Afet yardım kuruluşu CEO’su, aşırı hava koşullarının 20 yıl içinde 200 milyon insanı yerinden edeceğini söyledi


Felaket sel daha fazla yerinden etti 40.000 kişi Nisan ayında Güney Afrika’da. Pazartesi öğleden sonra, rekor kıran bir kasırga Meksika’da en az 11 kişiyi öldürdü. Ve bir afet yardım kuruluşuna göre, bunun gibi aşırı hava olaylarının etkileri daha da kötüleşecek.

Çatışma ve doğal afetlerden etkilenen insanlara temel ihtiyaç maddelerini sağlayan uluslararası ShelterBox grubunun CEO’su Sanj Srikanthan, Reuters’e verdiği demeçte, aşırı hava koşulları nedeniyle son beş yılda ortalama olarak yaklaşık 11 milyon insanın evini kaybettiğini söyledi. Bu ortalama, 2021’de 11,5 milyona düşmeden önce yıllık sayıların 2017’de 7,5 milyondan 2020’de 14,6 milyona yükseldiğini gören Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezi’nden alınan verilerden alındı.

Srikanthan, “Öyleyse, önümüzdeki 20 yıl içinde bunu tahmin ederseniz, 200 milyon insan evini kaybedecek.” Dedi. “Ve bu açıkça muhafazakar çünkü bu sayı artıyor ve sorun şu ki, içinde bulunduğumuz sistem, ShelterBox, bu tür felaketlere yanıt vermek için bu tür bir hacim için tasarlanmamıştı.”

Bir ShelterBox sözcüsü, bunun beş kişilik bir haneye göre yaklaşık 45 milyon eve karşılık geleceğini söyledi.

Srikanthan’ın tanımladığı şey iklim göçü, iklim değişikliği nedeniyle insanların zorla yer değiştirmesi. Ve bu olan bir şey zaten görülüyor dünya çapında ve uzmanlar ve yetkililerin defalarca uyarı kötüleşecek.

Örneğin, 2020 sonbaharında, yaklaşık 10.000 kişi, iki feci fırtınanın ardından Orta Amerika’dan Kuzey Amerika’ya göç etmeye çalıştı – Eta ve Iota Kasırgaları, iki hafta ve 15 mil arayla karaya ulaştı. Az kalsın 600.000 kişi Honduras, Guatemala ve Nikaragua’da yerlerinden edildiler. Geçen Nisan, felaket sel Güney Afrika’da 448 kişiyi öldürdü ve 40.000’den fazla kişiyi yerinden etti.

Srikanthan, dünyanın “dünyanın ısındığı gerçeğini ele almanın ve bu konuda bir şeyler yapabileceğimizin” gerekli olduğunu söyledi. Daha dayanıklı konutlar olması gerektiğini ve yardımın daha etkili bir şekilde önceden konumlandırılması gerektiğini söyledi.

Bunları yapmazsak devam edemeyiz” dedi.

Srikanthan, “Bence şimdiden dehşet verici çünkü gördüğümüz şey, eskiden onlara dediğimiz gibi büyük felaketler değil, her zaman meydana gelen çok sayıda mikro felaketler.” “…Yani yaşadığımız sorun şu ki, Dünya’da nüfusun büyük bir kısmı, yaklaşık %70’i, su veya kıyı bölgelerinin yakınında yaşıyor ve bu evlerin çoğu bu tür hava koşulları için tasarlanmadığından, bunu kanıtlayabilir. gerçekten ezici bir kriz olmak.”

Geçen yıl, Dünya Bankası, daha uzun bir süre boyunca olmasına rağmen, Srikanthan’ınkine benzer bir bulgu yayınladı. İklim değişikliğinin daha fazlasını yerinden edebileceğini buldular. 2050 yılına kadar 200 milyon kişi.

Ancak Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezi’nden Bina Desai, Reuters’e, meslektaşlarının tahmin edilen verileri bu şekilde kullanmalarına “gerçekten şiddetle karşı çıkmalarını” söyledi ve rakamların “neredeyse kıyamet ve umutsuzluk duygusunu yaratabileceğini” söyledi.

Desai, “Bu konuda çok şey yapabiliriz” dedi. “İnsanların bu tür tehlikelere karşı mevcut savunmasızlığı ve maruziyeti azaltılabilir.”

Aralık 202’de Desai’nin ekibi yardımcı olabilecek eylem öğelerinin bir listesini yayınladı. etkiyi azaltmak iklim değişikliği. Bu, veri toplama ve izlemeye yapılan yatırımı, yavaş başlayan olayların nasıl üstesinden gelineceğini öğrenmeyi, küçük ölçekli olayları izlemeyi ve risk azaltmaya odaklanmayı içerir.

Ancak Birleşmiş Milletler ve iklim bilimcilerinin defalarca ısrarla dile getirdikleri gibi, iklim değişikliğinin zararlı etkilerini azaltmanın en önemli yolu, sera gazı emisyonlarını azaltmak. Dünya’nın 2030’larda muhtemelen 1.5°C’lik küresel ısınmaya ulaşması muhtemel; bu, daha sık ve yoğun sıcak hava dalgaları, yağış, kuraklık ve siklonlar dahil olmak üzere “aşırı” ve “benzeri görülmemiş” olaylar getirecek bir dönüm noktası.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Size asıl meseleyi anlatacağım – küresel enerji sistemi bozuldu ve bizi iklim felaketine daha da yaklaştırıyor. Fosil yakıtlar çevresel ve ekonomik açıdan bir çıkmaz sokak.” bu ayın başlarında söyledi. “…Tek sürdürülebilir gelecek yenilenebilir bir gelecek.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/extreme-weather-displace-200-million-people-within-20-years-disaster-relief-charity-ceo-warns/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir