İngiltere, Kraliçe II. Elizabeth döneminde çok değişti, ancak değişmedi.


Londra — 25 yaşında görkemli bir törenle tahta çıkan ciddi ve ağırbaşlı bir genç kadındı, ancak kraliçe ikinci Elizabeth1950’lerin başında ülkesi hala savaş sonrası yoksulluk batağına saplanmıştı.


Sir Paul McCartney ve çok satan yazar Tina Brown, “Her Majesty The Queen: A Gayle King Special”da Kraliçe Elizabeth’in benzeri görülmemiş saltanatını yansıtıyor. Özel yayın, 2 Haziran Perşembe, 22:00 ET’de CBS’de ve 3 Haziran Cuma günü CBS News uygulaması ve Paramount+’da yayınlanacak.


İngiliz hükümdarı konusunda bir tarihçi ve uzman olan Profesör Anna Whitelock, CBS News’in kıdemli dış muhabiri Holly Williams’a verdiği demeçte, “İngiltere biraz sıkıştı. Britanya tamamen hiyerarşi, saygı ve saygıdan ibaretti” dedi.

Bununla birlikte, taç giyme töreninden on yıl sonra İngiltere, Swinging 60’ların pençesindeydi ve kraliçe, The Beatles gibi rock yıldızlarına kraliyet onurunu bahşeden ilk İngiliz hükümdarı oldu.

Whitelock, “Yani, kelimenin tam anlamıyla, saltanatının başlangıcında kraliçe telgraflar gönderirdi ve şimdi tweetler gönderiyor” dedi.

İngiliz monarşi 1.000 yaşın üzerinde, ancak Kraliçe II. Elizabeth’in saltanatı — yeni bir “Elizabeth Çağı” — Birleşik Krallık, yürek burkan, neşeli, acılı ve olağanüstü bir değişimden geçti.

Britanya’nın ve Britanyalıların yüzü, dünyanın dört bir yanından gelen ve birçoğu İngiltere topraklarına geldikleri andan itibaren korkunç önyargılarla karşı karşıya kalan yeni gelenlerle değişti.

Bir aktör ve komedyen olan Omid Djalili, “Çok fazla ırkçılık vardı ve doğru renkte ya da sağdan olmadığımın çok farkındaydım – Beyaz değildim. Tamamen uyum sağlayamadım” dedi. Londra’da İranlı-İngiliz göçmen bir ailede büyüdü. “Alex’imiz var, Rebecca’mız var ve Oh-orta‘ – adımı asla doğru bulmadılar. Ben sadece böyle olduğunu düşündüm. Kabul ettim.”

Ancak Djalili, kraliçenin bir şekilde çatışma ve tartışmaların üstesinden gelmeyi ve Britanya’da düzen karşıtı olan birçok kişiye bile hitap etmeyi başardığını söylüyor.

“70 yıl önceki sözüne sadıktı. Yani onu sevseniz de sevmeseniz de o bir insan olarak sadık kaldı. Ve olaya karışan herkesi tanıyorum. Platin JübileDjalili, “Kraliçe için buradayız, çünkü onu seviyoruz” diyordu herkes oradaydı.

İngiltere çok kültürlülüğü benimsediğinden ve katı sınıf sistemi çökmeye başladığından, Kraliçe Elizabeth sürekli olarak popülerliğini korudu, ancak gerçek görüşleri bir sır olarak kaldı.

Profesör Whitelock, CBS News’e “O bir seyirciydi” dedi. “Hayatta kaldı ve bu neredeyse en büyük başarısı gibi. O dünyadaki en tanıdık kadın. O, dünyanın en çok fotoğrafı çekilen kadını – ama bence hakkında en az bildiğimiz kadın o.”

Daha sonraki yıllarda, zaman zaman kraliçe gardını indirdi ve daha hafif bir tarafını ortaya çıkardı, örneğin 1990’larda Spice Girls ile sevinçle tanıştı. 2016’da yaralı gaziler için Invictus Games’i tanıtmak için torunu Prens Harry ve Obama’larla eğlenceli bir video yaptı.

Ama çoğunlukla, Britanya değişse de kraliçe değişmedi.

Whitelock, “Monarşi biraz modernleşmiş olsa da, bu esrarengiz karizma duygusunu korudu. Onu tanımıyoruz” diyen Whitelock, kraliçenin benzersiz “mistik”inin “zamanla tamamen çelişen ve asla olmayacak” bir şey olduğunu da sözlerine ekledi. yeniden ele geçirilebilir.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/queen-elizabeth-ii-platinum-jubillee-britain-changed/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir