolar ve Hamshahri gazetesi, protestoları desteklemek için iki kabilenin şehre geldiğini kaydetti.

Bu arada, Cuma günü İran tarafından ele geçirilen iki Yunan tankerinden biri olaydan bu yana ilk kez takip cihazlarını açtı. Associated Press tarafından analiz edilen MarineTraffic.com’dan alınan verilere göre, petrol tankeri Prudent Warrior Pazartesi günü İran’ın önemli bir limanı olan Bandar Abbas açıklarında bir uydu pozisyonu verdi.

Geminin yöneticisi Polembros Shipping’in finans müdürü George Vakirtzis, Pazartesi günü Prudent Warrior’da beş silahlı muhafızın bulunduğunu, ancak İranlı yetkililerin mürettebatın cep telefonlarını kullanmasına izin verdiğini söyledi.

Vakirtzis AP’ye verdiği demeçte, “Her şey siyasi ve Yunan Dışişleri Bakanlığı ile İran hükümetinin elinde” dedi.

Pazartesi gecesi İran devlet televizyonu, Prudent Warrior’a yapılan baskının görüntülerini yayınladı. Video, maskeli Muhafız birliklerinin gemiye bir helikopter indirdiğini ve ardından saldırı tüfekleriyle silahlı sivil geminin köprüsüne saldırdığını gösterdi.

İkinci gemi olan Delta Poseidon’un nerede olduğu belirsizliğini koruyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pazartesi günü Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile yaptığı telefon görüşmesinde İran’ın gemilere el koymasını kınadı ve Tahran’ın gemileri ve mürettebatını derhal serbest bırakmasını talep etti.

Blinken, “İran’ın gemileri taciz etmeye devam etmesi ve seyir hak ve özgürlüklerine müdahalesi deniz güvenliği ve küresel ekonomi için bir tehdittir” dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/iran-protests-abadan-building-collapse-death-toll/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir