Nepal’de bir dağ yamacına düşen uçakta bulunan 22 kişi hayatını kaybetti.


Yetkililer, Nepal’de bir dağ yamacında arama yapan kurtarma ekiplerinin Pazar günü düşen bir uçakta bulunan 22 kişinin cesetlerini bulduğunu söyledi. Biri hariç hepsi Pazartesi günü kurtarıldı ve kalan kurban Salı günü bulundu.

Bazı cesetlerin uçağın enkazının altında kalması nedeniyle kurtarma çalışmaları ertelendi. Çıplak elleriyle çalışan kurtarıcılar, metal enkazı hareket ettirmekte zorlandılar.

Kaza mahallinin hava fotoğrafları, dağ geçidinin kenarındaki kayalara ve yosunlara dağılmış uçak parçalarını gösterdi.

Tara Air turboprop Twin Otter, Pazar günü derin nehir geçitleri ve dağ zirvelerinin olduğu bir alanda 20 dakikalık tarifeli bir uçuşta uçarken havaalanı kulesiyle temasını kaybetti.

Bir Tara Air uçağının düştüğü yer, 30 Mayıs 2022'de Nepal'in Thasang kentinde görülüyor.
Bir Tara Air uçağının düştüğü yer, 30 Mayıs 2022’de Nepal’in Thasang kentinde görülüyor.

Fishtail Air Pvt Ltd Kaptan Nikalas Fjellgren/ Reuters aracılığıyla Bildiri


Akrabalar, günün büyük bir bölümünde sevdiklerinden haber almak için havaalanında bekledi.

Tara Air, uçakta dört Hintli ve iki Alman’ın bulunduğunu söyledi. Üç mürettebat üyesi ve diğer yolcuların Nepal uyruklu olduğu belirtildi.

Alman haber ajansı dpa, iki Almanın batıdaki Hessen eyaletinden bir erkek ve bir kadın olduğunu bildirdi.

Hessen eyaleti içişleri bakanlığından bir sözcü dpa’nın aktardığına göre, “Ne yazık ki, bu noktada iki kişinin artık hayatta olmadığını varsaymak zorundayız.” “Hessen polisi tarafında, akrabalar zaten bilgilendirildi ve bakım önlemleri başlatıldı.”

Yerel basında çıkan haberlere göre, yolcular arasında biri dört, diğeri yedi kişilik iki Nepalli aile bulunuyor.

Ordu, uçağın Katmandu’nun 125 mil batısındaki tatil beldesi Pokhara’dan havalandıktan sonra gitmekte olduğu dağ kasabası Jomsom yakınlarındaki Mustang bölgesindeki Sanosware’e düştüğünü söyledi.

gelen izleme verilerine göre Flightradar24.com43 yaşındaki uçak saat 9:55’te Pokhara’dan havalandı ve son sinyalini 12.825 fit yükseklikte saat 10:07’de iletti.

Uçağın varış noktası, dağ yollarında yürüyen yabancı yürüyüşçüler ve saygın Muktinath tapınağını ziyaret eden Hintli ve Nepalli hacılar arasında popülerdir.

Yerel haberlere göre enkaz, bölgede yaygın olarak Himalaya Viagrası olarak anılan Yarsagumba mantarını arayan köylüler tarafından bulundu.

Setopati haber sitesine göre bir köylü olan Bishal Magar, kayıp uçağı Pazar günü duyduklarını ancak yakıt kokusunu takip ettikten sonra ancak Pazartesi sabahı bölgeye ulaşabildiklerini söyledi.

Magar, uçağın daha küçük bir dağın tepesini kırmış olabileceğini ve ardından daha büyük bir dağa çarpmış olabileceğini söyledi.

İlk olarak Kanadalı uçak üreticisi De Havilland tarafından inşa edilen dayanıklı bir uçak olan Twin Otter, Nepal’de yaklaşık 50 yıldır hizmet veriyor ve bu süre zarfında yaklaşık 21 kazaya karıştı. havacılıknepal.com.

Üste monte edilmiş kanadı ve sabit iniş takımlarına sahip olan uçak, dayanıklılığı ve kısa pistlere kalkış ve iniş kabiliyeti ile ödüllendiriliyor.

Uçakların üretimi aslen 1980’lerde sona erdi. Başka bir Kanadalı şirket olan Viking Air, modeli 2010 yılında tekrar üretime soktu.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/nepal-plane-crash-mountainside-killing-22-people/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir