Sex Pistols, kraliçenin yıldönümüne bir punk dokunuşu vermeyi amaçlıyor


LONDRA – Britanya’da, birkaç geleneksel unsur var. kraliyet yıldönümü: yarışmalar, sokak partileri, Sex Pistols.

Kraliçe II. Elizabeth ve Pistols, hükümdarın tahttaki 25. yılına damgasını vuran 1977 Gümüş Jübile sırasında punk öncülerinin “God Save the Queen” şarkısını yayınlamalarından bu yana bağlantılı.

Otoriterlik karşıtı marş – aynı adı taşıyan gerçek İngiliz milli marşı ile karıştırılmamalıdır – yeniden yayınlandı. Elizabeth’in Platin Jübilesiveya kraliçe olarak 70 yıl. Bir dizi kültürel bağlantıdan biri – eleştirmenler nakit para diyebilir – kraliyet dönüm noktası tarafından teşvik.

Britanya Platin Jübile Pop Kültürü
DOSYA – Sex Pistols tarafından yayınlanan 1977 single’ı God Save The Queen’in tanıtım afişi, 25 Haziran 2009 Perşembe, Londra’nın merkezinde bir rock and pop hatıra müzayedesinin önündeki bir fotoğraf çekimi sırasında sergileniyor.

Lefteris Pitarakis / AP


“Tanrı kraliçeyi korusun” ile “faşist rejim” ve “o insan değil” diye kafiye yapan grubun üyeleri yıllar içinde yumuşadı.

Sex Pistols gitaristi Steve Jones, Perşembe günü başlayan ve askeri geçit törenleri, konserler, piknikler ve gösterileri içeren İngiltere’nin dört günlük jübile extravaganza için “Buna karşı değilim” dedi. sayısız Union Jack.

Jones, 30 yıldan fazla bir süredir yaşadığı Los Angeles’tan Londra’yı ziyaret ederken, “Bütün bayrakların her yerde asılı olduğunu görüyorum” dedi. “Demek istediğim, eğlenceli şeyler. Turistler buna kesinlikle bayılıyor.”

Eskiden Johnny Rotten olarak bilinen Sex Pistols şarkıcısı John Lydon, kısa süre önce yayıncı Talk TV’ye “hayatta kaldığı ve bu kadar başarılı olduğu için kraliçeyle gerçekten, gerçekten gurur duyduğunu” söyledi.

Bu, Londra polisi tarafından yarıda kesilen bir nehir teknesinde – Queen Elizabeth – anarşik bir Sex Pistols gösterisiyle jübile haftasonunda “Tanrı Kraliçeyi Korusun”un yayınlandığı 1977’den çok uzak.

Şarkı öfkeye yol açtı; grup üyeleri sokakta saldırıya uğradı ve radyo veya televizyonda yayınlanması yasaklandı. Yine de listelerde Rod Stewart’ın “I Don’t Want to Talk About It Talk” (Bunun Hakkında Konuşmak İstemiyorum) adlı şarkısının altında 2 numaraya ulaştı – Sex Pistols’un şarkısının aslında daha fazla kopya sattığına dair söylentiler devam etse de.

Grubun plak şirketi, 2002’de kraliçenin Golden Jubilee’si ve 2012’de Diamond Jubilee için yeniden piyasaya sürüldüğünde listelerde başarısız olmasına rağmen, bu sefer 1 numaraya ulaşmayı umuyor.

Diğer kültürel kurumlar da jübile eylemine katılıyor. Müzayedeci Christie’s, kraliçenin iki Andy Warhol serigrafisini satıyor. Rakip Sotheby’s, Kraliçe’nin Chris Levine ve Jamie Reid’in Pistols’un “God Save the Queen” için ikonik sanat eseri tarafından yapılmış bir ışık kutusu portresini sunuyor ve hükümdarın fidye notu harfleriyle kaplı yüzünü gösteriyor.

Birçok müze ve galeride özel sergiler ve etkinlikler vardır. Bazıları, Londra’daki Horniman Müzesi’nin düzenlediği jübile temalı Drag Queen Bingo gibi ilginçtir.

Britanya monarşisinin popüler kültürle bazen garip ama giderek daha yakın bir ilişkisi var. Kraliçe’nin 2012 Londra Olimpiyatları açılış töreninde Daniel Craig’in James Bond’u ile oynadığı ve hükümdarın stadyuma paraşütle atlamasıyla sonuçlanan dublör sahnesini kim unutabilir?

Pop müzik – çok sinirli bir şey değil – bu haftanın jübile şenliklerinde merkezi bir rol oynuyor. Cumartesi günü Buckingham Sarayı’nın dışındaki bir konserde Elton John, Alicia Keys, Duran Duran ve Diana Ross gibi sanatçılar yer alırken, Ed Sheeran şurada sahne alacak. ana jübile yarışması Pazar günü.

Televizyon dizisi “The Crown”, kraliçenin drama için uzun saltanatını çıkardı ve milyonlarca izleyici için gerçek ile kurgu arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdı. Sex Pistols, Jones’un anıları “Lonely Boy”dan uyarlanan, Danny Boyle tarafından yönetilen mini dizi “Pistol” ile kendi gerçeklerle kurgusal anlarını yaşıyor.

Sex Pistols, 1978’de bir albüm çıkardıktan sonra ayrıldı. Jones, “yeterince içtiğini” söylüyor. O an çok karanlık ve korkunçtu.

Ama grubun mirasıyla gurur duyuyor, bazen bunun hakkında konuşmaktan bıkmış gibi görünse de.

Jones, “Müzikte önemli bir zamandı ve bunun olmasına sevindim” dedi. “Çünkü insanları düşündürdü ve ‘Bunu yapabilirim’ diye düşündürdü. İngiltere’de yaşamadan önce çok fazla seçeneğiniz yoktu.”

Ancak Jones şunları ekledi: “Artık özellikle punk rock dinlemiyorum. Müzik zevklerim yıllar içinde çok değişti, biliyorsunuz ve 66 yaşındayım. Artık çocuk değilim. Sanırım Hala o bayrağı dalgalandırıyor olsaydım biraz aptalca olurdu.”

“Steely Dan’i severim,” dedi. “Kötümü?”

Pistols basçısı Sid Vicious, 1979’da 21 yaşında öldü, ancak hayatta kalan üyeler ara sıra konserler için bir araya geldi. Lydon ve eski grup arkadaşları, bu yılın başlarında şarkıcı, grubun müziğinin “Pistol” TV dizisinde kullanılmasını durdurmaya çalıştığında mahkemede karşı karşıya geldi.

Belki de kraliçenin 2027’deki 75. yıl dönümü için başka bir müzikal buluşma pek olası görünmüyor.

Jones, “Göremiyorum,” dedi. “Ama asla bilemezsin adamım. Bu grup – asla bilemezsin.”

Sir Paul McCartney ve çok satan yazar Tina Brown, “Her Majesty The Queen: A Gayle King Special”da Kraliçe Elizabeth’in benzeri görülmemiş saltanatını yansıtıyor. Özel yayın, 2 Haziran Perşembe, 22:00 ET’de CBS’de ve 3 Haziran Cuma günü CBS News uygulaması ve Paramount+’da yayınlanacak.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/sex-pistols-queens-jubilee/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir