Şangay, “sıfır COVID” politikasının kamuoyunda hayal kırıklığına yol açmasının ardından iki aylık COVID kilitlenmesini kaldırıyor


Şanghay yetkilileri, Çin’in en büyük kentinin açılması için Çarşamba günü önemli adımlar atacaklarını söyledi. iki aylık COVID kilitlenmesi pandeminin başlangıcından bu yana görülen en kötü enfeksiyon dalgası sırasında uygulandı.

25 milyonluk şehirdeki kilitlenme asansörü, toplu taşımanın yeniden başlayacağı ve sakinlerin birkaç saatliğine dışarı çıkmak için binalarından seyahat etmek için artık geçiş kartlarına ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyor.

Şanghay hükümet sözcüsü Yin Xin gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, çok uzun zamandır hayalini kurduğumuz bir gün” dedi. Reuters raporları. “Herkes çok fedakarlık yaptı. Bu gün zor kazanıldı ve onu beslemeli ve korumalıyız ve aşina olduğumuz ve özlediğimiz Şanghay’a tekrar hoş geldiniz.”

Reuters’in bildirdiğine göre, üretim ve ihracatın darbe alması ve uluslararası ticareti yavaşlatması nedeniyle sokağa çıkma yasağı Şanghay’da nadir protestolara yol açtı.

CBS News’ Lucy Craft’ın bildirdiğine göre, karantinanın zorlukları Çin hükümetinin katı “sıfır-COVID” stratejisine bağlılığı hakkında soruları gündeme getirdi. Orijinal plan, uluslararası iş merkezindeki çalışmaları kesintiye uğratmamak için karantinadan iki aşamalı bir çıkış yapmaktı. Bu plan kısa sürede terk edildi.

Pudong ve Puxi bölgelerinin farklı zamanlarda kilitlenmesi gerekiyordu, ancak her ikisi de beklenenden daha uzun süre kapalı kaldı. Sokaklarda tehlikeli madde giysisi giymiş işçiler tarafından yönetilen polis kontrol noktaları vardı ve bölge sakinleri evlerinde kalacak, yalnızca zorunlu COVID-19 testleri yaptırmak için dışarı çıkacaktı.

Çin, yaklaşık 2,4 milyon COVID-19 vakası bildirdi Johns Hopkins. Nüfusunun %88’inden fazlası aşılanmıştır.

Çin’deki İngiliz Odası başkanı Julian MacCormac Reuters’e verdiği demeçte, “Sıfır COVID” uygulayan tek büyük ülke ve Şanghay COVID’i kontrol altına alırken, “çok önemli kişisel ve ekonomik maliyet” vardı.

Avrupa’daki birçok ülke ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şehirler, pandeminin başlangıcında “eğriyi düzleştirmek” veya COVID-19’un yayılmasının artmasını önlemek için karantina uyguladı. Birçoğu haftalar veya aylar içinde kaldırıldı, kamusal alanlarda zorunlu maske takmak gibi daha az katı protokoller uygulanacak.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/shanghai-china-lift-covid-lockdown-two-months-after-zero-covid-policy-sparks-public-frustration/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir