Rusya’nın Batı’yı silahların etkileri konusunda uyarmasıyla Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar şiddetleniyor


İngiltere Perşembe günü sofistike orta menzilli roket sistemleri gönderme sözü verdi. Ukraynasavaş halindeki ulusu uçakları düşürmek ve topçuları nakavt etmek için gelişmiş silahlarla donatmak için Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’ya katıldı.

Batı kolları Ukrayna’nın, 99. gününde olan bir savaş sırasında Rusya’nın çok daha büyük ve daha iyi donanımlı ordusunu engellemedeki başarısı için kritik öneme sahipti. Ancak son günlerde Rus kuvvetleri kilit bir şehre yaklaşırken, Ukrayna hükümeti savaşçılarının galip gelmek için daha iyi roketatarlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bir Kremlin sözcüsü, Batı tarafından sağlanan en son silahların Rusya’ya ateşlenmesi durumunda “kesinlikle istenmeyen ve oldukça tatsız senaryolar” konusunda tekrar uyardı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Ukrayna’nın bu silah pompalaması … Ukrayna’ya daha fazla acı getirecek, bu da kendisine silah sağlayan ülkelerin elinde sadece bir araç” dedi.

Rus kuvvetleri kasabaları ve şehirleri bir gecede vurmaya ve doğudaki Sievierodonetsk kentindeki kontrollerini sıkılaştırmaya devam etti. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rusya’nın şehrin çoğunu ele geçirdiğini, Luhansk eyaletinde Ukrayna kontrolü altında kalan iki kişiden biri olduğunu bildirdi.

Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar sürerken, başkent Kiev’e saldırmak için Rus girişimlerinden kaçmak zorunda kalan bazı sakinler, paramparça hayatlarını yeniden inşa etmek gibi ezici bir görevle karşı karşıya kaldılar.

Nila Zelinska ve kocası Eduard, bu hafta ilk kez Kiev’in dışındaki evlerinin kömürleşmiş kalıntılarına döndüler. Savaş günlerinde Rus bombardımanı ve hava saldırıları arasında 82 yaşındaki annesiyle birlikte kaçtılar.

Zelinska hıçkıra hıçkıra ağladı ve torunlarından birine ait olan bir bebeği gerçek bir çocukmuş gibi tutarak molozların arasından çıkardı.

Yeryüzünde barış olsun, barış olsun ki insanlarımız bu kadar acı çekmesin” dedi.

Slovakya’daki bir güvenlik konferansına video bağlantısıyla konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, bu tür korkuları durdurmak için Rusya’yı hedef alan daha fazla silah ve yaptırım çağrısında bulundu.

“Bugün itibariyle işgalciler topraklarımızın neredeyse %20’sini, neredeyse 125.000 kilometre kareyi (48.262 mil kare) kontrol ediyor” dedi.

UKRAYNA-RUSYA-ÇATIŞMASI
Bir kurtarma görevlisi, 2 Haziran 2022’de Rus kuvvetleri Doğu Donbas bölgesindeki tutuşlarını sağlamlaştırırken, bir roket tarafından kısmen tahrip edilen Harkov’daki bir okulun kalıntıları arasında yürüyor.

Getty Images aracılığıyla SERGEY BOBOK/AFP


Zelenskyy, Rusya’nın geçtiğimiz gün 15 seyir füzesi ateşlediğini ve Ukrayna’yı işgalinden bu yana toplam 2.478 füze kullandığını ve “çoğu sivil altyapıyı hedef aldığını” söyledi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin 80 kilometreye (50 mil) kadar hassas güdümlü roketleri ateşleyebilen belirsiz sayıda M270 fırlatıcı göndereceğini söyledi. Ukrayna birlikleri, ekipmanı kullanmak için İngiltere’de eğitilecek.

İngiliz hükümeti, fırlatıcıları sağlama kararının, Çarşamba günü Ukrayna’ya Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri tedarik edeceğini söyleyen ABD hükümeti ile yakın bir şekilde koordine edildiğini söyledi.

İki füze sistemi benzer, ancak Amerikan olanın tekerlekleri varken, İngiliz olan – yine ABD yapımı – raylar üzerinde çalışıyor.

Almanya, Ukrayna’ya yardım etmek için yeterince çaba göstermediği için eleştirilere maruz kalmıştı. Şansölye Olaf Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna’ya modern uçaksavar füzeleri ve radar sistemleri tedarik edeceğini söyledi. Milletvekillerine, IRIS-T’nin Almanya’nın sağlamayı planladığı yerden havaya füzelerinin, ülkenin sahip olduğu en modern hava savunma sistemi olduğunu söyledi.

İsveç de Perşembe günü Kiev’e silah bağışlama planlarını açıkladı. İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, füzeler, yarı otomatik tüfekler ve tanksavar silahları içerdiğini söyledi. Ülke parlamentosunun bağışı onaylaması bekleniyor.

Batı tarafından sağlanan silahlar, Ukrayna’nın başkenti işgal etme yönündeki Rus girişimlerini savuşturmasına yardımcı olduktan sonra, Moskova odağını doğu Ukrayna’nın tüm endüstriyel Donbas bölgesini ele geçirmeye kaydırdı. Rusya’nın ordusu Ukrayna’nın elindeki bölgeleri istikrarlı bir şekilde bombalarken, oradaki saldırısı geçen hafta artan kazanımlarla sonuçlandı.

Ukraynalı bir askeri uzman, yeni vaat edilen silahlara yanıt olarak Rus füze saldırılarında bir artış olduğunu söyledi.

Askeri analist Oleh Zhdanov, The Associated Press’e verdiği demeçte, “Batı silahlarının tedariği Kremlin için büyük endişe kaynağı çünkü yeterli silahları olmasa bile Ukrayna ordusu saldırıya cüretle direniyor.”

Analistler, Rusya’nın durumu tersine çevirebilecek herhangi bir silah gelmeden önce Donbas’ı ele geçirmeyi umduğunu düşünüyor. Pentagon, hassas ABD silahlarının ve eğitimli birliklerin savaş alanına getirilmesinin en az üç hafta süreceğini söyledi. Ancak Savunma Müsteşarı Colin Kahl, mücadelede bir fark yaratmak için zamanında geleceklerine inandığını söyledi.

Kiev ayrıca, yeni bir ABD büyükelçisinin Ukrayna’ya resmi olarak yerleştirilmesiyle diplomatik bir destek almaya hazırlanıyor. ABD Büyükelçisi Bridget Brink, Perşembe günü güven mektubunu Zelenskyy’ye teslim edecekti.

Brink, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2019’da Büyükelçi Marie Yovanovitch’i aniden zorla görevden almasından bu yana Washington’un Kiev’deki ilk büyükelçisi olacak. Brink, daha sonra Trump aleyhindeki ilk görevden alma işlemlerinde önemli bir figür haline geldi.

Geçen ay Senato onayı öncesinde Brink, senatörlere Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini “stratejik bir başarısızlık” yapmak için çalışacağına söz verdi. Kiev’deki işinin Batı silah sevkiyatlarını koordine etmeye odaklanması bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın tekrar tekrar daha fazla silah istemesini “Batı’yı savaşa çekmeyi amaçlayan doğrudan bir provokasyon” olarak nitelendirdi. ABD tarafından sağlanan çoklu roketatarların genişleyen bir çatışma riskini artıracağı konusunda uyardı.

Bu arada, Rus kuvvetleri Donbas ve Ukrayna’nın diğer bölgelerini bombalamaya devam ederken, kara birlikleri doğuda adım adım ilerleme kaydetti.

Bölge valisi, Rus kuvvetlerinin şu anda Moskova’nın Donbas’ı ele geçirme çabalarının anahtarı olan Sievierodonetsk’in yüzde 80’ini kontrol ettiğini söyledi. Ukrayna kuvvetleri ve Rusya destekli ayrılıkçılar sekiz yıldır doğu bölgesinde savaşıyorlar ve ayrılıkçılar Rus işgalinden önce toprak parçalarını ellerinde tutuyorlardı.

Askeri analist Zhdanov, Sievierodonetsk ve çevresindeki şiddetli çatışmalardan sonra Rus kuvvetlerinin “bitmiş” olacağını ve askeri liderlerin hem birliklerini hem de silahlarını yenilemeleri gerekeceğini kaydetti.

“Ukrayna bu duraklamayı Batı silahlarını biriktirmek, stratejik bir rezerv oluşturmak ve bir karşı saldırı hazırlamak için kullanmaya çalışacak” dedi.

Vali, Luhansk eyaletinde Rusların henüz ele geçirmediği diğer tek şehir olan Lysychansk’ın hala tamamen Ukrayna kontrolünde olduğunu, ancak bir sonraki hedefin muhtemelen bu olacağını söyledi. İki şehir bir nehirle ayrılmıştır.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Moskova güçlerinin güneydoğu Zaporizhzhia bölgesindeki Komyshuvakha kasabasını da bastığını söyledi.

Yetkililer, batı Lviv bölgesinde, bir Rus füzesinin Batı silahlarının ve diğer malzemelerin tedariki için önemli bir kanal olan demiryollarına çarptığını söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanı her gece yaptığı video konuşmasında odak noktası ülkesinin çocuklarına döndü. Bunlardan 243’ünün savaşta öldüğünü, 446’sının yaralandığını ve 139’unun kayıp olduğunu söyledi. Yetkili, hükümetinin Rus işgali altındaki bölgelerin tam bir resmine sahip olmadığı için gerçek rakamların daha yüksek olabileceğini de sözlerine ekledi.

Zelenskyy, Rusya’ya zorla götürülen ve o uçsuz bucaksız ülkeye dağılan Ukraynalılar arasında 200 bin çocuğun da olduğunu belirterek, “Bu suç politikasının amacı sadece insanları çalmak değil, sınır dışı edilenlere Ukrayna’yı unutturmak ve geri dönemez hale getirmektir.”

___

Becatoros, Ukrayna’nın Sloviansk kentinden bildirdi. Ukrayna, Lviv’de Yuras Karmanau, Kiev’de Ricardo Mazalan, Ukrayna, Potashnya’da Oleksandr Stashevskyi ve dünyanın dört bir yanındaki Associated Press muhabirleri bu rapora katkıda bulundu.

___

AP’nin savaş haberlerini şu adresten takip edin:


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-uk-pledges-missiles-new-us-ambassador-in-kyiv/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir