Rusya’nın petrol yasağı şimdilik tüketicilere Putin’den daha fazla zarar verebilir


Avrupa Birliği, kendisini Rus enerjisinden uzaklaştırmak için hareket ediyor, Salı günü ilan saldırısı üzerine Rusya’dan ithal ettiği petrolün çoğunu düşüreceğini söyledi. Ukrayna. Amaç, en büyük gelir kaynağı olan fosil yakıt ihracatını keserek Rusya’ya uzun vadede zarar vermek.

Ancak analistler, kısa vadede böyle bir değişimin Batı’daki tüketicilere zarar verirken Rusya’nın kasasını dolduracağını söylüyor. Kanıt olarak, bunların etkilerine işaret ederler. ABD, Rus petrol ve gazını yasakladı Martta. Bu politika Rusya’yı ekonomik ve siyasi olarak daha fazla tecrit etmeyi amaçlasa da, aynı zamanda küresel petrol fiyatlarında hemen bir sıçramaya yol açtı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin.

AB’nin, ithalatı günde yaklaşık 1,5 milyon varil düşürmesi beklenen Rus petrolüne yemin etme çabaları, ham petrol fiyatını daha da yukarı itti. Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel’deki analistlere göre bu, planlanan yaptırımları kısa vadede ters etki yapıyor.

“[A]Rusya’nın Avrupa Birliği’ne petrol satışları önümüzdeki birkaç ay boyunca devam edecek, bu Rusya’nın karlarını çok iyi artırabilir ve savaş şiddetlenirken hükümet bütçesine kısa vadeli bir destek sağlayabilir.” op-ed Politico’da.

Milano’daki ISPI düşünce kuruluşunda analist olan Matteo Villa, Rus petrol ambargosunun sonunda geri tepebileceğini düşünüyor. Associated Press’e verdiği demeçte, “Risk, Avrupa yaptırımları nedeniyle genel olarak petrol fiyatının yükselmesidir. Ve fiyat çok yükselirse, risk, Rusya’nın daha fazla kazanmaya başlaması ve Avrupa’nın bahsi kaybetmesidir.” .

DTN’de piyasa analisti Troy Vincent, CBS MoneyWatch’e verdiği demeçte, petrolün fiyatı küresel ham petrol piyasası tarafından belirlendiği için, Avrupa’daki yüksek fiyatların yakında Amerikalıları da vuracağını söyledi.

“Dünyanın herhangi bir yerinde olup biten her şey eninde sonunda ABD tüketicisini etkilemek için geri dönecektir” dedi.

Tüketiciler için kötü zamanlama

ABD’de arz sıkıntısı, petrol fiyatlarının tipik olarak yükseldiği bir zamanda geliyor – milyonlarca Amerikalı’nın tatil için yola çıktığı Anma Günü’nün ardından resmi olmayan yaz başlangıcı.

Vincent, bu yılki sorun, ABD petrol talebi arttıkça, yerel rafinerilerin zaten maksimum kapasiteye yakın çalışıyor ve üretimi artırmak için çok az alana sahip olması. Ayrıca, kasırga mevsim Meksika Körfezi’ndeki ham petrol çıkarımını, Körfez ve Atlantik kıyılarındaki ABD rafinerilerini veya her ikisini birden vurarak başlıyor ve bazı kesintilere neden olması muhtemel.

“ABD rafinerileri son derece sıkı çalışıyor, mevsimsel taleple karşı karşıya ve çok aktif bir kasırga sezonu ve olası planlanmamış rafineri kesintileri ile karşı karşıya” dedi.

Vincent, benzinin ortalama fiyatının — bugün galon başına 4,62 dolardan – bir dolar “kolayca” yükselebilir. GasBuddy analisti Patrick De Haan, ortalama gaz fiyatlarının Haziran ortasına kadar 5 doların üzerine çıkacağını tahmin ederken, bir JPMorgan yaz sonunda 6 doların üzerine çıkabileceğini söyledi.


MoneyWatch: Rus petrol yasağı Amerikalıları ve enerji sektörünü sıkıştırıyor

04:55

Sonuç olarak, tüketiciler ve işletmeler, ister daha az araç kullanarak, ister uçuşlardan kaçınarak veya termostatları açmak– ekonomistlerin “talep yıkımı” dediği şey. Şimdiye kadar, Amerikalılar anketlerde benzin maliyetleri nedeniyle araba kullanmayı azalttıklarını söyleseler de,

Vincent, verilere yansıyan düşüşü görmedi. Bunun yerine, birçok tüketici, artan yakıt maliyetlerinin hane bütçeleri üzerindeki etkisini dengelemek için diğer ürün ve hizmetlere yönelik harcamalarını azalttı.

Rusya için “terminal düşüşü”

Rus petrolünden uzaklaşma yarışında kısa vadede kaybedenler tüketiciler olacak olsa da, uzun vadede Avrupa enerjisinden koptuğu için en çok Rusya zarar görecek. Analistler, Batılı ulusların sınırlarında bir ambargoyu durdurmasının pek olası olmadığını, ancak önümüzdeki aylarda ve yıllarda Rus petrolü için küresel piyasaları daha fazla kısıtlamaya zorlayacaklarını söylüyor.

“[W]Height Securities analisti Benjamin Salisbury bir raporda, konuyu bitmiş olarak görmüyor, ancak ABD ve Avrupa’dan Rusya’nın dünyanın diğer bölgelerinden gelen petrol gelirlerini azaltmaya yönelik çabalarının devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Avrupa’nın yaptırımları aynı zamanda petrol sevkiyatlarını karşılayan sigorta şirketlerini bloke ederek Rusya’nın petrolü diğer alıcılara taşıma kabiliyetini daha da zayıflatmayı amaçlıyor.

Vincent, Ukrayna’da ateşkes olursa ve olduğunda, bu hafta Rus petrolünü reddetmeyi kabul eden birçok Avrupa ülkesinin Putin ile ticari ilişkileri yeniden başlatmaya istekli olmayacağını söyledi.

Ve “Hindistan veya Çin’in karşılık olarak Rusya’dan bir miktar varil aldığını görebilsek de, bu, yerinden edilecek hacimlerin toplamını dengelemek için yeterli olmayacak. Bu, Rus petrol üretiminin artacağı anlamına geliyor. terminal düşüşte” diye ekledi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russia-ukraine-oil-european-union-ban-vladimir-putin/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir