Brezilya’nın kuzeydoğusunda sel ve toprak kayması en az 106 kişiyi öldürdü: “Birçok arkadaşımı kaybettim”


Yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, acil durum görevlilerinin umutsuz bir aramayı sürdürdüğü Salı günü yaptığı açıklamada, sağanak yağmurun tetiklediği sel ve toprak kaymalarının kuzeydoğu Brezilya’da en az 106 kişinin ölümüne yol açtığını söyledi.

Heyelanların gücü, Recife şehrinin hemen dışındaki yoksul bir topluluk olan Jardim Monteverde de dahil olmak üzere mahallelerdeki evleri paramparça etti. Yerliler kükreyen çamur dalgasını bir tsunamiye benzettiler.

49 yaşındaki Maria Heronize, gözyaşlarının eşiğinde AFP’ye verdiği demeçte, “Bu bir trajediydi. Birçok arkadaşımı kaybettim” dedi.

Brezilya'nın kuzeydoğusunda meydana gelen heyelan ve sel felaketinde ölü sayısı 100'e yükseldi
30 Mayıs 2022’de Brezilya, Pernambuco Eyaleti, Recife’deki Jaboatao dos Guararapes’teki su basmış alanın havadan görünümü.

Getty Images ile Diogo Duarte/Anadolu Ajansı


Kurtarma ekipleri, Cumartesi günü sel sularının mahalleyi yıkmasından sonra gömülü düzinelerce ceset buldu.

Pernambuco eyalet hükümeti, Cuma günü, mahallede kayıp olarak bildirilenlerin sonuncusu olan altı cesedin daha bulunduğunu ve buradaki aramanın sona erdiğini söyledi.

Eyaletteki afet yönetimi yetkilileri, son aylarda Brezilya’yı vuran bir dizi ölümcül hava felaketinin en son sahnesi olan başka yerlerde, en az sekiz kişinin hala kayıp olduğunu söyledi.

Ekipler, insanları koklamak için eğitilmiş köpekleri ve kayıpları bulmak için uçakları kullanıyor.

Pernambuco’daki en az 24 belediye olağanüstü hal ilan etti ve 6.000’den fazla insan evini kaybetti veya kaçmak zorunda kaldı.

Başkan Jair Bolsonaro Pazartesi günü Twitter’da, kahverengi sel suyunun geniş alanları sular altında bıraktığı ve bir zamanlar evlerin bulunduğu çamurlu yamaçların yaralandığı felaket bölgesi üzerinde bir helikopterle uçtuğunu gösteren bir video yayınladı.

Aşırı sağcı cumhurbaşkanı düzenlediği basın toplantısında, “İnmeye çalıştım, ancak pilotların tavsiyesi, toprağın dengesizliği göz önüne alındığında bir kaza yapabileceğimizdi. Biz de buna karşı karar verdik” dedi.

bir hatırladı Brezilya’da bir dizi yıkıcı sel son aylarda yüzlerce insanı öldüren ve uzmanların söylediğine göre iklim değişikliği.

Yağışlar geçen hafta başladı, ancak hafta sonu yoğunlaştı. Cumadan cumartesiye gece boyunca, Pernambuco’nun bazı bölgelerine düşen yağmur, tüm Mayıs ayı için normal olanın yüzde 70’iydi.

60 yaşındaki emekli Mario Guadalupe, “Hiç bu kadar kısa sürede bu kadar çok yağmur yağdığını görmemiştik” dedi.

“Heyelan olduğunu gördüm. Tepenin ilk kısmı yol verdi, sonra sadece bir çamur tsunamisi oldu. Neredeyse evimi alacaktı.”

Hava durumuyla ilgili trajediler Brezilya’da tanıdık bir senaryo haline geliyor. Yoksul mahallelerde, özellikle de yamaçlardaki favelalarda veya gecekondu mahallelerinde daha sert vurma eğilimindedirler.

Ulusal Doğal Afet İzleme ve Uyarılar Merkezi araştırma koordinatörü Jose Marengo, AFP’ye verdiği demeçte, “İklim değişikliği, yalnızca Brezilya’da değil, tüm dünyada tespit edilen aşırı, şiddetli yağmurdaki artıştan sorumlu olabilir.”

Şubat ayında tarihi güneydoğu kentinde meydana gelen sel ve toprak kaymalarında 233 kişi hayatını kaybetmişti. PetropolisRio de Janeiro eyaletinde.

Ocak ayında, sağanak yağışlar güneydoğu Brezilya’da, çoğu Sao Paulo eyaletinde en az 28 can aldı. Fırtına kurbanları arasında bir 11 yaşındaki kız.

Yine Ocak ayında bir gölde turist teknelerinin üzerine bir uçurumun çökmesi sonucu 10 kişi hayatını kaybetmişti. Videoya yakalanan korkunç olay. İtfaiye ekipleri, şiddetli yağmurun çöküşü hızlandırmış olabileceğini söyledi.

Bolsonaro, “Maalesef bu trajediler yaşanıyor, kıta büyüklüğündeki bir ülkenin sorunları var” diyerek küçümseyici bir tavır takındığı için eleştiri aldı.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/brazil-flooding-landslides-over-100-deaths/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir