Popüler Hintli rapçi Sidhu Moose Wala 28 yaşında vurularak öldürüldü.


Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hip-hop, rap ve halk müziğini harmanlayan popüler bir Pencaplı rapçinin vurularak öldürülmesinden bir gün sonra öldürülmesiyle ilgili Hindistan polisinin soruşturma başlattığını söyledi. Öldürülmesinin evde ve Kanada’dan İngiltere’ye kadar Pencap topluluklarında hayranlarını şok etmesinin ardından Salı günü binlerce yaslı ölünün yakılması için toplandı.

Dünya çapında sahne adı Sidhu Moose Wala olarak da bilinen Shubhdeep Singh Sidhu, Pazar akşamı Hindistan’ın kuzeyindeki Pencap eyaletinde bir bölge olan Mansa’da arabasını sürerken öldürüldü. 28 yaşındaki Moose Wala, kaldırıldığı hastaneye kaldırılarak öldüğü açıklandı.

Kablosuz Festivali 2021
Sidhu Moose Wala, 2021 Kablosuz Festivali’nin 3. gününde, 12 Eylül 2021’de Londra, İngiltere’de Crystal Palace’ta sahne alıyor.

Getty Images aracılığıyla Burak Cingi


Pencap eyaletinin üst düzey polis yetkilisi VK Bhawra, ilk soruşturmanın cinayetin çeteler arası bir rekabet olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, saldırıdan bir gün önce Pencap hükümeti VIP kültürünü kısıtlamak amacıyla Moose Wala da dahil olmak üzere 400’den fazla kişi için güvenlik önlemi almıştı.

Moose Wala, 2017’deki hit bir şarkının şarkıcılık kariyerine sıçramadan önce söz yazarı olarak başladı ve onu Birleşik Krallık ve Kanada gibi ülkelerde Hint ve Pencap diasporası arasında iyi tanıdı.

Şarkılar çoğunlukla Pencapça söylenmiş olsa da, single’larının çoğunun İngilizce adı var. Parlak müzik videoları en çok rap şarkı sözleriyle ünlüydü ve genellikle maço kültürüne odaklanıyordu. 2018’deki ilk albümü Kanada’nın Billboard Albümleri tablosuna girdi.

Moose Wala, kısmen lirik tarzı nedeniyle tartışmalı bir figürdü. 2020’de polis, onu şarkılarından birinde silah kültürünü teşvik ettiği iddiasıyla Hindistan Silah Yasası uyarınca suçladı.

Son parçası “The Last Ride” bu ayın başlarında yayınlandı.

Rapçi geçen yıl Hindistan’ın Kongre Partisine katıldı ve eyaletin meclis seçimlerinde başarısız oldu.

Pencap başbakanı Bhagwant Mann, “hiçbir suçlunun bağışlanmayacağını” ve cinayetten derinden şok ve üzüntü duyduğunu söyledi.

Kıdemli bir Kongre lideri olan Rahul Gandhi, Twitter’a götürdü cinayetten dolayı taziyelerini iletmek için.

“Gelecek vaat eden Kongre lideri ve yetenekli sanatçının öldürülmesiyle derinden sarsıldı ve üzdü” dedi.

Salı günü, Moose Wala’nın cenaze arabası, rapçinin Punjab’daki memleketi Moosa köyündeki saray evine ulaştığında kalabalıklar akın etti.

Daha sonra, cenazesi çiçeklerle süslenmiş bir tramvaya bindirilmek üzere götürülürken ve şarkıcının en sevdiği traktör tarafından çekilen bir traktörle yollara döküldü.

HİNDİSTAN-Müzik-Ölüm İlanı
Gençler, bir gün önce Hindistan’ın Pencap eyaletinin Mansa bölgesinde 30 Mayıs 2022’de Amritsar’da bir mum ışığı nöbeti sırasında vurularak öldürülen Pencaplı şarkıcı Sidhu Moose Wala’yı anıyor.

Getty Images aracılığıyla NARINDER NANU/AFP


AFP bu rapora katkıda bulunmuştur.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/sidhu-moose-wala-dies-age-28-shooting-indian-punjabi-rapper/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir