ABD ve Almanya, Ukrayna için silah paketlerini açıkladı


ABD ve Almanya Çarşamba günü donatma sözü verdi Ukrayna Rus kuvvetleri doğuda önemli bir şehri ele geçirmeye yaklaşırken, bazı gelişmiş silahlarla uzun zamandır uçakları düşürmek ve topçuları etkisiz hale getirmek istiyordu.

Almanya, Ukrayna’ya güncel uçaksavar füzeleri ve radar sistemleri sağlayacağını söyledi. ABD duyurdu dört gelişmiş, orta menzilli roket sistemi ve mühimmat sağlayacak.

ABD, Avrupa’da daha geniş bir savaşı tetiklemeden Ukrayna’nın Rusları savuşturmasına yardım etmeye çalışıyor. Pentagon, Ukrayna’nın yeni roketleri Rus topraklarına fırlatmayacağına dair güvence aldığını söyledi.

Kremlin, ABD’yi “ateşe yakıt dökmekle” suçladı.

Batı silahları, Ukrayna’nın Rusya’nın çok daha büyük ve daha iyi donanımlı ordusunu engelleme, başkente hücum etme çabalarını engelleme ve Moskova’yı odağını doğudaki endüstriyel Donbas bölgesine kaydırmaya zorlamadaki başarısı için kritik öneme sahip.

Ancak Rusya doğuda yavaş yavaş ilerleyen kasabaları bombalarken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy defalarca daha fazla ve daha iyi silahlar için yalvardı ve Batı’yı çok yavaş hareket etmekle suçladı.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisinin başkanı Andriy Yermak, yeni Batı silahlarını selamladı.

“Eminim gerekli tüm silahları alırsak ve gücümüze güç katarsak. etkili yaptırımlar rejim kazanacağız” dedi.

Fas ABD Askeri Tatbikatı
9 Haziran 2021 Çarşamba günü Fas’ın güneyindeki Grier Labouihi kompleksindeki African Lion askeri tatbikatı sırasında bir fırlatma aracı Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemini (HIMARS) hedeflenen hedefine ateşledi. Dokuz ülkeden ve NATO, Afrika’dan 7.000’den fazla katılımcıyla Lion, ABD Afrika Komutanlığı’nın en büyük tatbikatıdır.

Mosa’ab Elshamy / AP


Fransa’nın eski komutanı emekli Fransız General Dominique Trinquand, yeni silahların kasabaları ve şehirleri döven Rus topçularına karşılık vererek ve Rus hava saldırılarını sınırlayarak Ukrayna’nın doğuda yeni savunma hatları kurmasına ve elinde tutmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Birleşmiş Milletler’deki askeri misyon.

“NATO ülkeleri – Avrupa ülkeleri ve Amerikalılar – Ukrayna’nın emrine verdikleri araçları kademeli olarak artırdılar ve bence bu tırmanış, Rusya’nın sınırlarını test etme amacını taşıyor” dedi. “Her seferinde Rus tepkisini ölçüyorlar ve tepki olmadığı için giderek daha etkili ve sofistike silahlar tedarik etmeye devam ediyorlar.”

Askeri analistler, Rusya’nın gidişatı değiştirebilecek herhangi bir silah gelmeden önce Donbas’ı ele geçirmeyi umduğunu söylüyor. Pentagon, hassas ABD silahlarının ve eğitimli birliklerin savaş alanına getirilmesinin en az üç hafta süreceğini söyledi. Ancak Savunma Müsteşarı Colin Kahl, mücadelede bir fark yaratmak için zamanında geleceklerine inandığını söyledi.

Roket sistemleri, helikopterler, Javelin tanksavar silah sistemleri, radarlar, taktik araçlar, yedek parçalar ve daha fazlasını içeren ABD’den Ukrayna’ya yönelik 700 milyon dolarlık yeni bir güvenlik yardımı paketinin parçası.

Roketler yaklaşık 50 mil (80 kilometre) menzile sahip ve oldukça hareketli. Ukrayna, 186 mil (300 kilometre) menzile sahip roketler için başarısız oldu.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın Ukrayna’nın Rus topraklarına ateş etmeyeceğine dair güvencelere güvenmediğini söyledi. ABD’nin kasten ve özenle ateşe yakıt döktüğüne inanıyoruz” dedi.

Albay General Mikhail Mizintzev daha sonra daha da ileri giderek Ukrayna’yı doğrudan Rusya’nın sınır bölgelerine kuzeydoğu Sumy bölgesinden ABD tarafından sağlanan füzeleri ateşlemeyi planlamakla suçladı. Radyo dinlemelerine dayandığını söylediği iddia bağımsız olarak doğrulanamadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın daha fazla silah istemesinin “Batı’yı savaşa çekmeyi amaçlayan doğrudan bir provokasyon” olduğunu söyledi. Çoklu roketatarların genişleyen bir çatışma riskini artıracağı konusunda uyardı.

“Akıllı Batılı politikacılar bu riskleri iyi anlıyor” dedi.

Yetkililer, yeni silah sevkiyatları duyurulduğunda, Batılı silahların ve diğer malzemelerin tedariki için önemli bir kanal olan batı Lviv bölgesindeki demiryolu hatlarına bir Rus füzesinin çarptığını söyledi. Bölge Valisi Maksym Kozytskyy, Çarşamba günkü grevde beş kişinin yaralandığını söyledi ve Ukrayna demiryolları başkanı hasarın hâlâ değerlendirilmeye çalışıldığını söyledi.

Kiev Banliyöleri Savaştan Sonra Başkentten Uzaklaştıktan Sonra Temizleniyor
Bir çocuk scooter, Ukrayna’nın Borodianka kentinde 01 Haziran 2022’de yıkılmayı bekleyen bombalı binaları yıktı. Rusya saldırısını ülkenin doğusu ve güneyine yoğunlaştırırken, Kiev bölgesi sakinleri savaşın kendi toplulukları üzerindeki etkisini değerlendirmek için geri dönüyor. Başkent çevresindeki kasabalar, haftalarca süren acımasız savaşın ardından Rusya’nın Kiev’i almak için başarısız girişiminde bulunması nedeniyle ağır hasar gördü.

Getty Resimleri


Almanya’nın IRIS-T hava savunma sistemleri vaadi, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya ilk uzun menzilli hava savunma silahlarının teslimatını işaret edecek. Daha önce taşınabilir, omuzdan ateşlenen hava savunma füzeleri teslimatları, Ukrayna ordusunun helikopterleri ve diğer alçaktan uçan uçakları düşürme kabiliyetini güçlendirdi, ancak Rusya’nın hava üstünlüğüne meydan okumak için yeterli menzili vermedi.

Almanya, hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki müttefiklerinden, yeterince yapmadığı için özel eleştirilere maruz kaldı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz milletvekillerine IRIS-T’nin karadan havaya füzelerinin ülkenin sahip olduğu en modern hava savunma sistemi olduğunu söyledi.

Bununla Ukrayna’nın bütün bir şehri Rus hava saldırılarına karşı savunmasını sağlayacağız” dedi. Radar sistemleri ayrıca Ukrayna’nın düşman topçusunu bulmasına yardımcı olacak.

Bir bölge valisi, Rus güçlerinin şu anda Moskova’nın Donbas’ı ele geçirme çabalarının anahtarı olan, Ukrayna kuvvetlerinin ve Rus destekli ayrılıkçıların yıllardır savaştığı ve ayrılıkçıların toprak parçalarını bile ellerinde tuttuğu Sievierodonetsk’in yüzde 80’ini kontrol ettiğini söyledi. işgalden önce.

Luhansk Valisi Serhiy Haidai, Rus birliklerinin Ukrayna güçleriyle şiddetli sokak savaşları sırasında şehirde ilerlediğini, ancak bazı bölgelerde Ukrayna birliklerinin onları geri püskürtmeyi başardığını kaydetti.

Luhansk’ta Rusların henüz ele geçirmediği diğer tek şehir olan Lysychansk’ın hala tamamen Ukrayna kontrolü altında olduğunu, ancak bir sonraki hedefin bu olması muhtemel olduğunu söyledi. İki şehir bir nehirle ayrılmıştır.

Haidai, “Ruslar iki ila üç gün içinde Sievierodonetsk’in tam kontrolünü ele geçirmeyi başarırlarsa, topçu ve havan topları kurmaya başlayacaklar ve Lysychansk’ı daha yoğun bir şekilde bombalayacaklar” dedi.

Bu arada Zelenskyy, ülkenin çatışmalarda günde 60 ila 100 asker kaybettiğini söyledi.

o çevirdi çocuklara odaklanmak her gece yaptığı video konuşmasında, 243’ünün savaşta öldürüldüğünü, 446’sının yaralandığını ve 139’unun kayıp olduğunu söyledi. Yetkili, hükümetinin Rus işgali altındaki bölgelerin tam bir resmine sahip olmadığı için gerçek rakamların daha yüksek olabileceğini de sözlerine ekledi.

Zelenskyy ayrıca, Rusya’ya zorla götürülen ve o uçsuz bucaksız ülkeye dağıtılan Ukraynalılar arasında 200 bin çocuğun da olduğunu söyledi: “Bu suç politikasının amacı sadece insanları çalmak değil, sınır dışı edilenlere Ukrayna’yı unutturmak ve geri dönemeyecek duruma getirmektir. “

Güney Ukrayna’da bir bölge valisi, Rus birliklerinin geri çekildiğini ve arkalarındaki köprüleri havaya uçurduğunu söyleyerek daha olumlu bir not aldı.

Mykolayiv bölgesi valisi Vitaliy Kim, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Ukrayna ordusunun karşı saldırısından korkuyorlar” dedi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-war-us-germany-advanced-weapons/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir