Kraliçe II. Elizabeth Platinum Jübile kutlamaları: Ne beklenir


Londra — İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Birleşik Krallık ve 14 Commonwealth ülkesinin kraliçesi olarak saltanatının 70. yıl dönümü olan bu yıl Platin Jübile’sini kutluyor.

Halihazırda ülkenin en uzun süre hüküm süren hükümdarı – 2015’te ulaştığı bir dönüm noktası – Elizabeth, Platin Jübile’yi kutlayan ilk kişi. Bu vesileyle İngiltere ve Commonwealth ülkeleri çevresinde etkinlikler düzenlendi. İşte bilmeniz gereken her şey:


Sir Paul McCartney ve çok satan yazar Tina Brown, “Her Majesty The Queen: A Gayle King Special”da Kraliçe Elizabeth’in benzeri görülmemiş saltanatını yansıtıyor. Özel yayın, 2 Haziran Perşembe, 22:00 ET’de CBS’de ve CBS News uygulamasında ve Paramount+’da 3 Haziran Cuma, 20:00 ET’de yayınlanacak.


Platin Jübile nedir?

Platin Jübile, bir İngiliz hükümdarının saltanatının 70. yıldönümü ve bu dönüm noktasına ilk ulaşan Kraliçe II. Elizabeth.

Bunun gibi önemli yıldönümlerinde, Birleşik Krallık ve Commonwealth ülkelerinde kutlama etkinlikleri düzenlenir.


İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 70 yıl tahtta kaldıktan sonra tarihin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı oldu.

04:48

Platin Jübile ne zaman?

Elizabeth II, 6 Şubat 1952’de babası Kral George VI’nın ölümü üzerine kraliçe oldu.

Çoğu yıl, kraliçe babasının ölüm yıldönümünü Sandringham malikanesinde sessizce düşünerek geçirir, ancak bu yıl yerel topluluk gruplarını küçük bir kutlama için davet etti ve bazı Jübile hatıralarını inceledi.

Elizabeth’in resmi taç giyme töreni 2 Haziran 1953’te gerçekleşti, bu nedenle büyük Platinum Jübile kutlamaları 2 Haziran Perşembe günü başlayacak ve hafta sonu boyunca devam edecek.

Hangi olaylar gerçekleşecek?

Perşembe günü, Londra’nın merkezinde “Trooping the Color” töreni yapılacak. Geleneksel askeri tören, 1700’lerde İngiliz egemenliğinin resmi doğum gününü kutlamak için yıllık bir etkinlik haline geldi.

İngiliz ordusu alaylarının, savaş alanında toplanma noktaları olarak kullanılan kendi bayrakları veya “renkleri” vardır. Geleneksel “Rengi Biriktirme” töreninin bir parçası olarak, kraliçe birliklerini denetler ve bir kraliyet selamı verilir. Tören, kraliyet ailesinin üyelerinin arabalarda ve at sırtında katıldığı 1.400’den fazla asker ve 400 müzisyenin katıldığı büyük bir geçit töreni içeriyor. Daha sonra, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından, çalışma ekibinin üyelerinin Kraliyet Ailesi Buckingham Sarayı balkonundan izleyecek.

İlk kez her ülkenin başkentlerinde fenerler yakılacak. Commonwealth’in “bölgesi”Antigua’dan Tuvalu’ya.

Cuma günü, kraliyet ailesinin tüm üyelerinin katılmasının beklendiği Londra’daki St. Paul Katedrali’nde bir şükran ayini düzenlenecek. Sonra Cumartesi günü, kraliçe ve ailesi bir at yarışına katılmayı planlamıştı.

Cumartesi akşamı Ed Sheeran ve Diana Ross, kraliçenin onuruna canlı bir konser verecek yıldızlar arasında olacak.

Pazar günü, ülke çapında binlerce insan hükümetin teşvikiyle sokak partileri düzenledi ve kraliçenin ana evi Windsor Kalesi’nin bulunduğu Londra’nın batısındaki Windsor’da büyük bir piknik öğle yemeği planlandı.

Harry ve Meghan kutlamalara katılacak mı?

Mayıs ayında, Sussex Dükü ve Düşesi Prens Harry ve Meghan’ın Platinum Jübile’yi kutlamak için California’daki evlerinden İngiltere’ye dönecekleri doğrulandı. İki çocukları Archie ve Lilibet’i getirecekler.

Ancak hangi etkinliklere katılacakları netlik kazanmadı. Kraliçe, yalnızca resmi kamu görevlerini üstlenen kraliyetlerin orada olacağını belirttiğinden, Renk Birliği geçit töreni sırasında Buckingham Sarayı’ndaki balkonda görünmeleri beklenmiyordu.


Prens Harry ve Meghan Markle, Invictus Games için Avrupa’ya döndü

00:21

Ancak, hafta sonu boyunca St. Paul Katedrali’ndeki şükran günü ayinine ve diğer etkinliklere katılmaları bekleniyordu.

Birkaç yıl önce akrabalarıyla aralarında çıkan anlaşmazlıklardan beri, Harry ve Meghan artık “çalışan üyeler” değil kraliyet ailesinin üyesidir ve bu nedenle resmi kamu görevlerine katılmazlar.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/queen-elizabeth-ii-platinum-jubilee-celebrations-what-to-expect/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir