Yaklaşık 100 gün süren savaşın ardından Ukrayna’da her üç çocuktan ikisi yerinden edildi


Birleşmiş Milletler – Birleşmiş Milletler çocuk ajansı UNICEF Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaş nedeniyle şu anda beş milyondan fazla çocuğun insani yardıma ihtiyacı olduğunu ve bunun “çocuklar için İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmeyen bir ölçekte ve hızda sonuçları” olduğunu söyledi.

UNICEF yaptığı açıklamada, “Neredeyse her üç çocuktan ikisi savaş nedeniyle yerinden edildi” dedi. Ukrayna’da 3 milyon çocuk ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerde 2,2 milyondan fazla çocuk şu anda insani yardıma ihtiyaç duyuyor ve en az 262 çocuk öldü ve 415 kişi yaralandı.

“En büyük ve en hızlı [displacement crises] UNICEF Acil Durum İletişim Uzmanı Christopher Tidey, CBS News’e verdiği demeçte.

Acımasız değerlendirme, Biden yönetiminin bir olayın ayrıntılarını açıklamasıyla geldi. 700 milyon dolarlık yeni güvenlik paketi Ukrayna’ya gönderiyor.

Genel olarak çocukların ve sivillerin temel ihtiyaçları – içilebilir su ve yiyecek elde etmek – aynı zamanda ABD ve BM liderlerinin odak noktasıRusya’nın ülkenin Karadeniz limanlarını abluka altına alması nedeniyle Ukrayna’da mahsur kalan hayati tahıllara ve diğer gıda maddelerine erişmek için yoğun müzakereler yürüten .

Rusya ve Ukrayna, dünya buğday ihracatının üçte birini oluşturuyor, bu nedenle ihracatın kesintiye uğraması, kıtlık çeken ülkelerde gıda kıtlığı ve dünya çapında temel mallar için daha yüksek fiyatlar da yaratıyor.

Çarşamba günü, ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, bir basın brifinginde CBS News’in Ukrayna’nın buğday ihracatını bloke limanlardan çıkarmak için neler olduğuna ilişkin bir sorusuna yanıt verdi.

Thomas-Greenfield, “Bana, insani yardım programlarına ve ayrıca Ukrayna buğdayına bağımlı olanlara gönderilmek ve sağlanmak üzere yaklaşık 25 milyon ton tahıl olduğu söylendi” dedi. “Genel Sekreter ve diğerleri tarafından, insani yardım barınaklarının nasıl sağlanacağını, mayınların kaldırılmasının nasıl sağlanacağını ve bu temel gıdanın alınmasına izin verecek bir ateşkesin nasıl ilerletileceğini anlamaya yönelik tüm çabalar. İhtiyaç sahiplerine ulaştırmak devasa bir çaba olacak” dedi.

Cuma günü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin 100. günü ve BM kurumları, savaşın yarattığı insani yardım ihtiyacı ölçeğinde zorlanıyor.

UNICEF, çocukların çoğunun “yerleşik bölgelerde patlayıcı silahların kullanıldığı saldırılarda” öldüğünü veya yaralandığını söyledi.

Rusya, ülkenin doğusundaki en az 256 sağlık tesisi ve UNICEF destekli altı ‘Güvenli Okuldan’ biri dahil olmak üzere sivil altyapıyı hedef aldı. Ülke genelinde yüzlerce başka okul yerle bir edildi.

Savaş, ailelerin ayrılması, şiddet, istismar, cinsel sömürü ve insan ticareti dahil olmak üzere akut bir çocuk koruma krizine neden oldu. Ukrayna’nın BM Büyükelçisi Sergiy Kyslytsya, CBS News’e verdiği demeçte, bazı çocukların zorla “çocukların koruyucu aileye yerleştirildiği veya uluslararası insancıl hukuku ihlal ederek evlat edinildiği” Rusya’ya sınır dışı edildiğini söyledi.

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, “Acil bir ateşkes ve müzakere edilen barış olmadan çocuklar acı çekmeye devam edecek ve savaşın sonuçları dünyanın dört bir yanındaki savunmasız çocukları etkileyecek.” dedi.

UNICEF, savaşa maruz kalan çocukların çoğunun “güvenliğe, istikrara, çocuk koruma hizmetlerine ve psikososyal desteğe ihtiyacı olduğunu… ve UNICEF’in Ukrayna’da acil ateşkes ve tüm çocukları zarardan korumak için çağrıda bulunmaya devam ettiğini” söylüyor.

UNICEF, “Her şeyden çok barışa ihtiyaçları var.” Dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-children-displaced-100-days-war/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir